Menu

صرفه‌جویی ۲۵ هزار میلیارد تومان با نوسازی نیروگاه‌های حرارتی | ایسنا

صرفه‌جویی ۲۵ هزار میلیارد تومان با نوسازی نیروگاه‌های حرارتی | ایسنا
ایسنا

طبق گفته های مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: افزایش ۲۰۰۰ مگاواتی توان تولید نیروگاه‌ها در اجرای طرح‌های بهسازی و نوسازی، در حالی با سرمایه‌گذاری ۴۲۷ میلیارد تومانی انجام شد که احداث یک نیروگاه جدید ۱۰۰۰ مگاواتی نیازمند حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است.

به‌گزارش ایسنا، از سال ۱۳۹۵ تاکنون با اجرای پروژه‌های ارتقای توان عملی واحدهای گازی یک ۱۵۶۵ مگاوات به توان تولید نیروگاه‌های حرارتی افزوده شده است، همچنین در این مدت با اجرای طرح‌های رفع محدودیت‌های تولید در واحدهای قدیمی بخار  ۴۶۴ مگاوات به توان نیروگاه‌های موجود افزوده شده است.

این در شرایطی است که  بر اساس مصوبه هیئت تنظیم بازار برق، اگر نیروگاهی در زمینه اجرای خنک کاری هوای ورودی واحدهای گازی سرمایه‌گذاری کند، درآمد آمادگی آن در بازار برق با یک ضریب افزایشی پرداخت خواهد شد تا حداکثر ظرف پنج سال بازگشت سرمایه‌ اجرای پروژه صورت گیرد.

در این باره اسماعیل نمازی- مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت:  نیروگاه‌های حرارتی در کشور یا دارای توربین‌های بخار یا دارای توربین‌های گازی و یا سیکل ترکیبی (توربین گازی و بخاری) هستند؛ دو پارامتر ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط، در میزان توان خروجی توربین‌های گازی بسیار موثر است؛ به طوری که هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود و دمای محیط افزایش یابد شاهد کاهش توان خروجی توربین خواهیم بود.

به گفته وی، ظرفیت نامی یک توربین به معنای این است که این توربین در شرایط ایزو (یعنی در سطح دریا) و در دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد چه مقدار تولید برق دارد و حدودا هر ۱۰ درجه که دمای محیط نسبت به دمای ایزو افزایش می‌یابد، ۶.۵ تا ۷ درصد توان خروجی توربین را کاهش می‌دهد.

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی اظهار کرد: نمی‌توان در پارامتر ارتفاع از سطح دریا که محل واقع شدن نیروگاه است تغییری ایجاد کرد، اما می‌توان با خنک‌سازی هوای ورودی به توربین و کاهش اثر دمای بالای محیط، توان خروجی آن را بهبود داد. بدین منظور در چند سال اخیر با خنک ‌کاری هوای ورودی و تغییر زاویه پره راهنمای هوای ورودی به کمپرسورتوانسته‌ایم بخشی از توان از دست رفته نیروگاه‌های گازی در تابستان را جبران کنیم.