Menu

سخنگوی دولت: ۳۵۰ هزار شغل در سال آینده ایجاد می‌شود | خبرآنلاین

سخنگوی دولت: ۳۵۰ هزار شغل در سال آینده ایجاد می‌شود | خبرآنلاین
خبرآنلاین

تسنیم نوشت: سخنگوی دولت درباره اشتغال زایی و رفع مشکل بیکاری گفت: دولت تا سال آینده با صرف حدود۲۱ هزار میلیارد تومان بستر را برای ۳۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند.کرونا یک و نیم میلیون ایرانی را بیکار کرد.

بعد از اینکه مرکز آمار گزارش نیروی کار در بهار ۹۹را منتشر کرد، جواد حسین زاده ،رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به وضعیت نرخ بیکاری بهار سال ۹۹ گفت: ۲ میلیون نفر از بازار کار خارج شدند و ۱.۵ میلیون نفر از شاغلان کم شده است.

رئیس مرکز آمار ایران به تحلیل بازار کار در فصل بهار ۹۹ پرداخت و گفت: بررسی نتایج حاکی از مشهود بودن اثر کووید ۱۹ بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر فعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی مواجه شده است.

 دولت با وجود شرایط کرونا، بحث حفظ اشتغال موجود را با پرداخت تسهیلات کرونا، طرح کاروزی،یارانه دستمزد و... دنبال کرد. اما واقعیت این است که با وجود تمام این موارد اما بسیاری از کسب و کارها در کرونا بیکار شدند و تعداد شاغلانی که شغل خود را از دست دادند در روایت های مختلف متفاوت است.

 علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به اینکه کرونا یک و نیم میلیون ایرانی را بیکار کرد گفت: در شوک نخست کرونا دست‌کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل دچار آسیب شد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و۵۰۰ هزار نفر هم از کار بیکار شدند.

وی با اشاره به اینکه دولت تا سال آینده با صرف حدود۲۱ هزار میلیارد تومان بستر را برای ۳۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند گفت: هم‌اکنون دست‌کم یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته‌اند و به محض تغییر وضعیت کرونا ازحالت قرمز به عادی و گشایش‌های اقتصادی، این تعداد نیرو آمادگی دارند به محل کارشان بازگردند.

*جزئیات پرداخت تسهیلات کرونا

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بیست و ششمین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا با ارائه گزارشی به ارزیابی شیوه‌های حمایت از کسب‌وکارهای آسیب دیده پرداخت و با اشاره به تجربه سیاست‌های متنوع و ترکیبی بسیاری از کشورهای جهان تصریح کرد: مطالعه ۵۴ کشور جهان به ما نشان می‌دهد بیش از ۸۵ درصد سیاست‌های حمایتی دولت‌ها در قالب سیاست‌های مالی و تنها ۲۵ درصد در قالب سیاست‌های پولی بوده است.

براساس گزارش ارایه شده، در ایران سیاست‌گذار با ترکیب کلی گروه‌های هدف به حمایت از اقشار مختلف پرداخته اما بیشترین تمرکز خود را شاغلان تامین اجتماعی (دارای نیاز به حمایت بیشتر و در معرض ریزش) معطوف داشته است، این در حالی است که با اعطای یارانه معیشتی به بخش وسیعی از خانوارهای ایرانی نیز به صورت مستقیم حمایت کرده است.

براساس گزارش یاد شده با برآورد احتمالی ریزش شیوع کرونا، کسب‌وکارها ممکن است از اواسط اسفند امسال دوباره توان بازیابی داشته باشند و از این جهت نیازمند بسته‌های حمایتی پساکرونایی هستند. دولت پس از شیوع کرونا از اوایل اسفند سال گذشته تاکنون در قالب سیاست‌های حمایتی و در قالب ۴ ابزار حمایتی «پرداخت تسهیلات»، «بیمه بیکاری»، «مشوق بیمه کارفرمایی» و «یارانه دستمزد» به حمایت از کسب‌وکارها پرداخته است.

البته برآورد وضعیت پرداخت تسهیلات کرونایی در ایران نشان می‌دهد از ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده تنها ۱۳هزار و ۴۰۰میلیارد تومان (معادل ۵۷ درصد) پرونده به دستگاه‌های اجرایی رسیده و با طی فرآیندهای اداری و معرفی به بانک‌ها، در نهایت تنها ۴ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان تسهیلات به کسب‌وکارها پرداخت شده است. این در حالی است که کسب‌وکارها در ایران برای دریافت این تسهیلات با چالش‌های متعددی از جمله پایین بودن سرانه تسهیلات، بالابودن هزینه حفظ نیروی کار و ... مواجه هستند. 

براساس آمار اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ۳.۷۶ میلیون واحد مشمول تسهیلات کرونایی تنها ۷۰۴ هزار واحد ثبت نام شدند و ۵۱۲هزار واحد ثبت نام نهایی کردند و البته ۵۰۸هزار واحد پرونده آن‌ها ارسال شد و این در حالی است که تنها ۲۳۸ هزار واحد در مجموع ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کردند. همچنین در حالی که بیشترین درخواست تسهیلات برای وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت بوده اما در پرداخت تسهیلات، دستگاه‌های وام گیرنده از وزارت‌خانه دیگری بوده‌اند.