Menu

افزایش سرمایه گذاری های بخش کشاورزی در استان مرکزی | ایسنا

افزایش سرمایه گذاری های بخش کشاورزی در استان مرکزی | ایسنا
ایسنا

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان مرکزی در سال های گذشته 1296 میلیارد تومان بوده که اخیرا به 3742 میلیارد تومان افزایش یافته است.

مجید آنجفی روز یکشنبه 13 مهر در نشستی با اصحاب رسانه اظهار کرد: استان مرکزی به لحاظ افزایش تولید محصولات کشاورزی یکی از بهترین استان‌ها در سطح کشور است و امسال برای سومین سال متوالی رشد چشمگیری را در تولید گندم به خود اختصاص داده به طوری که میانگین افزایش محصول تحویلی به سیلوها در کشور شش درصد و در استان مرکزی 15 درصد بوده است.

وی افزود: مجموعا در سال جاری 344 هزار تن گندم خریداری شده و مجموع تولید استان 450 هزار تن بوده است و این در حالی است که در سال‌های گذشته مجموع تولید حدود 300 هزار تن بوده است.

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه در طول سه سال گذشته کیفیت گندم نیز افزایش چشمگیری داشته، اضافه کرد: مهمترین شاخص در بررسی کیفیت گندم، میزان سن زدگی گندم است، استان مرکزی از لحاظ سن زدگی در زمره 6 استان برتر کشور قرار دارد و میزان سن زدگی گندم استان از حدود دو و سه در سال های گذشته به حدود یک یا کمتر از یک در حال حاضر رسیده است.

آنجفی در خصوص پرداخت مطالبات گندمکاران نیز ادامه داد: تا اوایل مهر 100 درصد مطالبات گندمکاران معادل 861 میلیارد تومات پرداخت و تمام بدهی تسویه شده است.

وی بیان کرد: مصرف سالانه گندم در استان مرکزی 120 هزار تن و کمتر از میزان تولیدی در استان است و بیش از 3.5 برابر نیاز مصرفی در استان تولید و به سایر استان‌ها ارسال می‌شود. میزان افت غیرمفید گندم در سال های قبل دو و 75 صدم بوده که در حال حاضر به یک و 46 صدم رسیده، همچنین خلوص گندم‌های تحویلی بیش از یک واحد ارتقا داشته است.

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی در رابطه با تولیدات گلخانه‌ای و باغی استان افزود: وضعیت استان در این زمینه خوب و مناسب است و در 178 گلخانه سبزی و صیفی در استان 51 هزار تن محصول در سال تولید می‌شود، مجموع تولیدات باغی استان در حال رسیدن به نیم میلیون تن در سال است.

آنجفی با بررسی وضعیت دام و طیور استان گفت: میزان تخم مرغ تولیدی استان از 32 هزارتن در سال‌های گذشته به 38 هزارتن در سال قبل رسیده که پیش بینی می‌شود 39 هزارتن تخم مرغ در استان تولید شود. همچین 44 درصد تخم مرغ تولیدی در استان مصرف و مازاد آن به سایر استان ها یا کشورهای دیگر صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در سنوات گذشته میانگین تولید گوشت مرغ در استان سالانه 56 هزار تن بوده که در سال گذشه شاهد تولید 70 هزار تن گوشت مرغ در استان بوده‌ایم و پیش بینی می‌شود که این میزان امسال به 73 هزار تن برسد، همچنین در حوزه تولید شیرخام نیز تولید استان از 30 هزارتن به 440 هزارتن رسیده و پیش بینی تولید 660 هزارتنی در سال جاری را شاهد باشیم که جهش قابل توجهی خواهد بود.

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: استان در زمینه تولید گوشت قرمز رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده که با توجه به افزایش تولید در سال‌های گذشته پیش بینی می‌شود میزان تولیدات در سال جاری به 55 هزارتن برسد.

آنجفی در خصوص میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گفت: میزان سرمایه گذاری استان در این بخش در سال های گذشته هزار و 296 میلیارد تومان بوده که اخیرا تا سه هزار و 742 میلیارد تومان افزایش داشته است. سطح پوشش اجرای سیستم نوین آبیاری در استان از 50 هزار هکتار به 70 هزار هکتار افزایش یافته است.

وی میزان تولیدات آبزیان در سطح استان در سنوات گذشته را دو هزار و 400 تن عنوان کرد و افزود: این تولیدات در حال حاضر به 6هزار و 400 تن رسیده است.