Menu

آغاز همکاری ایران و اسلواکی در مبارزه با مواد مخدر

آغاز همکاری ایران و اسلواکی در مبارزه با مواد مخدر
میزان

در دیدار دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رییس پلیس اسلواکی بر همکاری‌های دو جانبه در حوزه مبارزه با مواد مخدر تاکید شد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،اسکندر مؤمنی در این دیدار که در حاشیه سفر خود به وین انجام شد، گفت: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و واقع شدن در مسیر اصلی ترانزیت مواد مخدر از منشاء افغانستان (تولیدکننده حدود ۹۰ درصد از مواد افیونی در جهان) به مقصد کشور‌های اروپایی، با تهدیدات بسیاری همچون شرارت، قاچاق مواد مخدر، انسان و تروریسم مواجه است.

وی افزود: تنها در ده روز گذشته، ۸ تن مواد مخدر در مرز‌های غربی ایران کشف کردیم، که مقصد آن‌ها کشور‌های اروپایی و غربی بوده است و اگر این کشفیات انجام نمی‌شد پلیس کشور‌های اروپایی و غربی می‌بایست این مواد مخدر را گرم به گرم در خیابان‌ها جمع‌آوری می‌کرد.

دبیرکل ستاد به برخی دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: ایران در سه دهه گذشته، خسارات غیرقابل‌جبران جانی و مالی از جمله تقدیم ۳۸۸۲ شهید و ۱۲ هزار جانباز متحمل شده است.

مومنی همچنین توضیحاتی درباره درمان معتادان، مراکز نگهداری و مراکز درمان سرپایی معتادان و اینکه شمار زیادی از سازمان مردم‌نهاد در بخش خصوصی از معتادان، نگهداری و در بهبود و درمان آنان نقش دارند، ارائه کرد.

وی همچنین آمادگی خود را برای انتقال تجربیات، آموزش و تبادل همکاری با اسلواکی اعلام کرد.

اسلواکی محل ترانزیت ماری جوانا، کوکایین و هرویین استهمچنین ژنرال میلان لوچونسکی، رئیس پلیس اسلواکی در این دیدار گفت: اسلواکی محل ترانزیت مواد مخدر مانند ماری جوانا، کوکایین و هرویین است.

وی ضمن تشکر از فعالیت‌های ایران در مبارزه با مواد مخدر، خواهان استمرار این مبارزه از سوی ایران شد و آمادگی کشورش را برای همکاری با ایران در حوزه‌های پرورش و تولید سگ‌های موادیاب و عملیات‌های مشترک برای کشف مواد مخدر و انتقال تجربیات اعلام کرد.

لوچونسکی با تاکید بر اینکه اسلواکی با پلیس اتحادیه اروپا در امر مبارزه با مواد مخدر همکاری تنگاتنگی دارد و کل کشفیات اسلواکی دو و نیم تن است، اظهار امیدواری کرد که ما نیز مواد مخدری را که در ایران کشف نمی‌شوند و به سمت اروپا ترانزیت می‌شود، کشف کنیم.