Menu

پاکستان باید تمرکز بیشتری بر مرزهای شرقی خود داشته باشد

پاکستان باید تمرکز بیشتری بر مرزهای شرقی خود داشته باشد
خبرگزاری تسنیم

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار با رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پاکستان ضمن تاکید بر ارتقاء‌ همکاریهای دو کشور در حوزه مبارزه با موادمخدر گفت: پاکستان باید تمرکز بیشتری بر مرزهای شرقی خود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اسکندر مؤمنی در دیدار با رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پاکستان به تشریح جایگاه ستاد مبارزه با مواد مخدر به‌ عنوان یک مرجع ملی پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهمیت بسیار بالایی که برای مبارزه با موادمخدر قائل است، ستادی را تشکیل داد که رئیس آن، رئیس‌جمهور و اعضای آن وزارتخانه‌ها و سازمانهایی همچون وزارت کشور، وزارت بهداشت، نیروی انتظامی، بسیج و سازمان زندانها هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: دبیرخانه این ستاد تمام امورات مربوط به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر دستگاه‌های عضو ستاد را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به روابط دو کشور ایران و پاکستان بر پایه برادری و دوستی تصریح کرد: با توجه به مرزهای طولانی و سابقه روابط دیرینه، روابط دو کشور در همه زمینه‌ها رو به گسترش است.

مؤمنی یادآور شد: ایران و پاکستان در مجاورت کشور افغانستان هستند و تولیدات مواد مخدر در آن کشور، در 20 سال گذشته از زمان اشغال افغانستان تاکنون به 50 برابر و از 200 تن به 10 هزار تن رسیده است همچنین تجربه ناموفق کشورهای غربی در آن کشور نشان می‌دهد که تمرکز ما باید بر همکاری‌های دو و سه‌جانبه میان سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان باشد ضمن اینکه مطالباتی را هم از کشورهای غربی داریم که پیگیری خواهیم کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: قاچاقچیان در چند سال اخیر، مستقیماً از مرزهای افغانستان به ایران، تلاشهایی را برای افزایش قاچاق داشته‌اند و محورهایشان را گسترش داده‌اند حتی به سمت دریا نیز تغییر مسیر داده‌ و موجب شده‌اند که بنادر ایران و پاکستان مورد تهدید واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از موادمخدر مستقیم از مرزهای پاکستان به ایران قاچاق می‌شود که انتظار می‌رود کشور پاکستان تمرکز بیشتری بر مرزهای شرقی داشته باشد.

مؤمنی متذکر شد: دو کشور، ظرفیتهای نهفته بسیاری دارند که می‌توانند به فعالیت برسانند و همکاریهای خود را در حوزه عملیاتی و اطلاعاتی افزایش دهند همچنین سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان نیز تبادل اطلاعات و عملیات مشترک را در مرز و دریا گسترش دهند؛ حضور افسر رابط نیز در گسترش تعاملات بسیار کمک می‌کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین بر تبادل تجربیات، انتقال تجارب به کشور پاکستان در بخشهای عملیاتی، درمان و کاهش آسیب معتادان و آشنایی با توانمندی پلیس ایران اعلام آمادگی کرد.

محمدعارف ملک؛ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پاکستان نیز در این دیدار گفت: مردم و دولت پاکستان برای این حس برادری که از سوی جمهوری اسلامی ایران شاهدند، اهمیت زیادی قائل هستند.

وی افزود: هر دو کشور، همسایه افغانستان و قربانی مواد مخدر هستند و موادمخدر از افغانستان وارد پاکستان و بعد ایران می‌شود و 70 درصد مواد از این دو کشور به غرب عبور می‌کند و این چالش جدی است که ایران و پاکستان شاهد آن هستند بنابراین نیاز به همکاری بیشتر هستیم و تبادل اطلاعات در حوزه عملیاتی می‌تواند به نفع هر دو کشور باشد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پاکستان تصریح کرد: دولت ایران تلاش زیادی در حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام داده که جای تشکر دارد؛ شهادت حدود 4 هزار نفر از نیروهای کشور و عمده کشفیات مواد مخدر در دنیا از جمله  نتیجه تلاش زحمات جمهوری اسلامی ایران است.

ملک متذکر شد: با توجه به ماهیت مرز، بخشی از مواد از کشور ما عبور می‌کند و برای اینکه این روند را متوقف کنیم، موانع و حصار را ایجاد کردیم و امیدواریم با همکاری بیشتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر، روند قاچاق را متوقف کنیم.