Menu

نیاز فوری بیمارستان ولیعصر اراک به اعتبار 20 میلیاردی | ایسنا

نیاز فوری بیمارستان ولیعصر اراک به اعتبار 20 میلیاردی | ایسنا
ایسنا

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: پروژه در حال ساخت بیمارستان ولیعصر اراک به صورت اورژانسی نیازمند 20 میلیارد تومان اعتبار است.

دکتر سید محمد جمالیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: از پروژه های مصوب شده در سفر هیات دولت به استان مرکزی بیمارستان مهر خنداب و امام رضا(ع) زرندیه نیز به بهره برداری رسید، فاز دوم بیمارستان آیت الله خوانساری به اتمام رسید و فاز سوم آن با مشارکت خیرین در حال ساخت است و سهم 50 درصدی که در توافق با خیرین متقبل شدیم، اگر محقق شود می توان این فاز را تا پایان سال به بهره برداری رساند.

وی با تاکید بر اینکه اصلی ترین پروژه حوزه بهداشت و درمان استان مرکزی، بیمارستان ولیعصر اراک است، افزود: این بیمارستان تنها مرکز تروما استان به شمار می رود که نه تنها به بیماران تروما و جراحی استان مرکزی بلکه به استان های همجوار نیز خدمات رسانی می کند و در حال حاضر حدود 30 درصد بیماران این بیمارستان از استان های اطراف هستند.

جمالیان بیان کرد: با توجه به اینکه استان مرکزی در شاهراه مواصلاتی شرق به غرب و شمال به جنوب واقع شده، تعداد تصادفات در محورهای این استان بالاست و این اتفاق باعث شده است که همواره ضریب اشغال تخت های بیمارستان ولیعصر بیش از 100 درصد باشد و بیماران در راهرو بستری شوند، در این شرایط اگر بهترین خدمات هم به بیماران ارائه شود، در صورت بستری شدن در راهرو با نارضایتی از بیمارستان خارج می شود.

جمالیان قدمت بیمارستان ولیعصر اراک را بیش از 70 سال دانست و گفت: هزینه های نگهداشت این بیمارستان به دلیل همین قدمت، بسیار بالاست، بیمارستان فعلی 280 تختخوابه و بیمارستان جدید در حال ساخت 480 تختخوابه است و از سال 1384 ساخت پروژه آغاز شده است، تا سال 1392 پروژه متوقف بود و در نهایت در سال 1393 فعال شد، در سال 1395 مقرر شد که پروژه با مبلغ 110 میلیارد تومان به اتمام برسد، در سال 1396 و 1397 با تورم روبرو شدیم و عملا پروژه درگیر رکود شد و در حال حاضر با حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل تورم تحمیل شده به قرارداد، تقریبا در حالت رکود باقی مانده است.

جمالیان با بیان اینکه برای خروج پروژه از حالت رکود درگیر تغییر پیمانکار هستیم، گفت: در حال حاضر 280 میلیارد تومان برای اتمام پروژه نیاز است و اگر بتوانیم مبلغ 180 میلیارد تومان امسال محقق کنیم به نظر می رسد، بتوانیم در پایان سال مالی 1399 پروژه را راه اندازی کنیم. بویژه اینکه در شرایط کنونی بیماری کرونا واقعا به این پروژه نیازمند هستیم.

وی اظهار کرد: از 272 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته برای این پروژه، تاکنون 170 میلیارد تومان تخصیص یافته و هنوز 100 میلیارد تومان پرداخت نشده است، 50 میلیارد تومان از رقم تخصیص یافته نیز وام بانکی بوده که اخذ شد و روند پرداخت این وام این چنین بود که دانشگاه علوم پزشکی اراک فقط سود بانکی را پرداخت کند و مابقی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت شود، در حال حاضر سررسید وام ها رسیده است و اولین قسط وام بهمن ماه است و باید رقم آن در بودجه دیده شود چراکه در غیر این صورت دانشگاه در کنار معضل کرونا با مشکل جدی مالی برخورد خواهد کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه در سال 1399 رقم 27 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار ملی دیده شده که تاکنون 40 درصد تخصیص یافته و میزان تخصیص اعتبار استانی آن به مبلغ 26 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز، صفر است، افزود: از محل تبصره 19 نیز رقم در نظر گرفته شده 20 میلیارد تومان بود که تاکنون تخصیصی نداشته و سهم صندوق توسعه ملی به مبلغ 15 میلیارد تومان کاملا تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه خریدهای تاسیسات با دانشگاه بوده که انجام شده است، گفت: در حال حاضر قراردادهایی برای خرید تجهیزات منعقد شده و به صورت اورژانسی نیازمند 20 میلیارد تومان است و اگر این رقم پرداخت نشود طرف ها قرارداد تمایل به فسخ قرارداد دارد تا با رقم های جدید تجهیزات خود را بفروشد.

جمالیان اضافه کرد: این پروژه حمایت تمام مسئولان را می طلبد تا خواسته به حق مردم محقق شود.