Menu

پلیس‌های قلابی در دام پلیس واقعی گرفتار شدند

پلیس‌های قلابی در دام پلیس واقعی گرفتار شدند
میزان

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری ۲ کلاهبردار ۳۰ میلیاردی خبر داد که با جعل عنوان مامور نیروی انتظامی از عمده فرو شان مواد غذایی کلاهبرداری می‌کردند.

سرهنگ کارآگاه "جهانگیر تقی پور" در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در تشریح این خبر گفت: در اسفند ماه سال ۹۷ در پی شکایت تعدادی از کسبه و عمده فروشان مواد غذایی پرونده‌ای در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۶ تهران تشکیل و برای رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

وی عنوان کرد: در گام نخست، کارآگاهان متوجه شدند متهمان تحت تعقیب، در نقاط مختلفی از شهر تهران با هویت‌های ساختگی دفاتری را اجاره و اقدام به کلاهبرداری از عمده فروشان مواد غذایی می‌کردند.

این مقام انتظامی عنوان کرد: با توجه به گستردگی جرم و قربانی شدن تعداد کثیری از شهروندان و سوء استفاده از هویت و لباس نیروی انتظامی موضوع با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت و در نهایت پس از چند ماه اقدامات پلیسی مشخص شد یکی از متهمان با هویت جعلی، دفتری در حوالی میدان فاطمی اجاره کرده است.

سرهنگ تقی پور با اشاره به اینکه اکیپی از کارآگاهان اداره سیزدهم به محل دفتر متهمان مراجعه و با ۲ مرد میانسال حدودا ۴۰ ساله مواجهه شدند، گفت: یکی از متهمان خود را مالک کارخانه ظروف یکبار مصرف و دیگری نیز که با لباس فرم نیروی انتظامی و درجه سرهنگی حضور داشت خود را سرهنگ ناجا معرفی کرد. پس از شنیدن اظهارات کذب متهمان کارآگاهان بلافاصله هر ۲ متهم را دستگیر به اداره سیزدهم منتقل کردند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت اضافه کرد: متهمان که با دلایل کافی کارآگاهان روبرو شدند، لب به اعتراف گشوده و یکی از آنان اظهار داشت: از سال ۱۳۹۵ با هویت‌های جعلی دفاتری را در شهر تهران اجاره کرده و دسته چک‌هایی نیز به همین شیوه دریافت کرده ایم و برای جلب اعتماد شهروندان همدستم لباس نیروی انتظامی به تن می‌کرده و با مراجعه به بازار و عمده فروشی‌های مواد غذایی کسبه را فریب داده و اجناس مال باختگان را به صورت چکی خریداری می‌کردیم و از آن‌ها دعوت می‌کردیم برای عقد قرار داد به دفتری که به همین منظور از قبل اجاره کرده بودیم مراجعه کنند.

متهم در ادامه اظهار داشت:. وقتی که این فرد به دفتر مراجعه می‌کرد با جلب اعتماد، اجناس را خریداری و در عوض چکی به عنوان ثمن معامله پرداخت می‌کردیم که نهایتا با مراجعه فروشندگان به بانک متوجه چک بلامحل و جعلی بودن آن می‌شدند و قبل از مراجعه مجدد مال باختگان دفتر را تخلیه می‌کردیم.

سرهنگ تقی پور ابراز داشت: ارزش ریالی کلاهبرداری صورت گرفته در مجموع اینسه سال ۳۰ میلیارد ریال بوده که متهمان این مبالغ را صرف خوش گذرانی و مسافرت خارج از کشور و ... خود کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: در بررسی سوابق متهم اصلی پرونده مشخص شد وی یکی از مجرمان سابقه دار و حرفه‌ای در زمینه جعل و کلاهبرداری است و متهم دوم پرونده نیز در طی این چند سال با هویت‌های جعلی متعدد اقدام به کلاهبرداری کرده است.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت در پایان گفت: متهمان با دستور بازپرس شعبه ۱۲ دادسرای ناحیه ۶ تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره ۱۳ این پلیس قرار دارند و شهروندانی که به این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند می‌توانند به اداره سیزدهم پلیس آگاهی مراجعه کنند.

سرهنگ تقی پور به بنکداران و عمده فروشان مواد غذایی و لوازم خانگی توصیه کرد: در صورتی که فردی با ادعای انتصاب به یکی از سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی به آن‌ها مراجعه کرد قبل از عقد قرارداد و انجام معامله با استعلام از سازمان مربوط نسبت به احراز هویت خریدار اقدام کنند و در معاملاتی که با دریافت چک انجام می‌پذیرد قبل از تحویل کالا از اعتبار و موجودی حساب صاحب چک مطمئن شوند.