Menu

تهران| افزایش ۱۰ هزار موردی وقوع جرایم فضای مجازی در نیمه نخست سال

تهران| افزایش ۱۰ هزار موردی وقوع جرایم فضای مجازی در نیمه نخست سال
خبرگزاری تسنیم

رئیس پلیس پایتخت گفت: در نیمه نخست سال گذشته هفت هزار و ۶۶۶ مورد و امسال ۱۷ هزار و ۶۸۴ مورد وقوع جرم در فضای مجازی روی داد.

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار حسین رحیمی ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه علی‌رغم تلاشهای گسترده دشمنان نگذاشتیم کوچکترین خدشه‌ای به امنیت کشور وارد شود، اظهار کرد: تلاش بر این است در هفته ناجا خدمات شایان و کامل‌تری به مردم ارائه دهیم.

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه امنیت بسترساز تمام فعالیتها است، افزود: بیش از 90 درصد از ماموریتهای برقراری امنیت توسط پلیس صورت می‌گیرد.

روند جرایم در فضای مجازی رو به رشد است

وی با بیان اینکه بار مسئولیت بنده با ارتقا درجه سنگین‌تر می‌شود، در تشریح اقدامات پلیس تهران بزرگ در نیمه نخست سال جاری، تصریح کرد: در حوزه فضای مجازی متاسفانه روند رو به رشد جرایم را داریم، در نیمه نخست سال جاری شاهد افزایش 130 درصدی وقوع جرایم در فضای مجازی و 218 درصد افزایش کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذاشته بودیم.

این مقام انتظامی ادامه داد: 67 درصد از جرایم فضای مجازی اقتصادی، 17 درصد اخلاقی و 16 درصد جرایم مربوط به حوزه اجتماعی است.

وی عنوان داشت: در نیمه نخست سال گذشته هفت هزار و 666 مورد و امسال 17 هزار و 684 مورد وقوع جرم در فضای مجازی روی داد همچنین در مدت مذکور در سال گذشته  903 نفر و امسال دو هزار و 75 نفر درباره جرایم فضای مجازی دستگیری داشتیم یعنی افزایش 130 درصدی در این زمینه روی داد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: در بازه مذکور پنج مرحله از طرح رعد، سه مرحله از طرح کاشف، 9 مرحله طرح دستگیری محکومان فراری و دو مرحله از طرح صاعقه برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در بازه مذکور 17 درصد سرقت مغازه، 13 درصد سرقت موتورسیکلت و دو درصد در حوزه کیف‌قاپی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

کاهش 71 درصدی اقدامات شرورانه در پایتخت

این مقام انتظامی با اشاره به کاهش 71 درصد اقدامات شرورانه مانند چاقوکشی در نیمه نخست سال جاری، نسبت به سال گذشته از کشف 11 تن و 700 کیلو موادمخدر در این مدت خبر داد و گفت: در حوزه سوخت قاچاق نیز 500 هزار لیتر سوخت قاچاق که بیشتر آن گازوئیل بوده کشف شده است.

به گفته رحیمی، تهران بزرگ در حوزه کاهش تلفات سوانح رانندگی کاهش 26 درصدی در پنج ماهه نخست سال داشته است.

افزایش خدمات‌دهی به شهروندان در هفته ناجا

رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به ارائه خدمات به مردم در هفته ناجا، یادآور شد: مراکز ترخیص خودرو در طول هفته ناجا تا ساعت 17آماده ارائه خدمت به مردم است، در این هفته واحدهای رسیدگی به اعتراضات شهروندان درباره جرایم با نگاه مساعدت در تمام مراکز ترخیص مستقر باشند همچنین تا صورت امکان ترخیص خودرو با زمان کمتر  صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به افزایش کار ساعات ادارات گذرنامه تا ساعت هشت شب، متذکر شد: در هفته ناجا حدود 10 کلانتری با کمک مردم و خیران امین کلنگ‌زنی می‌شود و سعی بر این است که در هفته ناجا در سال بعد از آنها رونمایی شود.

این مقام انتظامی درباره البسه دوربین‌دار پلیس نیز گفت: این البسه در پایتخت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال گسترش است.