Menu

عسل حرارت دیده نخرید! | خبرآنلاین

عسل حرارت دیده نخرید! | خبرآنلاین
خبرآنلاین

بهتر است بدانید اکثر عسل‌های موجود در قفسه فروشگاه‌ها عسل‌های حرارت دیده هستند که در ظاهر تفاوتی با عسل خام ندارند اما در باطن بسیار متفاوت هستند. اگر تا کنون به این موضوع توجه نکرده‌اید و خام بودن یا نبودن عسل برایتان دغدغه نبوده پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله را مطالعه کنید و از این به بعد حتما از عسل خام که حرارت ندیده، استفاده کنید.

در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که چرا مصرف عسل حرارت دیده خوب نیست و خواهیم گفت که چطور می‌توانید عسل خام را تشخیص دهید. اما قبل از آن بهتر است بگوییم که چرا اصلا بعضی از فروشندگان عسل را حرارت می‌دهند.

چرا بعضی از فروشندگان عسل را حرارت می‌دهند؟

دلیل اصلی این کار جلوگیری از شکرک زدن عسل است. متاسفانه این باور غلط در بین بعضی از مردم وجود دارد که شکرک زدن عسل خوب نیست و نشان دهنده غیر طبیعی بودن عسل است. بنابراین فروشندگان عسل برای اینکه از شکرک زدن عسل جلوگیری کنند و یا آن را به تاخیر بیندازند عسل را تا دماهای بالایی حرارت می‌دهند که خوب نیست. باید بدانید که شکرک زدن عسل اصلا چیز بدی نیست و حتی در کشورهای خارجی، عسل رس بسته یا شکرک زده محبوبیت زیادی دارد. وقتی عسلی طبیعی باشد و شکرک بزند، نشان دهنده این است که عسل خام و حرارت ندیده است.

چرا نباید عسل حرارت دیده مصرف کنید؟

همانطور که حتما می‌دانید عسل طبیعی دارای خواص بسیاری است اما باید بدانید که حرارت دادن عسل باعث می‌شود که بخشی از خواص عسل از بین برود. اگر عسل حرارت بالا و به مدت طولانی ببیند تمام خواص خود را از دست می‌دهد و دیگر فرقی با آب و شکر ندارد.  حتی بد نیست این را هم بگوییم که در صورت حرارت خیلی زیاد و طولانی، امکان افزایش HMF یا همان هیدروکسی متیل فورفورال، که در مقادیر زیاد ممکن است برای سلامتی مضر باشد، در عسل وجود دارد.

چطور می‌توانید از خام بودن عسل مطمئن شوید؟

به هیچ عنوان نمی‌شود از روی ویژگی‌های ظاهری عسل مثل رنگ، عطر، طعم، میزان کشسانی و یا غلظت عسل متوجه خام بودن یا نبودن آن شد. تنها راهی که می‌توان عسل خام و حرارت ندیده را تشخیص داد آزمایش عسل در آزمایشگاه‌های معتبر است. عسلی که حرارت ببیند برخی مواد تشکیل دهنده خود مثل پرولین و یا دیاستاز را از دست می‌دهد. این فاکتورها فقط با آزمایش عسل مشخص می‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید از خام بودن عسلی که می‌خرید اطمینان داشته باشید از فروشندگانی عسل خریداری کنید که عسل‌های خود را آزمایش می‌کنند و شما می‌توانید نتیجه آزمایش عسل را ببینید.

در حال حاضر بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی مانند فروشگاه عسل درکام یا آهوتا این کار را برای تمام عسل‌های خود انجام می‌دهند. ما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید از مکان معتبری خرید کنید و خیالتان از بابت خام و طبیعی بودن عسل راحت باشد به صفحه " خرید عسل طبیعی" در سایت درکام مراجعه و جزئیات مربوط به عسل‌های درکام را مشاهده کنید. تمام عسل‌های این فروشگاه، آزمایش شده و دارای برگه تاییدیه از آزمایشگاه عسل هستند.

فاکتورهای مهم تعیین کننده خام بودن عسل

از روی سه فاکتور پرولین، دیاستاز و یا HMF  عسل می‌توان متوجه شد که عسل خام است یا حرات دیده است. برای تشخیص خام بودن عسل بررسی یکی از این سه فاکتور کفایت می‌کند.

میزان پرولین: میزان پرولین عسل فاکتور مهمی است که در تشخیص طبیعی بودن و خام بودن عسل استفاده می‌شود. اگر نتیجه آزمایش مشخص کند که میزان پرولین کمتر از حد استاندارد یعنی مقدار ۱۸۰ است نشان می‌دهد که یا عسل طبیعی نیست و یا اینکه حرارات دیده و پرولین خود را از دست داده است. در برگه آزمایش زیر می‌توانید میزان پرولین را ببینید.

عسل حرارت دیده نخرید! | خبرآنلاین

میزان دیاستاز: دیاستاز آنزیمی است که زنبورها وارد عسل می‌کنند. میزان دیاستاز عسل در صورت حرارت دیدن عسل و یا کهنه شدن آن کم می‌شود. بنابراین اگر مقدار دیاستاز از عدد ۸ کمتر باشد نشان می‌دهد که یا عسل حرارت دیده و دیاستاز خود را از دست داده و یا عسل قدیمی و کهنه است. ما پیشنهاد می‌کنیم از عسل بسیار قدیمی استفاده نکنید زیرا عسل به مرور خواص خود را از دست می‌دهد و یک عسل چند ساله خواص عسل تازه را ندارد.

میزان HMF : عسل در حالت معمول HMF یا هیدروکسی متیل فورفورال پایینی دارد. اما با گذر زمان و همچنین با حرارت دیدن، این ماده در عسل افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که عسل HMF بالاتر از ۴۰ داشته باشد می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که عسل حرارت دیده است و یا شرایط نگهداری بدی داشته است.

*جالب است بدانید به جز جلوگیری از شکرک زدن عسل فروشندگان برای دلایل دیگری نیز عسل را حرارت می‌دهند. اگر دوست دارید جزئیات بیشتری در این مورد بدانید به سایت درکام مراجعه کنید.

2121