Menu

کالاهای اساسی گروه یک ارزی به شیوه اعتباری ترخیص می‌شود | ایسنا

کالاهای اساسی گروه یک ارزی به شیوه اعتباری ترخیص می‌شود | ایسنا
ایسنا

سخنگوی ستاد تنظیم بازار گفت: در جلسه ای که با حضور معاون اول رییس جمهور در بندرعباس داشتیم، مصوب شد کالاهای اساسی و ضروری مردم که در گروه یک ارزی قرار دارند، به شیوه اعتباری ترخیص شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا کلامی اظهار کرد: بانک مرکزی موظف شد بدون فوت وقت نسبت به صدور کد رهگیری و کد منشأ ارز اقدام کنند تا کسانی که توانایی دارند نسبت به ترخیص کالا به صورت اعتباری اقدام کنند، و ظرف سه ماه آینده ارز آنها تامین شود.

وی در خصوص مهمترین مصوبات ستاد تنظیم بازار، افزود: رصد و پایش آخرین وضعیت قیمت کالاهای اساسی و ضروری و روند تامین آنها در جلسه تنظیم بازار مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته کلامی، در جلسه پیشین ستاد مقرر شد جلسات ستاد تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور به صورت حداقل ماهی یک بار تشکیل شود که در همین راستا و همزمان با حضور معاون اول رییس جمهور روز شنبه بازدیدی از بندر شهید رجایی بندرعباس انجام و تصمیمات مهمی اتخاذ شد.

تصویب تایید ارزی کالاهای موجود در بنادر به تاریخ قبل از ۵ مهر

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور با بیان اینکه ترخیص و تامین ارز برای کالاهایی حتی مانند روغن خام نیز تسهیل خواهد شد و فرآیندهای بازار رسانی آنها به راحتی انجام می شود، در خصوص تامین مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید نیز گفت: قرار شد تایید ارزی کالاهایی که تا قبل از پنجم مهر ۱۳۹۹ در بنادر موجود است را بانک مرکزی انجام دهد و مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولیدی به همین شکل ترخیص شوند.

وی همچنین گفت: میزان ترخیص ذرت دامی در این مقطع زمانی حدود چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تن است که نسبت به مقطع زمانی مشابه سال قبل که چهار میلیون تن بوده است، ۹۰۰ هزار تن بالاتر است.

کلامی در خصوص مهمترین تصمیمات‌ ستاد تنظیم بازار در خصوص نهاده‌های دامی افزود: بخشی از کنجاله سویا از محل واردات خود کنجاله و بخشی از طریق دانه وارداتی و بخشی دیگر از طریق خرید دانه های داخلی و ذخایر تامین می شود.

وی گفت: حدود دو میلیون تن عرضه کنجاله در کشور بوده است و با توجه به تاکید مجدد وزارت جهاد بر لزوم توزیع نهاده‌ها از طریق بازارگاه مقرر شد عملکرد ترخیص و توزیع کالا به تفکیک تامین کنندگان و توزیع کنندگان برای دریافت سهمیه به کمیته تخصصی ارائه شود.

طبق اعلام وزارت صنعت، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی این وزارتخانه در خصوص این کمیته نیز اعلام کرد: این کمیته با هدف تطبیق مقادیر عرضه در سامانه و مقادیر ترخیص کنجاله، تشکیل می‌شود.

او ادامه داد: در کمیته ویژه بازرسی نمایندگان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سایر دستگاه‌های نظارتی عضو هستند.

کلامی گفت: مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی، گمرک و دستگاه های مربوطه عملکرد ترخیص را به تفکیک واردکننده و عملکرد فروش را به تفکیک تولیدکنده احصا کنند و در اختیار دستگاه‌های نظارتی و این کمیته قرار بدهند.

وی با اعلام اینکه دستگاه های دخیل باید ظرف یک هفته گزارش خود را ارائه کنند، تصریح کرد: بر این اساس کار کنترل عملکرد در این بخش توسط کمیته مذکور و دستگاه‌های نظارتی انجام گرفته و با تخلف‌های احتمالی برخورد قانونی صورت می‌گیرد.