Menu

جزئیات مرحله دوم ثبت نام وام ودیعه مسکن | رویداد

جزئیات مرحله دوم ثبت نام وام ودیعه مسکن | رویداد
خبرگزاری رویداد

مستأجرانی که در دوره قبلی به دلایلی از ثبت نام وام ودیعه مسکن جا مانده اند، می توانند در بازه زمانی ۱۳ تا ۳۰ مهرماه اقدام به ثبت نام مجدد نمایند.

رویداد۲۴ محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه این وزارت خانه با وزارت جهاد کشاوزی دیروز (شنبه ۱۲ مهر) از تمدید ثبت نام جاماندگان وام ودیعه مسکن خبر داد.

محمد اسلامی از اخذ مصوبه جدیدی در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد که بر اساس آن مستأجرانی که در دوره قبلی به دلایلی از ثبت نام جا مانده اند، بتوانند در بازه زمانی ۱۳ تا ۳۰ مهرماه اقدام به ثبت نام مجدد نمایند.

تسهیلات کمک ودیعه مسکن در قالب پول پیش برای حمایت از مستأجران است که در خرداد ماه امسال در ستاد ملی مقابله باکرونا تصویب شد.

در حالی که مهلت ثبت نام اولیه و مرحله دوم این طرح به پایان رسیده بود، اما طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد مرحله دوم ثبت نام این طرح تمدید شود؛ بنابراین جاماندگان این طرح که در مرحله قبل به هر دلایلی موفق به ثبت نام نشده اند می‌توانند در زمان تعیین شده یعنی از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه نسبت به ثبت نام و تکمیل اطلاعات خود اقدام نمایند.

معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی طی اطلاعیه‌ای از تمدید ثبت نام وام ودیعه مسکن خبر داد. اطلاعیه این وزارت خانه به شرح زیر است:

«به اطلاع می‌رساند آن دسته از متقاضیان طرح کمک ودیعه اجاره مسکن که موفق به قبت نام نشده اند، می‌توانند از ساعت ۱۲ روز یکشنبه مورخ ۱۳/۰۷/۱۳۹۹ تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۳۰/۰۷/۱۳۹۹ جهت ثبت نام در این طرح با مراجعه به بخش «تکمیل ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه» سامانه طرح ملی مسکن به آدرس https://tem.mrud.ir نسبت به ثبت نام اقدام نمایند».بیشتر بخوانید: بانک مرکزی: مسکن طی یک سال ۹۰ درصد گران‌تر شد

ابهامات تمدید وام ودیعه مسکن

در حالی که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، از تمدید مهلت ثبت نام جاماندگان وام ودیعه مسکن از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه خبر داد است، اما این خبر با اخباری که در ۶ مهرماه توسط مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه مبنی بر تمدید وام ودیعه مسکن تا پایان دی ماه منتشر شد، تناقض دارد.

به گفته محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی تاکنون ۱۳۸ هزار مستأجر در تسهیلات کمک ودیعه مسکن تشکیل پرونده داده اند. از این تعداد ۴۰ هزار نفر وام گرفته اند و قرار است این تسهیلات به ۶۰۰ هزار نفر پرداخت شود.

این در حالی است که طبق آمار و ارقلام اعلامی مسئولان وزارت راه از میان ۶/۶ میلیون مستأجر در کشور حدود ۲/۲ میلیون مستأجر نیازمند حمایت بوده که در طرح اولیه ستاد ملی مقابله با کرونا برای یک میلیون خانوار کمک ودیعه مسکن برنامه ریزی شده بود.

تناقض آمار خانوار‌هایی که در مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه ریزی شده بود و محدود کردن زمان و تاریخ تمدید وام کمک ودیعه مسکن به محدود‌تر شدن دامنه اجرایی این طرح دامن می‌زند.

طبق گفته مسئولان تاکنون ۳۵۵ هزار نفر واجد شرایط شناخته شده که این تعداد هنوز تا ۶۰۰ هزار نفر اعلامی اخیر وزارت راه فاصله ۶۰ درصدی دارد. حال این سؤال بدون پاسخ خواهد ماند که آیا با پیش بینی و برنامه ریزی ستاد مقابله با کرونا برای اعطای وام کمک ودیعه به یک میلیون خانوار در طرح اولیه و اعلام آمار جدید ۶۰۰ هزار نفری، مستأجران از ثبت نام خودداری کرده اند یا دولت در اجرای طرح محدودیت ایجاد کرده است؟

به نظر می‌رسد با محدودکردن زمان تمدید مرحله دوم ثبت نام و کاهش آمار برنامه ریزی شده اولیه ستاد ملی مقابله با کرونا، از یک میلیون خانوار به ۶۰۰ هزار نفر، دولت در محدود کردن اجرای این طرح مصمم شده است.

از طرفی نباید شرایط سخت پرداخت بانک‌ها برای تسهیلات را نادیده گرفت. چراکه برخی افراد زمانی که با شرایط برخی بانک‌ها برای پرداخت وام مواجه می‌شوند، به طور کلی قطع امید کرده و از درخواست خود منصرف می‌شوند. دلیل دیگر را هم می‌توان به کندی روند دریافت تسهیلات و جابه جایی مستأجران و قرارداد ههای جدید اشاره کرد.