Menu

برگه تردد موقت چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

برگه تردد موقت چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟
مشرق نیوز

در این گزارش به بیان توضیحاتی پیرامون اینکه برگ تردد موقت چیست و چگونه می توان آن را کسب کرد و مدارک لازم جهت اتخاذ آن چیست می پردازیم.

به گزارش مشرق، همان طور که می‌دانید برای رفتن به عتبات عالیات و شرکت در پیاده روی اربعین حسینی ۹۸ ویزا حذف شد و زائران برای اعزام فقط نیاز به گرفتن روادید دارند. این امر باعث شد که حجم متقاضیان سفر به اربعین چند برابر شود به نحوی که در روزهای اخیر تعداد متقاضیان سفر به عتبات عالیات از مرز ۳ میلیون نفر گذشت. این شرایط باعث شد که روند صدور گذرنامه کمی با تاخیر انجام شود و برای اینکه مشتقان شرکت در این مراسم پر شکوه جز جاماندگان نباشند امکانی تحت عنوان «برگ تردد موقت» برای این افراد فراهم شد.

در ادامه این گزارش به بیان چگونگوی دریافت برگ تردد موقت خواهیم پرداخت؟

فردی که قصد سفر به کشور عراق برای زیارت اربعین را داشته باشد با مراجعه به پلیس بعلاوه ۱۰ درخواست خود را ثبت خواهد کرد و برگ تردد برای این فرد رایگان صادر و ارسال خواهد شد.

دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰ نیز تا ساعت ۲۰ فعال بوده و موظفند که کار مردم در حوزه گذرنامه را انجام دهند.

به تمام فرودگاه‌ها و پایانه‌های کشور عراق اعلام شده که این برگه را بپذیرند و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

هیچ محدودیتی برای سفر به عراق با برگ تردد موقت گزارش نشده است؛ همچنین زائران میتوانند با این برگ ترددها و پرداخت عوارض، به کشور عراق سفر کنند.

برگه‌های تردد موقت فقط برای یک بار سفر به کشور عراق پیش بینی شده است و افراد نمیتوانند با این برگ تردد مجدد به کشور عراق سفر کنند.

مدارک لازم برای صدور برگ تردد موقت

صدور گذرنامه موقت زیارتی برای افرادی که قصد زیارت کربلا در ایام اربعین را داشته باشند انجام میپذیرد. مدارک لازم برای گذرنامه موقت همانند گذرنامه دائمی است. استعلام برگه تردد از طریق ارسال پیامک به شماره ۱۱۰۳۰۰۰۰۱۰ امکان پذیر است.

صدور گذرنامه زیارتی موقت صرفاً برای ایام اربعین است و تا پایان ماه سفر اعتبار دارد. مطابق تمهیدات پیش بینی شده از سوی ناجا، بابت صدور گذرنامه زیارتی موقت هزین‌های از زوار دریافت نمیشود و این خدمات به صورت رایگان توسط پلیس ارائه میشود.

زائران اربعین مطابق قبل برای دریافت گذرنامه زیارتی موقت به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه و درخواست صدور گذرنامه کنند. البته لازم است در آنجا به متصدی اعلام کنند که قصد سفر و زیارت اربعین را دارند. دارندگان گذرنام‌های که دارای اعتبار اعم از شش ماه و سه ماه و ... باشد اجازه خروج داده خواهد شد.

صدور گذرنامه موقت زیارتی از چه زمانی آغاز میشود؟

صدور این گذرنامه از تحت عنوان برگ تردد اربعین آغاز شده است و فردی که قصد سفر به کشور عراق برای زیارت اربعین را داشته باشد با مراجعه به پلیس بعلاوه ۱۰ درخواست خود را ثبت خواهد کرد و برگ تردد برای این فرد رایگان صادر و ارسال خواهد شد.

خواهشمند است به نکات زیر توجه فرمایید:

این برگ، به منظور تردد موقت شما صرفاً به مقصد عتبات و عالیات برای اربعین سال ۱۳۹۸ میباشد.

پس از دریافت برگه تردد، از قسمت نقطه چین آن را برش بزنید. قسمتی که مشخصات فردی شما در آن درج گردیده را به عنوان مدرک معتبر خروج از کشور در مرز ارائه داده، تا منقوش به مهر خروج و ورود پلیس جمهوری اسلامی ایران و عراق گردد.

اعتبار این برگ از صدور تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ میباشد.

خروج به مقصد عتبات عالیات با گذرنامه معتبر و یا برگ تردد اربعین امکان پذیر میباشد

در اختیار گذاشتن برگه فوق به غیر، جرم محسوب و پیگرد قانونی دارد.

در صورت فقدان برگ گذر فوق، المثنی صادر نمیگردد.

از مخدوش نمودن، پارگی، آب خوردگی، پاک شدگی و... برگ تردد خودداری نمایید. این برگه تردد به صورت رایگان صادر شده است و تقاضای صدور گذرنامه شما در سامانه پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا ثبت میباشد. پس از مراسم اربعین، گذرنامه الکترونیک شما درب منزل تحویل میگردد.

لطفا پس از عزیمت، عکس برگه تردد را در گوشی خود ذخیره نمایید.

به منظور اطلاع از آخرین وضعیت برگه تردد موقت اربعین کد ملی خود را به سرشماره ۱۱۰۳۰۰۰۰۱۰ ارسال و سپس اطلاعات زیر برای شما فرستاده میشود.

شماره برگه تردد اربعین «گذرنامه موقت اربعین»

مدارک لازم جهت صدور گذرنامه موقت زیارتی

حضور صاحب گذرنامه زیارتی موق

پر کردن فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰

اصل شناسنامه و کارت ملی و یا تأئیدیه ثبت احوال

ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورت معتبر بودن)

عکس بیومتریک (آقایان بدون کلاه و عینک کراوات و زیور آلات و آرایش مو و محاسن به طوری که پیشانی و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد / خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرایش و زیورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد. (برای دختران بالای ۶ سال با حجاب کامل)

اجازه محضری برای افراد زیر ۱۸ سال از سوی پدر و یا قیم قانونی

زائران اربعین بالای ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر میبایست شناسنامه عکسدار ارائه کنند.

زائران اربعین زیر ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر میبایست گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکسدار ارائه کنند.

بازنشستگان نظامی که ۵ سال تمام از بازنشستگی آن‌ها نگذشته است ارائه نامه از حفا یگان مربوطه الزامی است.

بازنشستگان نظامی که ۵ سال از بازنشستگی آن‌ها میگذرد میبایست اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمیباشد).

نظامیان شاغل میبایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

موارد مربوط به بانوان:

اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر.

توجه: بانوان مقیم خارج در صورتی که شوهر خارجی اختیار نموده باشد نیازی به اجازه محضری همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است.

توجه: بانوانی که همسر آن‌ها فوت نموده، میبایست اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه میبایست اصل طلاقنامه را ارائه نمایند

موارد مربوط به آقایان: ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند (کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و یا موافقتنامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین.

توجه: کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نمودهاند، بعد از گذشت ۲۴ ساعت از درخواست تعویض، میتوانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.

توجه: آقایان بالای ۵۰ سال احتیاج به ارایه کارت پایان خدمت ندارند.

آقایان دانشجو و یا دانش آموز برای خروج از کشور میبایست نامه از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل نمایند.

شیفت دفاتر شهر تهران بمناسبت ایام اربعین

به اطلاع میرساند با عنایت به نزدیکی ایام اربعین سالار شهیدان، جهت رفاه حال متقاضیان دفاتر ذیل در روز جمعه تاریخ ۱۳۹۸/۰۷/۰۵ از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ باز بوده و به امورات متقاضیان در شهر تهران رسیدگی میکنند.

دفتر ستارخان با کد ۲۱۱۱۱۴

آدرس: ستارخان روبروی خیابان باقرخان بالای بانک ملی پلاک ۱۳۶ واحد ۲شماره تماس: ۶۶۵۵۳۱۷۳، ۶۶۵۵۵۵۹۸، ۶۶۵۵۵۵۹۶

دفتر میدان معلم شهر ری با کد ۲۱۱۲۱۹

آدرس: شهر ری میدان معلم جنب بانک رفاه کارگران ساختمان سامان ورودی یک واحد ۲

شماره تماس: ۳۳۳۸۹۱۴۵، ۳۳۳۸۹۴۴۸، ۳۳۳۸۹۱۴۴

دفتر خیابان مفتح شمالی با کد ۲۱۱۱۷۳

آدرس: خیابان بهشتی، خیابان مفتح شمالی بین خیابان هشت و شش پلاک ۴۲۸ طبقه اول

شماره تماس: ۸۸۷۴۶۶۰۵، ۸۸۷۵۶۲۷۳، ۸۸۷۵۲۵۲۴