Menu

بورس در انتهای معاملات امروز چقدر رشد کرد؟ | خبرآنلاین

بورس در انتهای معاملات امروز چقدر رشد کرد؟ | خبرآنلاین
خبرآنلاین

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۱۱۴۴ واحد روبه‌رو شد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه با افزایش ۱۱۴۴ واحد روبه‌رو شد و به رقم یک میلیون و ۵۴۱ هزار و ۸۴۴ واحد رسید.

امروز همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۳۳۱۹ واحد به رقم ۴۱۰ هزار و ۵۱۷ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۸۲۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۶.۷ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۲ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۷ هزار و ۸۰۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.اگر ارزش معاملات فرابورس در روز جاری را هم که به ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس و فرابورس بیش از ۱۰ هزار و ۹۰۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبزپوش بودند گر چه رشد شاخص‌ها بسیار ناچیز بوده، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر یک فقط ۰.۷ درصد نسبت به روز قبل رشد کردند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت سهام با معیار هموزن هر یک ۰.۸۲ درصد افزایش یافتند.شاخص آزاد شناور فقط ۰.۲۱ درصد، شاخص بازار اول بورس ۰.۱ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۴ درصد رشد کردند.

بورس در انتهای معاملات امروز چقدر رشد کرد؟ | خبرآنلاین

روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز شاخص‌های خودرو مربوط به ایران‌خودرو و مخابرات ایران بیشترین اثر افزایش در شاخص کل بورس را داشتند و نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین سرمایه‌گذاری غدیر و گل‌گهر به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در بورس که مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفت، امروز شامل نیروی برق آبادان، ایران‌خودرو، فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس ایران، پتروشیمی سرمایه ایرانیان، پالایش نفت بندرعباس، بانک تجارت، بانک صادرات و سایپا بوده‌اند.

امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات ۳۸ واحد افت کرده و به رقم ۱۸ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۱۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۱.۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و سایر اوراق مالی در قالب ۷۹۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد ذوب‌اهن اصفهان، بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و از سوی دیگر نمادهای سنگ‌آهن گهرزمین، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان،‌آریا ساسول، پتروشیمی مارون و فولاد ارفع بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل بانک دی، پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری صبا تأمین، آریا ساسول، توسعه و عمران استان کرمان و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بوده‌اند.بعد از تحریم جدید بانکی شاخص بورس در حال ریزش بوده، اما امروز گر چه در ابتدای ساعات معاملات شاخص کل بورس ریزش داشت، در نهایت در پایان معاملات با رشد هزار واحدی به کار خود پایان داد.

همچنین کارشناسان می‌گویند، یکی از دلایل افت شاخص بورس تقاضای زیاد برای فروش سهام عدالت مردم است که با وجود اینکه بارها کارشناسان گفته‌اند ترکیب سهام عدالت ترکیب بسیار مناسب و پر بازده و کم ریسکی است، اما متأسفانه برخی سهامداران به دلیل نیاز مالی فوری مجبور هستند، سهام عدالت خود را حتی در شرایط افت بازار به فروش رسانند، در حالی که اگر صبر کنند تا بازار روند صعودی خود را پیگیری کند، می‌توانند سود بیشتری کسب کنند.

یکی دیگر از نکاتی که کارشناسان می‌گویند، بحث تأمین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه و بورس است که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا تأمین مالی از بورس علاوه بر اینکه سریع و بدون طی مراحل اداری و گرفتاری‌های بانکی انجام می‌شود، اما در عین حال منابع ارزان از بازار سرمایه به تولید تزریق می‌شود و این باعث می‌شود، فشار به بانک‌ها برای تأمین مالی کلان شرکت‌ها کاهش یابد.

۲۲۳۲۲۷