Menu

برق طلا‌های گاو صندوق مالباخته، چشمان دوست چندساله را کور کرد

برق طلا‌های گاو صندوق مالباخته، چشمان دوست چندساله را کور کرد
میزان

سرهنگ کارآگاه حمدالله علیزاده، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری سه نفر سارق منزلی خبر داد که با ایجاد صحنه سازی اقدام به سرقت منزل همسایه کرده بودند.

سرهنگ علیزاده در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در توضیح خبر گفت: در ساعت ۱۱:۳۰ روز دهم مرداد ماه امسال فردی طی تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، از وقوع سرقت منزلش و اموال به ارزش تقریبی ۷ میلیارد ریال توسط سارق یا سارقان به کلانتری ۱۳۰ نازی آباد اعلام شکایت کرد. بلافاصله مأمورین کلانتری به محل وقوع سرقت مراجعه و با تأیید خبر اولیه، پرونده با موضوع سرقت منزل تشکیل و جهت رسیدگی تخصصی حسب دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه هفتم پلیس آگاهی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: من به اتفاق مادرم در طبقه اول یک ساختمان ۴ طبقه زندگی می‌کنیم و روز حادثه در نبود ما سارق یا سارقان وارد منزل شده و اقدام به سرقت اموال از قبیل: ۹۰۰ گرم طلا، ۴۸ قطعه سکه طلا، سه میلیون تومان وجه نقد و ۲۴ هزار دلار و چندین فقره اسناد ملکی نموده و متواری شده اند و در این رابطه به کسی مظنون نیستم.

بدنبال اظهارات مالباخته، کارآگاهان راهی محل سرقت شدند، در بررسی اولیه محل سرقت آثاری از تخریب در ورودی مشاهده نشد و مشخص بود سارق یا سارقان با استفاده از کلید وارد ساختمان شده اند، بررسی صحنه سرقت و آثار بهم ریختگی هم حکایت از ساختگی بودن صحنه سرقت داشت.

با مشاهده تصاویر ضبط شده دوربین‌های مداربسته بدست آمده از محل سرقت مشخص شد سارقان سه نفر بوده و با یک دستگاه خودروی پراید سفید رنگ متواری شده اند.

سرهنگ علیزاده در ادامه افزود: با جمع بندی اطلاعات بدست آمده توسط کارآگاهان، فرضیه سرقت منزل با برنامه ریزی قبلی، قوت گرفت.

در ادامه تحقیقات و بهره گیری از روش‌های علمی کشف جرم، کارآگاهان به شخصی بنام "سامان ۲۸ ساله" که از دوستان خانوادگی مالباخته بوده و به محل سرقت رفت و آمد داشته، مظنون شدند. با انعکاس موضوع به بازپرس پرونده دستور دستگیری سامان صادر گردید.

در تاریخ ۲۸ شهریور ماه سامان دستگیر و به پایگاه هفتم منتقل می‌گردد. در تحقیقات مقدماتی منکر هرگونه سرقت می‌شود. در نهایت با ارائه دلایل و مدارک غیر قابل انکار لب به اعتراف گشوده و اظهار می‌دارد: سرقت را به اتفاق دو نفر از همدستانش بنام‌های نادر و احد انجام داده است که بلافاصله در تاریخ ۲۹ شهریور هردو در مخفیگاهشان واقع در محدوده خانی آباد دستگیر شده و خودروی پراید مورد استفاده سارقین نیز کشف و توقیف شد.

در بازجویی صورت گرفته از سامان وی در خصوص نحوه انجام سرقت گفت: چند سالی ست با مالباخته رفت آمد خانوادگی دارم و با توجه به آگاهی از اینکه مالباخته مقادیر زیادی وجه نقد، طلا و ارز در منزل نگهداری می¬کند، در فرصتی مناسب اقدام به سرقت دسته کلید شاکی نمودم و به همراه دو نفر از دوستانم با اطمینان از عدم حضور مالباخته، وارد منزل وی شده و اموال مذکور را از گاوصندوق خارج نموده و با خودروی پراید متعلق به احد متواری شدیم. اموال سرقتی را به فردی در غرب تهران به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان فروخته و پول حاصله را بین خودمان تقسیم کرده و صرف خوشگذارنی نمودیم.

بدنبال اظهارات سامان، کارآگاهان پایگاه هفتم با شناسایی مالخر، وی را در مخفیگاهش دستگیر نمودند. در بازرسی از مخفیگاه متهم ۲۰۰ گرم طلای آب شده سرقتی کشف و به پایگاه منتقل شد.

سرهنگ کارآگاه حمدالله علیزاده، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبرگفت: با توجه به دستگیری تمامی اعضای این باند سرقت و اعتراف صریح مجرمین با صدور قرار قانونی از سوی مقام قضایی جهت انجام تحقیقات تکمیلی و کشف سایر جرائم احتمالی در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی قرارگرفتند.

سرهنگ علیزاده در پایان به شهروندان توصیه نمود:

- در صورت نصب دوربین مدار بسته از دوربین‌های با کیفیت استفاده شده و حتما یکی از دوربین‌ها به منظور ثبت اطلاعات خودرویی که با آن اموال سرقتی جابجا شده در محل مناسبی در کوچه نصب گردد.

- استفاده از دوربین‌های مداربسته با امکان انتقال آنلاین داده‌ها به گوشی همراه شما این شرایط را فراهم می‌آورد که از هر نقطه‌ای در داخل یا خارج کشور به صورت آنلاین وضعیت منزل خود را تحت نظر و بررسی داشته باشید و در صورت مشاهده سارقین سریعا مراتب را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهید.

- منزل شما محل سکونت شماست نه گاوصندوق اشیا ذیقیمت، لذا توصیه می‌گردد از نگهداری اموال با ارزش ریالی بالا در منزل خودداری کرده و از صندوق امانات استفاده کنید.

در صورت نگهداری اموال گرانقیمت و وجه نقد در منزل به هیچ عنوان حتی در حضورنزدیک‌ترین اقوام و آشنایان نیز در این خصوص صحبت نکنید.

- از سپردن کلید به افراد غیر خودداری کنید.

- با توجه به اینکه سارقین برای سرقت اشیا قیمتی مستقیما به اتاق خواب مراجعه می‌کنند برای نگهداری اموال با ارزش خود در منزل جاساز داشته باشید و از قرار دادن آن‌ها در اتاق خواب یا رها سازی طلاجات در معرض دید خودداری کنید.