Menu

هشدار بارش شدید باران در استان‌های شمالی /کاهش نسبی دما در اکثر مناطق کشور پیش بینی می‌شود

هشدار بارش شدید باران در استان‌های شمالی /کاهش نسبی دما در اکثر مناطق کشور پیش بینی می‌شود
میزان

کارشناس سازمان هواشناسی وضعیت جوی کشور طی روز‌های آینده را تشریح کرد.

امین حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به شرایط جوی کشور طی روز‌های آینده، گفت: از امروز بعد از ظهر با عبور امواج تراز میانی جو و شمالی شدن جریانات روی دریای خزر بارش شدید باران همراه با وزش باد شدید در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه از امروز بعد از ظهر تا اواسط فردا اثرات بارش باران روی آب گرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رود خانه‌ها و مسیل ها، احتمال سیلابی شدن و مواج شدن دریای خزر خواهد بود، افزود: در پی بارش‌های پیش بینی شده اخطاریه‌ای برای ممانعت از توقف و تردد در مسیر رودخانه ها، مسیل‌ها و همچنین تردد در جاده‌های کوهستانی، ممانعت از صعود به ارتفاعات و ممنوعیت شنا کردن و تردد قایق‌ها و کشتی‌های صیادی در دریای خزر صادر شده است.

هشدارهای هواشناسی برای کشاورزان و دامپروران

نقشینه با تاکید بر اینکه کشاورزان و دامپروران باید بار به کارگیری تمهیدات لازم از آسیب رسیدن به محصولات خود جلوگیری کنند، تصریح کرد: بارش شدید باران و وزش باد شدید از پدیده‌های این سامانه است.

وی با بیان اینکه امروز بعد از ظهر رشد ابر‌های هم رفتی در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و نیمه شمالی کرمانشاه خواهیم داشت که احتمال آب گرفتگی معابر و برخورد صاعقه در نقاط کوهستانی پیش بینی می‌شود، گفت: احتیاط در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها در این استان‌ها لازم است.

این کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: علاوه بر این اخطاریه برای برخی از نقاط از غرب و شمال غرب کشور هم این پدیده‌ها وجود خواهد داشت و فردا در استان‌های قزوین، تهران، شمال خراسان شمالی و همچنین دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌های مرکزی، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می‌شود.

نقشینه با بیان اینکه از فردا بعد از ظهر وزش باد شدید به ویژه در منطقه زابل که می‌تواند همراه با خیزش گرد و خاک باشد پیش بینی می‌شود، افزود: دمای هوا در روز‌های آینده با کاهش نسبی مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بیشینه دمای تهران ۲۹ درجه است، تصریح کرد: گیلان فردا ۶ تا ۸ درجه، مشهد ۳ تا ۵ درجه و تهران ۳ تا ۵ درجه خنک‌تر خواهد شد.

کارشناس سازمان هواشناسی یادآور شد: شهرکرد با دمای ۳ درجه خنک‌ترین و اهواز با دمای ۴۱ درجه گرم‌ترین مراکز استانی بوده اند.