Menu

عامل کلاهبرداری از شهروندان به بهانه قطع یارانه و سبدکالا دستگیر شد

عامل کلاهبرداری از شهروندان به بهانه قطع یارانه و سبدکالا دستگیر شد
میزان

رئیس پلیس فتا زنجان از دستگیری متهم پرونده موسوم به قطع یارانه و سبد کالا خبر داد. گفت: این متهم با ارسال پیامک انبوه به عموم مردم، و هدایت آن‌ها به سایت جعلی یارانه و درگاه‌های جعلی بانکی، اقدام به کلاهبرداری از قربانیان می‌کرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سرهنگ دوم محمدعلی آدینه گفت: بر اساس شکایت‌های واصله به پلیس فتا زنجان مشخص گردید در ایام تعطیل پیامک‌های انبوه با مضمون "یارانه شما قطع خواهد شد جهت پیگیری به سایت زیر مراجعه نمایید" و امثال آن، شهروندان را به سایت و درگاه‌های جعلی بانکی هدایت و اطلاعات کارت بانکی آن‌ها شامل شماره کارت، رمز دوم اینترنتی و سایر اطلاعات بانکی آن‌ها را تحصیل و در فرصت مناسب اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی قربانیان نموده است؛ لذا مراتب بصورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا زنجان قرار گرفت.

وی ادامه داد: با اقدامات فنی و شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی متهم به هویت معلوم در یکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرار گرفت، با هماهنگی قضایی اکیپی از کارآگاهان پلیس فتا زنجان به محل سکونت وی مراجعه کردند و با همکاری پلیس فتا فاتب ضمن توقیف کلیه ادله‌های دیجیتالی، متهم دستگیر و به پلیس فتا زنجان انتقال داده شد.

این مقام انتظامی تاکید کرد: با توجه به حرفه‌ای بودن متهم، بدواً با اظهارات ضد و نقیض سعی در برائت خود و گمراه نمودن مأموران داشت، ولی پس از مواجه شدن با مستندات و مدارک کافی ضمن اقرار به جرم خود گفت، با توجه به اخبار روز مبنی بر قطعی یارانه برخی از افراد و تعلق سبد حمایتی، از فرصت پیش آمده از اعتماد مردم سوء استفاده نموده وضمن ارسال پیامک‌های فریبده با طراحی سایت و درگاه جعلی اطلاعات بانکی قربانیان را سرقت نموده و در فرصت مناسب برداشت می‌کردم.

وی با بیان اینکه شهروندان باید مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری نیفتند، گفت: قبل از انجام هرگونه تراکنش اینترنتی از معتبربودن درگاه اینترنتی اطمینان حاصل نمایند و اطلاعات مربوط به کارت بانکی را از طریق صفحه کلید مجازی وارد کنند.

سرهنگ آدینه‌لو با اشاره به اینکه شهروندان مراقب کلاهبرداری مجرمان از طریق فیشینگ باشند، تصریح کرد: مجرمان از طریق فیشینگ یک وب‌سایت جعلی شبیه آدرس اصلی می‌سازند و شهروندان باید دقت داشته باشند که خودشان حتماً لینک اصلی بانک را وارد نمایند و به لینک‌های ارسالی توجه نکنند.

رئیس پلیس فتا زنجان تاکید کرد: به دلیل گسترده بودن کلاهبرداری در سطح کشور پرونده فوق کماکان در حال رسیدگی توسط پلیس فتا زنجان و دستگاه قضائی می‌باشد؛ لذا ازهمشهریان و کلیه کاربران درخواست می‌شود. چنانچه با شگرد مذکور از آن‌ها کلاهبرداری گردیده با مراجعه به پلیس فتا یا دادسرای محل سکونت خود موضوع شکایت خود را پیگیری کنند.