Menu

ارسال نمونه نخستین چاه آب ژرف ایران به مراجع بین‌المللی | مشرق

ارسال نمونه نخستین چاه آب ژرف ایران به مراجع بین‌المللی | مشرق
مشرق نیوز

وزیر نیرو با اشاره به لزوم ارسال نمونه نخستین چاه آب ژرف ایران به مراجع بین‌المللی گفت: باید سن آب را تشخیص دهیم تا متوجه شویم که این آب یک آب فسیلی است یا یک منبع دینامیکی.

به گزارش مشرق، رضا اردکانیان، وزیر نیرو اظهار داشت: مطالعات شناسایی مناطق مستعد احتمالی آب ژرف از سال 89 در ایران شروع شده و نهایتا بررسی‌ها و مطالعات متعدد به این نتیجه رسید که روی یک مورد سرمایه گذاری شود.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه "چاه‌های اکتشافی و مسائل مربوط به آن روی موقعیت‌های مستعد در زمینه آب‌های ژرف هزینه‌هایی دارد"، گفت: باید این مورد را آغاز می کردیم تا بعد ببینیم به چه نتایجی می رسیم تا بعد از آن مطالعات شناسایی پهنه‌های مختلف دنبال شود.

وی افزود: یک مورد را در منطقه زابل با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع کردیم و نتایج آزمایش نمونه‌های آب برداشت شده از آن چاه تا عمق 2191 متر نشان داد که آب از نوع شور است و کیفیت آن برای مصارف شرب و صنعت و کشاورزی مناسب نیست و EC آب نیز در رقم بالای 25 هزار میکروزیمنس بر سانتیمتر بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: بعد درخواست شد که همان چاه ادامه پیدا کند و تا عمق 3000 متر حفاری شود که وزارت نیرو نیز با این درخواست موافقت کرد، چرا که عنوان می شد شاید در لایه‌های پایین‌تر اتفاقات دیگری رخ دهد.

وی ادامه داد: حفاری این چاه تا عمق 3000 متر ادامه یافت و پاسخی که گرفتیم این بود که همچنان EC آب بسیار بالا است و درجه حرارت بالایی نیز دارد.

اردکانیان اذعان داشت: به منظور جمع‌بندی نهایی می بایست با همکاری سازمان انرژی اتمی نمونه‌برداری ها به یک مرجع بین المللی که مجهز به تجهیزات لازم هستند ارسال شود که می توانند سن آب را تشخیص دهند تا متوجه شویم که این آب یک آب فسیلی است یا یک منبع دینامیکی است که این کار هم در حال انجام است.

وی افزود: وزارت نیرو مطالعات پهنه بندی مناطق مستعد آب ژرف در کشور را در حال انجام دارد و دستورالعمل های لازم برای اکتشاف آب ژرف در حال تهیه است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با این وجود، چشم ما به نتایج نهایی این چاهی است که در منطقه زابل حفاری شده و هزینه‌هایی نیز از منابع عمومی برای آن شده و منتظریم تا پاسخ‌های نهایی از دستگاه‌های مربوطه در خصوص آن ارائه شود.