Menu

صنایع تبدیلی و تکمیلی در بیشتر مناطق کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد | ایسنا

صنایع تبدیلی و تکمیلی در بیشتر مناطق کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد | ایسنا
ایسنا

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در بیشتر مناطق این استان صنایع تبدیلی و تکمیلی مربوطه وجود ندارد.

«علی بخش شجاعی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود:۴۷۲ فقره جواز تاسیس صنایع تبدیلی و غذایی با ظرفیت ۴۰۶ هزار تن در سال و اشتغال ۵۷۹۴ نفر در این استان صادر شده است.

وی اظهارکرد: از این تعداد مجوز برای ۱۹۶ فقره پروانه بهره برداری با ظرفیت ۲۶۳ هزار تن در سال و اشتغال ۱۵۳۵ نفر پروانه بهره برداری صادر شده است.

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیشترین مجوزها در حوزه صنایع زراعی اعم از بسته بندی مواد غذایی و میوه خشک تاکنون صادر شده اما کمترین در حوزه صنایع شیلاتی و فرآوری محصولات باغی  است.

شجاعی تصریح کرد: ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی بویژه صنایع غذایی در قطب های تولید محصولات کشاورزی بخصوص در استان که در تولید بعضی محصولات کشاورزی پیشرو هستیم می تواند ضمن تکمیل زنجیره تولید و فرآورده های کشاورزی، موجب ارتقاء سطح بهره وری، ایجاد ارزش افزوده، افزایش درآمد بهره برداران، ایجاد فرصتهای شغلی، کنتر روند مهاجرت روستائیان به شهرها و یا مهاجرت معکوس، توسعه صادرات و در نهایت توسعه بخش کشاورزی و امنیت غذایی شود، بنابراین صنایع تبدیلی تکمیل کننده فرآیند زنجیره تولید از مزرعه تا سفره است و با توجه به رشد فزاینده جمعیت و تحریم‌های ظالمانه، تامین امنیت غذایی بر پایه توانایی‌های داخلی و اقتصاد مقاومتی امری ضروری است.

بیشتر محصولات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد فرآوری نشده از استان خارج می شوند

وی ادامه داد: با توجه به همزمان رسیدن محصولات در استان کهگلیویه و بویراحمد، در مواقعی از سال روند عرضه محصولات افزایشی و تقاضا ثابت است و از طرفی در بیشتر مناطق این استان صنایع تبدیلی و تکمیلی مربوطه نیز وجود ندارد از این‌رو احداث و راه اندازی سردخانه ها در برخی از مناطق استان به کشاورزان این فرصت را می دهند که محصولات خود را در زمان مناسب به بازار عرضه کنند.

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با بررسی‌های انجام شده بیشترین محصولاتی که در استان بصورت خام و فرآوری نشده به خارج از استان صادر می شوند انواع محصولات باغی اعم از میوه جات سردسیری و گرمسیری، آبزیان و گندم دوروم است.

شجاعی اظهارکرد: همچنین نبود وسایل نقلیه پیشرفته جهت حمل و نقل و نداشتن زیرساخت های مناسب از جمله شهرک‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی یکی از مهمترین عوامل افزایش ضایعات بخش کشاورزی و مشکلات عدیده کشاورزان و باغداران در سطح استان هستند.

وی تاکید کرد: مسئولین محترم استان به لحاظ اهمیت صنایع تبدیلی و تکمیلی و نقش آن در توسعه بخش کشاورزی در استان، همکاری لازم را با سرمایه گذاران و متقاضیان طرح‌های تولیدی و تکمیلی دارند و در خصوص فرآیند صدور پروانه ها همکاران مدیریت صنایع تبدیلی و تکمیلی نهایت همکاری را با سرمایه گذاران و متقاضیان در حداقل زمان ممکن دارند.

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: استقبال نکردن سرمایه گذاران که نیاز به داشتن بانک اطلاعاتی لازم و بسته های تشویقی و زیرساخت‌های لازم دارد، سخت گیری‌های بانکی در جهت تامین وثیقه جهت پرداخت تسهیلات، نبود شهرک‌های تخصصی و همچنین نبود سرمایه گذارهای واقعی در این حوزه از مهترین مشکلات استان در حوزه صنایع تبدیلی و فرآوری است.

احداث شهرک های صنایع تبدیلی و تکمیلی

شجاعی افزود: بنابراین با توجه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های استان کهگیلویه و بویراحمد اولویت ما در این استان در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی احداث سردخانه ها و انبارهای سرد، سورت و بسته بندی میوه جات، احداث کارخانه خوراک آبزیان، بسته بندی گوشت قرمز، سفید و آبزیان، بسته بندی انواع سبزیجات و صیفی جات و محصولات گلخانه ای است و یکی از مشکلات عدیده که هر ساله باغداران ما در استان در هنگام برداشت محصول سیب درختی خود با آن مواجه هستند کمبود سردخانه در استان جهت نگهداری محصولات خود هستند و همین امر باعث افزایش ضایعات و ضرر به باغداران و یا فروش محصول خود با کمترین قیمت به دلالان و واسطه ها، می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه احداث شهرک‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی یکی از مهمترین راه‌های ایجاد اشتغال، کاهش ضایعات کشاورزی، و ارزش افزوده در بخش کشاورزی است، بنابراین انتظار داریم که مسئولین و متولیان مربوطه در این راستا ما را همکاری و همیاری کنند تا ان شاء الله پس از انجام مطالعات لازم شاهد بزرگترین شهرک صنایع تبدیلی تحت عنوان شهرک سیب در منطقه کاکان بویراحمد باشیم.

احداث یک واحد کارخانه آرد و سیلو اولویت شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از مهمترین اولویت‌های صنایع تبدیلی در شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده احداث یک واحد کارخانه آرد و سیلو است.