Menu

باند جعل و پولشویی با کلاهبرداری ۲۸ میلیاردی متلاشی شد

باند جعل و پولشویی با کلاهبرداری ۲۸ میلیاردی متلاشی شد
میزان

رئیس پلیس آگاهی استان البرز از دستگیری اعضای باند جعل و پولشویی که در پوشش راه اندازی سوپرمارکت و یا فروشنده دوره گرد اقدام به برداشت ۲۸ میلیارد ریال به صورت اسکیمری از حساب ۱۰۰ نفر در استان‌های مختلف کرده بودند خبر داد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،رئیس پلیس آگاهی استان البرز از دستگیری اعضای باند جعل و پولشویی که در پوشش راه اندازی سوپرمارکت و یا فروشنده دوره گرد اقدام به برداشت ۲۸ میلیارد ریال به صورت اسکیمری از حساب ۱۰۰ نفر در استان‌های مختلف کرده بودند خبر داد.

سرهنگ "محمد نادربیگی"گفت: در پی اقدامات گسترده اداره اطلاعات جنایی پلیس آگاهی استان البرز بر روی باند‌های سرقت و کیف قاپی، از فعالیت باندی که به صورت گسترده اقدام به پولشویی، کلاهبرداری و جعل کارت‌های بانکی می‌کردند شناسایی اعضای باند به صورت جداگانه در دستورکار این اداره قرار گرفت.

وی افزود: از طریق اقدام پلیسی و رصد فعالیت‌های این باند محرز شد که یک از اعضای آن که از متهمان تحت تعقیب پلیس آگاهی این استان و سایر استان‌ها است با اجاره مغازه در استان‌های همجوار استان البرز و یا فروشنده دوره گرد با همکاری تعدادی دیگر با نصب اسکمیر بر روی دستگاه پز اقدام به کپی اطلاعات کارت‌های عابر بانک خریداران کرده و سپس اطلاعات کارت‌ها را بر روی کارت‌های خام کپی کرده و از طریق پولشویی، خرید لوازم لوکس و گران قیمت، سکه و طلا اقدام به تخلیه حساب مشتریان می‌کنند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز افزود: در ادامه با اقدامات گسترده میدانی، تمامی مرتبطان و اعضای باند و آدرس محل فعالیت و سکونت متهمان شناسایی و تحت تعقیب و مراقبت‌های شبانه روزی قرار گرفتند.

این مقام انتظامی اظهار داشت: با هماهنگی مقام قضائی تیم‌های عملیاتی متشکل از اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری و اداره مبارزه با جرایم جنایی وارد عمل شده و پس از اطمینان از حضور متهمان در محل در یک عملیات غافلگیرانه ۶ نفر از اعضای باند را دستگیر و در بازرسی از محل اختفای متهمان یک دستگاه پز به همراه اسکیمر، چاپگر کارت عابر بانک، پرینتر رنگی، اسکنر، ۱۸ عدد کارت عابر بانک به نام اشخاص مختلف، ۱۶۰ عدد کارت عابر بانک خام و تعدادی اموال خریداری شده از طریق پولشویی شامل ۹ عدد ساعت به ارزش ۴۵۰ میلیون ریال، طلا و جواهر به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال، تعداد زیادی لوازم منزل و مقادیری پول نقد کشف و به همراه متهمان به پلیس آگاهی منتقل شدند.

وی افزود: متهمان دستگیر شده در بازجویی‌های کارآگاهان، در ابتدا منکر هرگونه جرمی شدند، اما باتوجه به اسناد و مدارک موجود و با توجه به سابقه دار بودن تعدادی از اعضای باند، به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری و کپی از ۱۰۰ فقره کارت بانکی و ساختن مجدد کارت و خالی کردن موجودی آن‌ها بالغ بر ۲۸ میلیارد ریال اعتراف کردند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز بیان کرد: پس از شناسایی اعضای باند و دستگیری آن‌ها بلافاصله استعلام از شعب بانک‌ها به منظور شناسایی مال باختگان آغاز شد که به محض شناسایی صاحبان حساب به منظور اقدامات قانونی موضوع به آن‌ها اطلاع داده می‌شود.

شیوه و شگرد باند کپی از حساب‌های بانکی

سرهنگ " نادربیگی " در این باره گفت: متهمان با راه اندازی سوپر مارکت و یا فعالیت به صورت فروشنده دوره گرد با تعبیه اسکیمر بر روی دستگاه‌های پزی که در اختیارشان بود اقدام به کپی کارت‌های مشتری کرده و پس از کپی اطلاعات کارت، مشخصات حساب کارت‌های کپی شده را بر روی کارت‌های خام انتقال داده و به صورت پولشویی اقدام به خرید اجناس گران قیمت، طلا و ... کرده و مبالغ دریافتی را بین اعضای باند تقسیم می‌کردند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز گفت: افراد سودجو اسکیمر را در جایی نصب می‌کنند که قابل مشاهده نیست و زمان این کار مجرمانه بیش از چند ثانیه طول نمی‌کشد و فرد قربانی تنها زمانی متوجه موضوع می‌شود که از حساب او مبالغی کسر شده است؛ بنابراین اعلام رمز کارت در حضور دیگران و فروشنده می‌تواند عواقب اینچنینی در پی داشته باشد.

این مقام انتظامی توصیه کرد: دستگاه کارتخوان باید در اختیار خریدار باشد تا خودش کارت را کشیده و رمز را وارد کند یا حتی المکان باید دستگاه در جایی نصب شده باشدکه قابل مشاهده بوده و امکان سوء استفاده را به حداقل برساند.