Menu

نیمروی پردردسر! | ایسنا

نیمروی پردردسر! | ایسنا
ایسنا

علیرغم اینکه نرخ مصوب تخم مرغ کیلویی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف کننده و ۱۲ هزار تومان از درب مرغداری اعلام شده، اما در سطح شهر تخم مرغ به این قیمت به دست مصرف کننده نمی‌رسد.

یکی از فروشندگان در سطح شهر اراک در اینباره به ایسنا گفت: برو تخم مرغ ۱۴ و پانصدی پیدا کن، اگر پیدا کردی بخر. تخم مرغ ۱۴ و پانصدی کجا بود؟

صاحب یک سوپرمارکت هم که کلا عطای فروش تخم مرغ را به لقای دردسرش بخشیده می گوید: اصلا تخم مرغ نمی آورم، به دردسرش نمی ارزد.

تخم مرغ یکی از اقلام پرمصرف برای خانوارهاست و در واقع بخش مهمی از خرید هفتگی و حتی روزانه خانوارها و البته برخی اصناف همچون قنادی ها را به خود اختصاص می دهد، اما به نظر می رسد نیمرو خوردن اینروزها برای اکثر مردم گران تمام می شود.

یک خانم خانه دار می گوید: از تخم مرغ ۱۴ و پانصدی در بازار خبری نیست. به مغازه دار محل می گویم مگر نباید تخم مرغ را به قیمت مصوب بفروشید، می گوید تخم مرغ با قیمت مصوب به دست ما نمی‌رسد که بتوانیم به قیمت مصوب هم توزیع کنیم. به او گفتم قرار بوده از شنبه ۱۲ مهرماه تخم مرغ با قیمت مصوب توزیع شود و او گفت از این شنبه‌ها زیاد بوده، اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است.

این نرخ برای مرغدار صرفه ندارد

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغداران استان مرکزی در اینباره به ایسنا گفت: قیمت ارائه شده از سوی سازمان صمت به عنوان قیمت مصوب تخم مرغ اصلا مورد قبول مرغداران نیست چراکه تنها ۳۰ درصد از نهاده مورد نیاز مرغداران از سوی دولت با ارز دولتی تامین می‌شود و مابقی باید در بازار آزاد تهیه شود.

احمد بزچلویی ادامه داد: در حال حاضر قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران کیلویی ۱۵ هزار تومان است و توزیع آن با قیمت ۱۲ هزار تومان اصلا صرفه اقتصادی برای مرغداران ندارد و دولت باید این مسئله را بپذیرد.

وی اضافه کرد: در صورتی که دولت در این خصوص از اجبار و دستور استفاده کند، قطعا مرغداری ها به تعطیلی کشیده خواهند شد، مگر اینکه نهاده مورد نیاز به صورت ۱۰۰ درصدی از سوی دولت تامین شود، در غیر این صورت با این شرایط، تولید ظرف ۶ ماه آینده تعطیل خواهد شد. در حال حاضر زور دست دولت است و در صورتی که اقدام به جریمه کند قطعا مرغداران مجبور به اعمال نرخ مصوب هستند، اما در نهایت مرغدار یک ماه می تواند این وضع را تحمل کند.

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغداران استان مرکزی تصریح کرد: اکثر واحدهای مرغداری توان ادامه فعالیت ندارند، چراکه نهاده در بازار آزاد با قیمت سه برابری به فروش می‌رسد.

بزچلویی افزود: تمام اجناس در کشور افزایش قیمت چند برابری داشته‌اند، اما دولت اصرار دارد قیمت مرغ و تخم مرغ کاهش پیدا کند. قیمت مرغ و تخم مرغ بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و این اقلام جزو اقلامی نیستند که بتوان آنها را احتکار کرد، باید مرغ را تحویل کشتارگاه داد و تخم مرغ را عرضه کرد.

وی خاطرنشان کرد: با وضعیت فعلی، تخم مرغ باید به قیمت مناسب از مرغدار خریداری شود تا مرغدار در این بازار بتواند به فعالیت خود ادامه دهد، این موضوع برای تمام مسئولین روشن است، اما برخی به دنبال زمین زدن تولید هستند.

بزچلویی اضافه کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد مرغداری های استان تعطیل شده اند و تنها ۵۰ درصد از ظرفیت استان در این حوزه فعال است، با این شرایط، سرمایه گذاری در بازار خودرو به صرفه‌تر از بازار مرغ و تخم مرغ است، اگر این بازار با همین فرمان پیش برود تعطیلی و نابودی در انتظارش خواهد بود.

مرغداران قیمت مصوب تخم مرغ را رعایت نمی‌کنند

مسئول بازرسی اتاق اصناف استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: قیمت مصوب تخم مرغ از درب مرغداری کیلویی ۱۲ هزار تومان و برای مصرف کننده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده، اما اصلا چنین قیمت هایی در بازار مشاهده نمی شود چراکه مرغدار تخم مرغ را به قیمت مصوب توزیع نمی‌کند.

علی زارع با بیان اینکه نظارت بر مرغداری و تولیدکننده‌ها بر عهده سازمان صمت قرار دارد، گفت: قیمت مصوب تخم مرغ از طریق اتحادیه‌ها به خرده فروشان اعلام شده، اما در حال حاضر مشکل اصلی، خرید از درب مرغداری است، از طرفی واحدهای تولیدکننده فاکتور فروش معتبر هم به خریدار نمی‌دهند.

زارع ادامه داد: در حال حاضر تخم مرغ با قیمتی بین ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد و به قیمت مصوب توزیع نمی‌شود که نیاز است در این راستا سازمان صمت با تولیدکنندگان و مرغداران برخورد کند، هرچند با وضعیت قیمت نهاده‌ها در بازار آزاد، قیمت مصوب برای مرغداران نیز به صرفه نیست.