Menu

بازدهی دلار منفی شد/ سرنوشت معاملات ارزی چه خواهد بود؟ | خبرآنلاین

بازدهی دلار منفی شد/ سرنوشت معاملات ارزی چه خواهد بود؟ | خبرآنلاین
خبرآنلاین

دنیای اقتصاد نوشت: بازدهی دلار در هفته گذشته منفی شد، ولی انتشار یک خبر در روز تعطیل می‌تواند سرنوشت معاملات ارزی در ابتدای هفته جاری را تحت تاثیر قرار دهد.

روز پنج‌شنبه اعلام شد که آمریکا ۱۸بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد؛ با انتشار این خبر، تحرکات معامله‌گران اعتباری در معاملات پشت خطی بیشتر شد و حتی عده‌ای از آنها عنوان کردند که دلار بالای مرز روانی ۳۰ هزار تومانی معامله شده است.

به‌نظر می‌رسد، نوسان‌گیران قصد دارند در ابتدای هفته جاری با جوسازی پیرامون تحریم‌های جدید آمریکا، قیمت دلار و سکه را از مرزهای روانی مهم عبور دهند. در چنین شرایطی، ضروری است که بازارساز ارزی از همان ابتدای روز مداخلات نوسان‌گیران را مد نظر قرار دهد و با عرضه مناسب ارز مانع از موج‌سازی جدید در بازارها شود. بازارساز در هفته گذشته تا حدی توانست مانع از افزایش موج نوسان توسط معامله‌گران شود، ولی برای ادامه همین روند در هفته جاری، به‌نظر می‌رسد که مداخله‌ای از جنس افزایش عرضه ارز در روز اول هفته ضروری خواهد بود.

بازدهی دلار منفی شد/ سرنوشت معاملات ارزی چه خواهد بود؟ | خبرآنلاین

بازدهی دلار منفی شد

روز چهارشنبه قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۱۸۰ تومان رشد به بهای ۲۹ هزار و ۶۸۰ تومان رسید. با این حال حتی رشد آخرین روز کاری هفته هم نتوانست مانع از ثبت بازدهی منفی هفتگی برای دلار شود. اسکناس آمریکایی در هفته‌ای که گذشت، یک درصد از ارزش خود را از دست داد و از مرز ۳۰هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت.

اوضاع بازار در دو روز ابتدایی هفته کاملا به سود فروشندگان بود و آنها توانستند قیمت بسته شده را حتی تا نقطه ۲۸ هزار و ۵۰۰تومانی پایین ببرند. با این حال، از روز دوشنبه خریداران با قدرت بیشتری به بازار بازگشتند و توانستند قیمت را به کانال ۲۹ هزار تومانی بازگردانند و پس از آن کمر به فتح سطح ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومانی ببندند. روز چهارشنبه با اینکه قیمت دلار به روند افزایشی خود ادامه داد، ولی فضای بازار آرام‌تر از روزهای قبل بود و به‌نظر می‌رسید وضعیت بازار تحت کنترل بازارساز قرار دارد. با این حال از صبح پنج‌شنبه اخباری در میان فعالان دلار پخش می‌شد که خبر از احتمال تحریم‌های بیشتر ایران می‌داد. در ابتدا روزنامه واشنگتن پست خبر داد که آمریکا قصد دارد تحریم‌های بیشتری را روی نظام مالی ایران پیاده کند. اواخر روز این خبر تایید شد و اسامی چند بانک ایرانی در لیست تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفت. گفته می‌شود تحریم این بانک‌ها ممکن است دسترسی ایران به منابع ارزی خارجی خود را دشوار و واردات کالاهای اساسی و دارو را دچار مشکل کند.

با این حال، برخی از کارشناسان هم اعتقاد دارند، آمریکا مهم‌ترین تحریم‌های خود را در گذشته اعمال کرده است و تحریم‌های جدید بیشتر خاصیت تبلیغاتی دارند. از نگاه آنها، بیشتر واردات و مبادلات مالی ایران از کانال‌های غیررسمی انجام می‌شود و تحریم بانک‌های یاد شده نمی‌تواند اختلال شدیدی را برای ایران ایجاد کند. اثر این تحریم‌ها به هرشکلی باشد، تکلیف آن در آینده مشخص خواهد شد، ولی آنچه مسلم است نوسان‌گیران و معامله‌گران بزرگ به‌دنبال آن هستند که با جوسازی پیرامون این اخبار، قیمت فروش دلار را به بالای مرز ۳۰هزار تومانی ببرند.

به‌عنوان مثال، دیروز گفته می‌شد که در معاملات پشت خطی، افراد زیادی حاضر نیستند دلار را زیر مرز ۳۰ هزار تومان به فروش برسانند. در بازار سکه هم معامله‌گران برای روز شنبه تمایلی نداشتند که سکه را زیر ۱۵ میلیون تومان به فروش برسانند. در چنین شرایطی که نوسان گیران به‌دنبال سقف‌شکنی‌های جدید با استفاده از جوسازی پیرامون اخبار سیاسی هستند، ورود بازارساز به بازار بیشتر از همیشه ضروری به‌نظر می‌رسد. به گفته برخی بازیگران با تجربه بازار، در صورتی که سقف‌های روانی شکسته شوند، تقاضای خفته بیشتری وارد بازار می‌شود، چرا که افراد نسبت به حفظ ارزش پول خود نگران می‌شوند.

با این حال، اگر بازارساز بتواند در سه روز ابتدایی هفته فضای بازار را مدیریت کند، اثرات روانی خبر تحریم‌های جدید هم در بازار کاهش خواهد یافت. به عبارت دیگر بازارساز می‌تواند با دادن سیگنال اطمینان به فعالان مانع از ورود تقاضای جدید به بازار شود. وقتی نوسان‌گیران مشاهده کنند که با خبر تحریم‌های جدید هم نمی‌توانند قیمت دلار را دچار نوسان خاصی کنند، خود به خود از بازار عقب خواهند کشید و حتی ممکن است طی روزهای بعد با توجه به ناامید شدن از افزایش قیمت‌ها در موقعیت فروش قرار بگیرند. با این حال، همه چیز می‌تواند به روند سه روز ابتدایی هفته بستگی داشته باشد.

۲۲۳۲۲۵