Menu

جاسازی ۸۶۰۰ کیلو موادمخدر در تانکر گاز

جاسازی ۸۶۰۰ کیلو موادمخدر در تانکر گاز
خبرگزاری تسنیم

جانشین فرمانده نیروی انتظامی از کشف ۸ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم موادمخدر جاساز شده در تانکر گاز خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار ایوب سلیمانی در حاشیه سفر به استان آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه مبارزه بی‌امان  با سوداگران مرگ و قاچاقچیان موادمخدر از اولویتهای اساسی پلیس است، اظهار کرد: درصدد هستیم با اشراف کامل اطلاعاتی و تجهیز تمام امکانات، ضمن توسعه اقدامات خود در این حوزه، مبارزه پشیمان‌کننده و بازدارنده‌ای با سوداگران مرگ داشته باشیم.

کشف 408 تن موادمخدر نیمه نخست امسال

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: در نیمه نخست امسال بیش از 408 تن موادمخدر کشف شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 12 درصد رشد داشته است.

این مقام انتظامی با اشاره به توقیف یک محموله بزرگ موادمخدر در ارومیه، در این رابطه گفت: این محموله موادمخدر را بعد از یک ماه تعقیب در ارومیه متوقف کردیم، در این عملیات مأموران پلیس مبارزه با موادمخدر استان آذربایجان غربی، اطلاعات و سرنخهای از فعالیت چند نفر در قالب یک باند قاچاق موادمخدر به دست آوردند.

وی افزود: مأموران در ادامه تحقیقات دریافتند اعضای این باند قصد انتقال یک محموله بزرگ موادمخدر را از مرکز کشور به استان آذربایجان غربی دارند که برای توقیف محموله و دستگیری سوداگران مرگ، هماهنگی‌های لازم با مرجع قضایی و پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به عمل آمد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: با هدایت لحظه به لحظه اطلاعاتی، مأموران موفق شدند اعضای این باند را شناسایی و با تحت نظر قرار دادن آنها در یک عملیات ضربتی، محموله هشت تن و 600 کیلوگرمی مواد افیونی را که در یک تانکر گاز جاسازی شده بود، کشف کنند. 

جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: این محموله مواد مخدر شامل سه تن و 500 کیلوگرم مرفین و پنج تن و 300 کیلوگرم تریاک است که در این عملیات تمامی 9 عضو این باند دستگیر شدند.

سردار سلیمانی در ادامه به کشف یک محموله 20 کیلویی هروئین و بیش از 130 قبضه سلاح در عملیات دیگر پلیس آذربایجان غربی اشاره و بیان کرد: همچنین 175 کیلوگرم تریاک، بیش از هشت کیلوگرم شیشه و هشت کیلوگرم سایر مواد از دیگر کشفیات مهم پلیس در شهرستان ارومیه بوده است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه تقویت همه جانبه پلیس مبارزه با مواد مخدر در کل کشور در دستور کار قرار دارد، متذکر شد: تقویت مرزبانی و پلیس مبارزه با موادمخدر استانهای مرزی مانند استان آذربایجان غربی که یکی از گلوگاه‌های ترانزیت و خروج مواد مخدر است از مهمترین برنامه و اهداف ناجا به شمار می‌رود.

وی افزود: به دلیل اشراف اطلاعاتی خوب و تمرکز موجود در استان آذربایجان غربی، کشف موادمخدر بیش از 23 درصد نسبت به سال قبل در این استان افزایش داشته است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه بیش از 75 درصد کشفیات موادمخدر دنیا توسط جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود، گفت: کشور افغانستان بیش از 90 درصد تولید تریاک را در دنیا به خود اختصاص داده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از 10 هزار تن تریاک تولید کند که این مقدار را از مسیر‌های نزدیک و آسانی که در مرز‌های ایران است به اروپا خواهد فرستاد. 

سلیمانی یادآور شد: کشورهای اروپایی می‌دانند اگر این مقدار مواد به کشورشان برسد، چه مشکلاتی خواهند داشت و ما مهمترین نقش در حوزه مبارزه با مواد مخدر در دنیا را داریم که آمار و ارقام موید این موضوع است، مجامع بین‌المللی، ایران را به عنوان بزرگترین سد و مانع برای مقابله با انتقال مواد مخدر و تولیدات شرق به سایر نقاط جهان می‌دانند.

این مقام انتظامی ادامه داد: ناجا از اول انقلاب تاکنون بیش از چهار هزار شهید برای مبارزه با این بلای خانمان‌سوز تقدیم انقلاب کرده و اگر مجاهدتهای عزیزان نیروی انتظامی و مبارزه بی‌امان و اعتقادی این عزیزان نبود کشور‌های اروپایی که مقصد این مواد مخدر‌ بودند دچار معضلات شدید اجتماعی می‌شدند.

استقرار پلیس در 157 گمرک کشور

وی با اشاره به اقدامات ناجا برای مبارزه با قاچاق کالا و استقرار پلیس گمرک در پایانه‌های مرزی و گمرکات، تصریح کرد: در کنار مصوبات دولت و پیگیری‌های نیروی انتظامی برای ارتقاء امنیت اقتصادی و کنترل کالا از مبادی ورودی تا به دست مصرف‌کننده و از تولید در کشور و صادرات به خارج،  بنا بر این شد که در 157 گمرک و پایانه‌ صادراتی و وارداتی، پلیس گمرک مستقر شود.

جانشین فرمانده  ناجا از راه‌اندازی پلیس گمرک در 13 گمرک کشور خبر داد و افزود: امروز مرز بازرگان به عنوان دومین گمرک و مرز کشور بود که پلیس در آن مستقر شد، در آینده نزدیک در تمام گمرکات استان آذربایجان غربی، پلیس گمرک مستقر خواهد شد.

سلیمانی با بیان اینکه مبارزه بی‌امان با قاچاق کالا در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفته، گفت: کشفیات قاچاق کالا بیش از 138 درصد و نیز کشفیات قاچاق سوخت بیش از 200 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه تمرکز نیروی انتظامی در حوزه قاچاق بر روی پرونده‌های بالای 500 میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: این پرونده ها بیش از 67 درصد پرونده‌ها را شامل می‌شود.