Menu

پذیرش روزانه بیش از ۱۰۰۰ زائر اربعین در درمانگاه‌های کاظمین

پذیرش روزانه بیش از ۱۰۰۰ زائر اربعین در درمانگاه‌های کاظمین
میزان

مدیر درمانگاه‌های جمعیت هلال احمر در کاظمین از پذیرش روزانه هزار زائر ایرانی اربعین حسینی در سه درمانگاه جمعیت هلال احمر در کاظمین خبر داد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، علی عباسی با بیان این مطلب افزود: این پذیرش زائران بیمار برای ارائه خدمات درمانی علاوه بر درمانگاه جنت فردوس کاظمین و درمانگاه صاحب‌الزمان (عج) در ابتدای خیابان صاحب‌الزمان کاظمین در درمانگاه امام علی (ع) نیز از روز پنجشنبه در محل ورودی باب امام علی (ع) حرم امامین کاظمین انجام می‌شود.

وی افزود: درمانگاه‌های جنت فردوس، امام علی (ع) و نیز صاحب‌الزمان (عج) در روز‌های اخیر روزانه بیش از یکهزار پذیرش داشتند که پیش‌بینی ما افزایش این آمار مراجعان تا اربعین حسینی است.

مدیر درمانگاه‌های کاظمین جمعیت هلال احمر درباره تعداد نیرو‌های مستقر در مراکز درمانی پزشکی حج و زیارت در کاظمین اظهار کرد: در مرحله نخست حدود ۱۱۵ نفر نیروی درمانی، امدادی و خدماتی در کاظمین مشغول خدمت شدند که در هر شیفت ۵ نفر پیراپزشک و دو نفر پزشک و در کل روزانه ۶ پزشک در درمانگاه‌های کاظمین به ارائه خدمت به زائران می‌پردازند، ضمن اینکه سایر نیرو‌های اجرایی مانند تکنسین‌های دارو‌ها وکارشناسان محیط نیز فعال هستند.

عباسی افزود: چهار خودرو آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس برای ارائه خدمت در کاظمین مستقر بوده و گروه امدادی شامل ۲۰ نفر نیرو در ۳ درمانگاه جنت الفردوس، باب امام علی (ع) و باب صاحب الزمان (عج) خدمت می‌کنند.

مدیر درمانگاه‌های کاظمین افزود: در روز‌های اخیر یک مورد اعزام بیمار به ایران داشتیم که فرد مشکل شریانی گرفتگی عروق با عارضه قبلی داشت.

نجات ۸ زائر اربعین در حادثه تصادف زعفرانیه بغداد

وی همچنین از یک مورد حادثه تصادف با ۸ نفر مجروح در منطقه سلمان (زعفرانیه بغداد) در روز چهارشنبه گذشته خبر داد و گفت: اقدامات امدادی و درمانی برای این مصدومان انجام شد و مجروحان مداوای سرپایی شدند و شکر خدا مشکل خاصی نبود.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می‌کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

این مرکز پزشکی عهده دار تمامی مسائل بهداشتی و درمانی زائرین ایرانی در سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه است که با جذب و بهره­ گیری از کادر بهداشتی و درمانی مجرب کشور در سطوح مختلف با ایجاد بیمارستان و درمانگاه ­های عمومی و تخصصی در کشور‌های هدف به زائرین ایرانی این کشور‌ها خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می­‌کند.

اربعین مصادف با ۲۰ صفر چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان جهان در سال ۶۱ هجری قمری در صحرای کربلا است.

هر ساله شیعیان زیادی به صورت پیاده و سواره به سوی کربلا برای زیارت مزار امام حسین (ع) عزیمت می‌کنند، این سنت از قدیم الایام در میان مسلمانان مرسوم بوده است. میلیون‌ها عاشق و شیدا از روز‌ها قبل در تدارک سفر به کربلا و زیارت مزار سرور و سالار شهیدان هستند. شمار زایران کربلا در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و به یکی از بزرگترین اجتماع مسلمانان جهان تبدیل شده است.

راهپیمایی اربعین حسینی (ع) نماد وحدت مسلمان جهان است چرا که در این روز همه مسلمانان از سراسر جهان به سمت کربلا در حرکت هستند.

مسافت پیاده روی اربعین میان دو شهر نجف و کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است و هزار و ۴۵۲ ستون در این مسیر وجود دارد که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.

برای پیاده روی کل مسیر زمانی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت لازم است و بهترین زمان برای شروع این پیاده روز ۱۶ صفر است.