Menu

آخرین وضعیت بازار یخچال/اعلام قیمت ارزان‌ترین و گران‌ترین یخچال | خبرآنلاین

آخرین وضعیت بازار یخچال/اعلام قیمت ارزان‌ترین و گران‌ترین یخچال | خبرآنلاین
خبرآنلاین

روند صعودی قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی از ابتدای سال تاکنون بسیار سریع و خیره‌کننده بوده و سبب شده تا توان اقتصادی و قدرت خرید مشتریان از قیمت‌های بازار جا بماند.

به گزارش خبرآنلاین، در سال‌های نه چندان دور خانواده‌ها در صورت خراب شدن یک کالا معمولا پس از تعمیر آن را فروخته و جنس نو خریداری می‌کردند اما اکنون تحت تاثیر بحران کرونا و تحریم تاثیرات آن بر افزایش قیمت کالاها، ایرانیان ترجیح می‌دهند لوازم خانگی خود را تعمیر کنند نه تعویض زیرا خرید هر قلم از کالای خانگی چندین میلیون تومان هزینه دارد که برای بسیاری از خانواده رقم گزافی محسوب می‌شود.

کافی است سری به بازار لوازم خانگی و سایت‌های فروش بزنید تا عمق فاجعه را دریابید؛ به طوری که برای خرید یک قلم یخچال فریزر معمولی ایرانی حداقل باید 9میلیون و 500هزار تومان و حداکثر 16میلیون و 400هزار تومان بپردازید.

قیمت یخچال‌های ساید بای ساید نیز در بازار فعلی قابل توجه است به طوری که برند اسنوا با نرخ‌هایی مانند 29میلیون ، 32میلیون، 40میلیون و حداکثر 41میلیون و 700هزار تومان عرضه می‌شود.

البته قیمت یخچال‌های دوقلو در برندهای مختلف از حداقل 12 میلیون و 800هزار تومان (پارس) و 14میلیون و 200هزار تومان (آنتیک) شروع و به حداکثر 36میلیون و 500هزار تومان (آنتیک) ختم می‌شود. در این میان مارک هایی مانند سیلور 15میلیون تومان، بنس 23میلیون و 200هزار تومان، یخساران 14میلیون و 400هزار تومان، امرسان 18میلیون و 300هزار تومان، الکترواستیل 19میلیون و 800هزار تومان، دیپوینت 22میلیون و 500هزار تومان، بنس 23میلیون و 600هزار تومان و هاردستون 26میلیون و 700هزار تومان فروخته می‌شود.

به گفته فروشندگان بازار لوازم خانگی برخی از یخچال‌ها از اقبال بیشتری برخوردار بوده و در میان خریداران دارای طرفدار بیشتری هستند که شاید بتوان قیمت مناسب آنها را دلیل مهم این مساله به‌شمار آورد.

آخرین وضعیت بازار یخچال/اعلام قیمت ارزان‌ترین و گران‌ترین یخچال | خبرآنلاین

برای نمونه می‌توان گفت ارزان‌ترین یخچال بازار ایستکول در دو مدل با نرخ‌های 3میلیون و 400هزار و 4میلیون تومان محبوب‌ترین کالای بازار هستند و پس از آن فیلور با 4میلیون و 800هزار تومان، پارس 6میلیون و 500هزار تومان،آنتیک  و امرسان 7میلیون و 500هزار تومان، امرسان 7میلیون و 800هزار تومان، ایکس ویژن 11میلیون و 300هزار تومان، سام 18میلیون و 900هزار تومان و توشیبا با حداکثر قیمت این لیست به مبلغ 25میلیون و 500هزار تومان عنوان پرفروش‌ترین یخچال‌های بازار را از آن خود کرده‌اند.

به گفته فعالان بازار لوازم خانگی و فروشندگان محدوده امین‌حضور ، نوسانات نرخ ارز و سکه و طلا و همچنین محدودیت‌های وارداتی سبب نوسان قیمت لوازم خانگی شده و در این میان هم فروشندگان و هم خریداران هردو سردرگم هستند.

بسیاری از مغازه‌داران دچار سردرگمی هستند که آیا با فروش لوازم موجود در مغازه قادر به خرید مجدد خواهند بود یا خیر و از آن سو ،مصرف‌کننده نهایی نیز نمی‌داند آیا قیمت‌ها کاهش خواهد یافت و یا مجبور خواهد شد جنس فعلی را هفته آینده گران‌تر خریداری کند .

در بازار لوازم خانگی همانند سایر بازارها کمتر کسی می‌تواند پیش‌بینی درستی نسبت به حتی 2-3روز آینده داشته باشد بنابراین تقریبا بازار در رکود فرو رفته و کمتر معامله‌ای در طول روز انجام می‌شود.

افزایش 40درصدی قیمت لوازم خانگی در ماه‌هایی گذشته سبب کاهش چشمگیر میزان فروش شده که تبعات فراوانی به دنبال دارد که می توان گفت این مساله سبب شده تا بسیاری از مغازه‌داران برای تامین اجاره‌بها و حقوق کارکنان با مشکلات جدی مواجه شوند.

با توجه به روند ادامه‌دار بحران کرونا و سخت‌تر شرایط تحریم و همچنین مشکلات بازار لوازم خانگی مانند کمبود قطعات و تامین‌نشدن ارز، تورم و دیرکرد در افزایش دستمزدها در واحدهای تولیدی، انجام نشدن واردات اجناس و گران شدن مواد اولیه نظیر ورق‌های فولای، مس، آلومینیوم و ... بعید است شرایط این بازار به زودی سامان یابد.

223224