Menu

ترخیص قطعات، متناسب با سرعت تولید تسریع شود | ایسنا

ترخیص قطعات، متناسب با سرعت تولید تسریع شود | ایسنا
ایسنا

در پی اعلام خبر ترخیص قطعات رسوب شده از گمرک، مدیر خدمات بازرگانی گروه صنعتی ایران‌خودرو ضمن تاکید براینکه با توجه به افزایش تیراژ تولید در این‌ خودروسازی، ضروری است تا قطعات با سرعت بیشتری به خطوط تولید تزریق شوند، خواستار تسریع در ترخیص مواد اولیه و قطعات متناسب با سرعت تولید شد.

به گزارش ایسنا، چند روز گذشته مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سفر اخیر معاون اول رئیس جمهوری به هرمزگان از تصمیم برای ترخیص قطعات شامل مواداولیه تولید و همچنین قطعات مورد نیاز خطوط تولید که تا پنجم مهر امسال در گمرکات کشور قبض انبار شده و منتظر اعطای کد ترخیص هستند، با گزینه ارز متقاضی خبر داد.

بر ایناساس طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو،سید مهدی ملت‌شاهی -مدیر خدمات بازرگانی ایران‌خودرو- خواستار تسریع در ترخیص مواد اولیه، قطعات و مجموعه‌های خودرویی از گمرک متناسب با سرعت تولید در ایران خودرو شد و اظهار کرد:‌ آهنگ تولید امسال ایران خودرو نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است؛ لذا ضروری است تا قطعات مورد نیاز نیز با سرعت بیشتری به خطوط تولید تزریق شود.

وی ضمن قدردانی از تمامی ارکان مرتبط با ترخیص کالا و تخصیص ارز در بانک مرکزی،‌ وزارت اقتصاد، وزارت صمت و گمرک در همراهی و کمک در رفع موانع، گفت: ماندگاری قطعات و مجموعه‌های خودرویی در گمرک طبق روال معمول است. مواداولیه همچون ورق آهن‌آلات خاص و قطعاتی مانند کاتالیست و سیستم‌های الکترونیک خودرو از جمله محموله‌های ایران‌خودرو هستند که در مرحله ترخیص از گمرکات اجرایی کشور قرار گرفته‌اند. این محموله‌ها شامل ۲۱۰ بارنامه متعلق به ایران‌خودرو بدون احتساب تامین‌کنندگان داخلی، در حال تخصیص ارز به صورت نیمایی یا استفاده از سامانه جامع تجارت هستند.

 این مقام مسئول در گروه صنعتی ایران‌خودرو ضمن اشاره به شرایط جنگ اقتصادی کشور، تصریح کرد: به هر میزان که فرآیند ترخیص قطعات و مواداولیه سرعت یابد،‌ تولید در ایران‌خودرو هم با ظرفیت بالاتری ادامه خواهد یافت. افزایش تیراژ تولید سبب افزایش عرضه خودرو به بازار،‌ اجرای تعهدات معوق و در نتیجه رضایت بیشتر مشتریان خواهد شد.