Menu

رشد ۲۱ درصدی صادرات مواد نفتی از بندر نفتی خلیج فارس | ایسنا

رشد ۲۱ درصدی صادرات مواد نفتی از بندر نفتی خلیج فارس | ایسنا
ایسنا

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: طی ۶ ماهه نخست سال جاری ۷ میلیون ۸۷۰ هزار تن انواع مواد نفتی از بندر خلیج فارس صادر شده که در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته آمارها رشد ۲۱ درصدی را نشان می دهند.

علی رضا محمدی کرجی‌ران صبح امروز(۱۹ مهرماه) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در مجموع ۱۵ میلیون تن انواع مواد نفتی طی ۶ ماهه نخست سال جاری در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده که در این راستا رشد ۶ درصدی صورت پذیرفته که از این تعداد  ۷ میلیون ۸۷۰ هزار تن انواع مواد نفتی از بندر خلیج فارس صادر و مابقی وارد این بندر شده است.

وی ادامه داد: در مدت یاد شده ۶۱۰ فروند نفتکش در اسکله های مختلف این بندر پهلو داده شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به ظرفیتهای ایجاد شده در بندر خلیج فارس بعنوان مجموعه نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی که در حال فعالیت است اشاره ای داشت و گفت: این بندر با هدف افزایش و ارتقاء سهم کشور از بازار بانگرینگ، صادرات و واردات و ترانزیت  فرآوردهای نفتی احداث شده است.

محمدی کرجی ران خاطر نشان کرد: طرح های توسعه ای برای  تقویت فعالیت های در این بندر نفتی چه با مشارکت سازمان و چه از  طریق جذب سرمایه گذار بخش خصوصی  در حال انجام است که می توان به احداث سه پست اسکله نفتی جدید بعنوان طرح های مهم توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی (طرح سال جهش تولید ) و همچنین مهندسی و اجرای عملیات ایررایزینگ به عنوان روشی نوین به منظور نصب سقف های فوق سنگین مخازن فرآورده های نفتی اشاره کرد که این فناوری  نیز توسط متخصصان ایرانی  در این بندر به اجرا در آمده است.

وی اضافه کرد: بنا داریم این روش را  برای تمامی مخازن بزرگ در حال ساخت در پایانه نفتی بندر خلیج فارس به اجرا درآوریم.

این مقام مسئول ضمن تبیین موقعیت راهبردی منطقه خلیج فارس و ضرورت ایجاد زیرساخت برای پشتیبانی از تولیدات  فرآورده های نفتی پالایشگاه های کشور تاکید کرد: می توان با فراهم آوردن بستر لازم برای توسعه فعالیت های تجاری و ترانزیتی با کشورهای هدف علاوه بر افزایش سهم ایران از صنعت بانکرینگ در منطقه، نقش موثری در آبادانی و رونق معیشت ساحل نشینان ایفا کنیم.

شایان ذکر است، سوخت‌رسانی با کشتی‌ها و شناورهای کوچک و بزرگ در دریا و یا اسکله را بانکرینگ می‌گویند. تامین آب و آذوقه، ارائه خدمات فنی و مهندسی، پزشکی و بهداشتی، امکان اسکان خدمه اسکان و تعویض خدمه کشتی، جمع آوری پسماندهای نفتی و زباله‌های کشتی و غیره از جمله خدمات جانبی صنعت بانکرینگ هستند که هر یک می‌توانند زمینه ساز  درآمدزایی های بالایی برای  بزرگترین بندر بازرگانی ایران باشند.