Menu

هنگام ترکیدن لاستیک خودرو در سرعت بالا چه کنیم؟

هنگام ترکیدن لاستیک خودرو در سرعت بالا چه کنیم؟
خبرآنلاین

ایلنا نوشت: ​آگاهی از اقدامات لازم در مواجهه با خطر ترکیدن لاستیک خودرو در هنگام رانندگی، می‌تواند در کنترل خودرو و دفع خطرات احتمالی نقش بسزایی داشته باشد.

 در هنگام رانندگی خطرات مختلفی سرنشینان و خودرو را تهدید می‌کند؛ یکی از این خطرات می‌تواند ترکیدن لاستیک خودرو در حین رانندگی باشد که بعضا به دلیل عدم تسلط در کنترل خودرو و واکنش‌های نادرست راننده، بسیار خطرناک بوده و عواقب جبران‌ناپذیر و تصادفات را به دنبال دارد.

عبور از جسم تیز و برنده، استفاده بیش از حد و استاندارد نبودن لاستیک از دلایل اصلی ترکیدن لاستیک می‌باشد و یک راننده باید بداند اگر به هر دلیلی لاستیک خودرو دچار ترکیدگی شد به نکات زیر توجه داشته باشد تا بتواند کنترل خودرو را در دست گیرد و از خطرات احتمالی جلوگیری کند. در چنین حالتی اغلب بدترین کار کوبیدن روی پدال ترمز است و اگر راننده از غریزه پیروی کند احتمالا ترمز می‌کند که این اقدام کاملا اشتباه است و به بند کفشی می‌ماند که زیر پا گیر می‌کند و شخص را به زمین می‌اندازد. بنابراین ترمز کردن در این لحظه و با سرعت بالا سبب چپ شدن خودرو، غلت خوردن آن و برخورد با خودروهای دیگر می‌شود.

در صورتی که لاستیک جلویی خوردو دچار ترکیدگی شود ترمز ناگهانی منجر به افزایش میزان وزن خودرو و حرکت خودرو روی چرخ‌های جلویی می‌شود. بنابراین بهترین اقدام، خودداری از فشردن پدال ترمز و به آرامی ضربه زدن به پدال گاز می‌باشد تا فرصت مهار خودرو و کنار کشیدن آن به کنار جاده فراهم شود.