Menu

۲۰۰ نفر جاعل حرفه‌ای به دام پلیس افتادند

۲۰۰ نفر جاعل حرفه‌ای به دام پلیس افتادند
میزان

فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد از پرونده‌های جعل و کلاهبرداری کشف شده اند، گفت: در همین رابطه ۲۰۰ نفر جاعل حرفه‌ای دستگیر شده اند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سردار"علیرضا مظاهری" در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح استان ۱۰ طرح سراسری مبارزه با قاچاق کالا اجرا شده است، اظهار داشت: در این رابطه نیز ۶۴۵ نفر دستگیر و بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه ارزش کالا‌های قاچاق کشف شده با بررسی‌های به عمل آمده ۸۵ میلیارد برآورد شده است، افزود: در رابطه با جرایم اقتصادی نیز ۱۱ فقره پرونده تشکیل شده که ارزش ریالی این پرونده‌ها ۹۶ میلیارد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی در استان با اشاره به اینکه در مدت این ۶ ماه ۹ هزار و ۲۳۶ نفر به اتهام‌های مختلف دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده اند، تصریح کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه ۹۳ درصد از دستگیر شدگان مرد و ۷ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند، یاد آور شد: در این میان با بررسی به عمل آمده مشخص شد که ۷۸ درصد از دستگیر شدگان بیکار بودند.

سردار مظاهری ادامه داد: از ابتدای سال جاری ۲۸۶ هزار و ۱۰ مورد تماس تلفنی با سامانه ۱۱۰ برقرار شده که از این تعداد ۳۸ درصد غیر عملیاتی و ۸۷ درصد عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه نسبت به مدت مشابه در حوزه تماس مردم با سامانه ۱۱۰، بیست درصد افزایش داشته ایم، تصریح کرد: خوشبختانه تماس‌های غیر عملیاتی ۳۵ درصد کاهش داشته است.

وی همچنین با بیان اینکه در طول ۶ ماهه سال جاری ۵۴۴ فقره پرونده در حوزه جرایم سایبری در سطح استان تشکیل شده است، گفت: از این تعداد ۴۷۴ فقره پرونده منجر به کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴ درصد در حوزه وقوع جرایم و ۴۸ درصد در حوزه کشف جرایم افزایش داشته ایم.

فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی خاطر نشان کرد: از این جرایم، برداشت‌های اینترنتی با ۵۹ درصد و کلاهبرداری اینترنتی نیز با ۳۰ درصد بیشترین جرایم به وقوع پیوسته در استان بوده است.

فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری یک هزار و ۸۷۹ نفر سارق دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده اند، گفت: ۹۰ درصد از سرقت‌ها در حوزه منزل، مغازه، اماکن خصوصی و دولتی و وسائل نقلیه اتفاق افتاده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در طول سال جاری تعداد ۱۵ طرح مبارزه با سرقت در سطح استان اجرا و ۱۰ باند سارقان حرفه‌ای نیز متلاشی شده اند، افزود: یشترین پرونده‌هایی که در مراجع قضائی مورد بررسی قرار می‌گیرند، در حوزه سرقت است.

سردار مظاهری با بیان اینکه در طول این مدت ۴۴ درصد از سرقت‌ها کشف شده اند، تصریح کرد: در این میان با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده که نقش مال باختگان در کمک به پلیس برای کاهش سرقت‌ها بسیار پررنگ بوده، زیرا یکی از عوامل مهم که در این حوزه بسیار مشخص است عدم توجه افراد در نگهداری از اموال و اماکن خود می‌باشد.

فرمانده انتظامی استان در ادامه به کشف یک تن و ۵۲۶ کیلوگرم انواع مواد مخدر در سطح استان نیز اشاره کرد و گفت: در همین رابطه ۶۰۸ نفر قاچاقچی و ۷۱۹ نفر معتاد دستگیر شده اند.

وی با بیان اینکه کشفیات مواد مخدر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است، یاد آور شد: افزایش ۴ درصدی دستگیری قاچاقچیان و افزایش ۶ درصدی دستگیری معتادان از جمله این اقدامات می‌باشد.

سردار مظاهری با تاکید بر اینکه تمرکز پلیس استان بر اجرای طرح‌های مقابله‌ای و اجرای ایست و بازرسی‌های هدفمند است، تصریح کرد: در طول این مدت ۳۳ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش داشته است.

فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی همچنین از اجرای ۴۹۰ طرح مبارزه با مواد مخدر و اجرای ۳۱ عملیات برون استانی نیز خبر داد و گفت: اجرای طرح سراسری زنگ نشاط و پاک سازی نقاط آلوده اطراف مدارس و مراکز آموزشی که با پلمب ۱۶ مورد اماکن، تخریب ۱۰ پاتوق، کشف ۱۹ کیلو و ۱۶۰ گرم مواد مخدر و دستگیری ۱۱۹ نفر از جمله اقداماتی بود که در اجرای این طرح صورت پذیرفت.