Menu

جمع آوری دستفروشان به کاهش ١٨ درصدی جرایم منجر شد/دستگیری سارقان سردیس‌ها در تهران

جمع آوری دستفروشان به کاهش ١٨ درصدی جرایم منجر شد/دستگیری سارقان سردیس‌ها در تهران
میزان

مشاور شهردار و فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با اشاره به کاهش ١٨ درصدی جرایم در نتیجه جمع آوری دستفروشان گفت: سارقان سردیس قیصر امین پور دستگیر شده اند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان سردار محمد الکریم بیات، در نشست خبری که به مناسبت هفته نیروی انتظامی و هفته تهران در ساختمان شهرداری امروز ١۴ مهرماه برگزار شد به فعالیت‌های این یگان در محدوده شهری اشاره کرد.

وی با یادآوری هفته ناجا گفت: شعار هفته ناجا پلیس هوشمند، امین مردم است و رویکرد پلیس طی سال‌های اخیر به سمت هوشمندسازی بوده تا بتوانیم ارتباط تنگاتنگی با آحاد جامعه داشته باشیم.

 فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران ادامه داد: پیش از سال ۹۲ در قالب یگان شهرداری تهران انجام وظیفه می‌کردیم به این ترتیب حفاظت از  کلیه اموال، ساختمان‌های فیزیکی و... را بر عهده داریم.

وی افزود: این یگان احکام قضایی مانند ساخت و ساز‌های غیر مجاز را نیز پیگیری و پشتیبانی می‌کند، همچنین در خصوص بساط گستران به کمک نیروی انتظامی تهران بزرگ فعالیت می‌کنیم.

 سردار بیات با بیان اینکه ضلع جنوب، شمال، شرقی و غربی چهار راه ولیعصر از بساط گستران پاکسازی شد، تصریح کرد: خوشبختانه بساط گستران را سازماندهی کرده این، زیرا این افراد با اشغال موزاییک‌های خیابان و بی آرتی برای مردم ایجاد مزاحمت کرده بودند.

وی با بیان اینکه سد معبر جرم است گفت: گرچه اصل دستفروشی جرم نیست، اما سد معبر جرم است با این حال برخورد با دست فروشان در دستور کار ما نبود، اما تاکید بسیاری  بر ساماندهی داریم.

سردار بیات با بیان این که در کشور‌های اطراف که ما نیز پدیده دستفروشی وجود دارد، افزود: چند سال پیش همزمان با کریسمس به گرجستان رفتم در آنجا با پدیده دستفروشی مواجه شدم در صورتی که در چند سال گذشته این پدیده وجود نداشت.

 فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه بسیاری از مغازه‌داران با پدیده دستفروشی مشکل دارند، گفت: برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای دستفروشی داریم تا بتوانیم آنان را ساماندهی کنیم.

سردار بیات ادامه داد: اجرای ساماندهی بساط گستران حدود ۱۸ درصد جرائم خرد را کاهش داده است.

وی افزود: منطقه یک و در محدوده میدان تجریش، منطقه ۱۳ محدوده خیابان شهدا و منطقه ۱۹ خیابان عبدال آباد سابق که از قبل از انقلاب دست فروشان در آن محوطه حضور داشتند ساماندهی شده است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با اشاره به برخورد صورت گرفته با برخی از افراد که اقدام به خیابان فروشی می‌کردند گفت: این افراد سعی داشتند با اولویت معابر را به افراد خاصی اجاره بدهند که مربوط به موزاییک فروشی است و آنان با هماهنگی مراجع قضایی دستگیر شدند.

وی ادامه داد: تعداد خاصی از دستفروشان واقعی که در این منطقه باقی مانده بودند با پیش بینی‌هایی صورت گرفته ساماندهی شدند و مناطق دیگر به ترتیب اولویت پیش خواهیم رفت.

سردار بیات گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ گونه درگیری فیزیکی با دستفروشان صورت نگرفته و به دنبال این هستیم که معضل دستفروشی را به موقعیت مطلوب برسانیم.

وی همچنین در رابطه با سرقت سردیس‌ها در برخی نقاط تهران گفت: حدود ۴۴ پایه‌ی تبلیغاتی به سرقت رفته بود که همه آن‌ها کشف و ضبط و سارقان دستگیر شدند.

سردار بیات ادامه داد: همچنین در رابطه با سردیس مرحوم قیصر امین پور به دلیل بازسازی میدان، این سردیس جابجا شده بود و از دید دوربین خارج شده بود و نمی‌توانیم برای سردیس نگهبان ثابت بگذاریم، اما خوشبختانه سارق و همدست وی در بومهن شناسایی شدند.