Menu

ماجرای انتشار خبر داروهای مکشوفه در کشور عراق چه بود؟ | خبرآنلاین

ماجرای انتشار خبر داروهای مکشوفه در کشور عراق چه بود؟ | خبرآنلاین
خبرآنلاین

تسنیم نوشت: سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره خبر داروهای مکشوفه در کشور عراق نوشت: این محموله صرفاً از مسیر ایران طبق قوانین بین المللی ترانزیت شده و تمام اسناد و کالاها در ورودی و خروجی در ایران کنترل شده است.

دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: مطابق اعلان گمرک جمهوری اسلامی از ابتدای سال ۹۹ تا ۲۶ مهرماه، هزار و ۶۵۴ تن دارو که بخشی از آن پتاسیم کلاولانات، انسولین، واکسن‌های دامپزشکی، پنی سیلین و مشتقات آن، آنتی بیوتیک‌ها، باندهای استریل و پانسمان، الکل، زینک اکساید، چسب لوکوپلاست و... بوده از پنج کشور ترکیه، هندوستان، اندونزی، چین و امارات متحده عربی و از مرزهای بازرگان و منطقه ویژه شهید رجایی وارد و سپس از مرزهای غربی به مقصد عراق ترانزیت شده است.

این داروها از جمله محموله اخیر کاملا غیرایرانی بوده که تجار عراقی از کشورهای دیگر برای مصرف در عراق خریداری کرده‌اند.

‏این محموله نیز صرفا از مسیر ایران طبق قوانین بین‌المللی ترانزیت شده و تمام اسناد و کالاها در ورودی و خروجی در ایران کنترل شده و با انجام کامل تشریفات ترانزیتی و کنوانسیون‌های بین المللی ترانزیت و رعایت استانداردها اجازه عبور از قلمرو ایران به مقصد عراق صادر شده است.

‏از یک هزار و ۶۵۴ تن کالای دارویی و ملزومات پزشکی ترانزیتی به مقصد عراق، بیش از ۹۷۶ تن از ترکیه و از مرز بازرگان، ۲۱۳ تن از کشور هندوستان و از بندر شهید رجایی، نزدیک به ۲۰۰ تن از اندونزی، ۱۶۰ تن از چین و ۹۲ تن از امارات پس از ورود به گمرک شهید رجایی و ترانزیت از کشورمان از طریق مرزهای غربی به کشور عراق منتقل شده‌اند.

با بررسی داروهای خریداری شده تجار عراقی از پنج کشور مذکور حدود ۶۴ درصد فهرست، در ایران امکان تولید داشته و دارند، با این وجود، داروی ایرانی در بین این یک هزار و ۶۵۴ تن دارو قرار ندارد و همه این داروها خارجی هستند.

‏گمرک جمهوری اسلامی ایران بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی اسناد و محموله‌های دارویی ترانزیت را کنترل می‌کند که امکان سوءاستفاده نباشد و آنچه اتفاق افتاده مربوط به اسناد و مدارک و قوانین سرزمینی عراق بوده که ظاهراً مشکل مذکور با ارائه اسناد از سوی مالکان محموله حل شده است.

‏ساده انگاری است اگر نحوه اطلاع رسانی برخی افراد یا سایت‌های خبری به ویژه به زبان پارسی را لزوما ناشی از بی‌اطلاعی از ترانزیت کالا دانست، به ویژه آن که در اخبار رسمی اولیه در عراق و تصاویر منتشره هیچ کامیون، راننده و حتی کالای ایرانی دیده نمی‌شود.

‏تصاویر کامیون‌ها و برخی رانندگان این محموله در اارار منتشره در عراق هم جایی برای انتساب به ایران و ایرانی نمی‌گذارد، اما مخاطب ایرانی با عده‌ای شارلاتان روبروست که در سخت ترین شرایط ‎تحریم، به جای ‎روایت تحریم، با جنگ روانی و دروغ پردازی از خون بیماران ایرانی ارتزاق میکنند!

۲۳۵۲۳۷