Menu

کرونا یک روز هم تولید نفت را متوقف نکرد | ایسنا

کرونا یک روز هم تولید نفت را متوقف نکرد | ایسنا
ایسنا

وزیر نفت گفت: علی‌رغم وجود کرونا حتی یک روز نیز تولید نفت و گاز و پتروشیمی در کشور متوقف نشد و شاهد فعالیت‌های مستمر همکاران‌مان در این دو بخش بودیم.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز در مراسم اهدای 141 دستگاه کمک تنفسی ویژه بیماران کرونایی که از طرف وزارت نفت به بیمارستان‌های مناطق نفت‌خیز کشور انجام شد، با اشاره به تلاش‌های بی‌وقفه کادر درمان اظهار کرد: در بین مردم کادر درمان سرافراز هستند و مردم قدر زحمات آنها را می‌دانند و من نیز به سهم خودم به عنوان یک ایرانی از زحمات بی‌وقفه آنها تشکر می‌کنم.

وی با بیان این‌که وزارت نفت از اولین دستگاه‌هایی بود که به دلیل حساسیت فعالیت‌ها و عدم امکان تعطیلی کار نفت پیش‌قدم شد، تصریح کرد: اگر نفت و گاز تولید نشود، برق و آب نیز تولید نخواهد شد به همین دلیل و با توجه به اهمیت این مساله کارهای وزارت نفت همراه با رعایت پروتکل‌های جدی در دستور کار قرار گرفت و برخی سازوکارها را برای این مساله در نظر گرفتیم.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه برای جزایر، سکوها و واحدهای عملیاتی نمی توانستیم کار را تعطیل کنیم،اظهار کرد: مسایلی که در صنعت داشتیم قابل اغماض است، همکاران وزارت نفت در این مدت از هیچ کوششی برای کاهش درد و رنج دریغ نکردند.

وی اظهار کرد: سلامت کارکنان برای ما همانند سلامت جان خودمان بود و یک اصل بود ما از قبل واحدهای اچ اس ای را در مراکز عملیاتی نفتی برپا کرده بودیم و به این ترتیب توانستیم دستورالعمل‌های وزارت بهداشت را به زبان صنعت نفت پیاده کنیم.

زنگنه ادامه داد: وقتی که استان‌های نفت خیز در وضعت قرمز قرار گرفتند اما اعلام کردیم که کارکنان سر کار نروند البته برای سکوها و جزایر نمی‌توانستیم این پروسه را دنبال کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه اولویت کار را به مناطق عملیاتی داده افزود: ما سخت‌گیری‌های زیادی اعمال کردیم که نتیجه داد البته اتفاقاتی ناشی از کرونا نیز داشتیم که قابل اغماض است.

وی با بیان اینکه غذا و دارو برای مردم است اما آمریکا اعلام می کند در تحریم مردم را هدف قرار ندادیم، اظهار کرد: آمریکا دروغ می گوید.

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای تولید مواد ضدعفونی و هرآنچه که در توانمان باشداز هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد و از این به بعد نیز ادامه می دهیم، گفت: تلاش ما این است که فشار بر مردم کاسته شود. وی با بیان اینکه عنوان مسوولیت های اجتماعی را نفت مطرح کرد، افزود: نمی توانیم خودمان را از مردم مناطق نفتی جدا ببینیم.

به گفته زنگنه نفت در شرایط سختی است، اما مردم در شرایط سخت تری هستند. البته رعایت پروتکل ها واقعا اثر گذار است لذا باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر نفت با آرزوی موفقیت برای وزارت بهداشت، گفت: خداوند فداکاری کادر درمان را می بیند و دعای مردم پشت سر شما است.  

ایران در مدت ۵۰ روز به مرحله صادرات اقلام مقابله با کرونا رسید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گفت: در طول۵۰ روز ایران توانست مواد مورد نیاز برای مقابله با کرونا را تولید و حتی صادر کند البته امواج بعدی باز هم ما را گرفتار کرد که بنده روزی به عنوان روزنگار تمام این شرایط را به مردم اعلام می‌کنم.

سعید نمکی با بیان اینکه خوشبختانه در مدت ۵۰ روز،  پتروشیمی ها موادی را تولید کردند که سبکترین البسه و ماسک از آن تهیه شود، اظهار کرد: در مدت ۵۰ روز،  مرگ‌های ناشی از کرونا به حدود ۳۰ نفر رسید و به عنوان یک تولید کننده و صادرکننده در عرصه بین المللی مطرح شدیم.

وی افزود: ایران در تحریم با دست های بسته در این اقیانوس بلا شنا کرد، و دنیا فهمید ایران در اوج تحریم چه عظمتی به دست آورد.  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در این ایام سخت وزارت نفت در ابعاد مختلف در کنار ما بود، اظهار کرد: بنده به یاد ندارم سخت‌تر از این ایام را در سال های بعد از انقلاب تجربه کرده باشیم.

نمکی با بیان اینکه بیژن زنگنه و همکارانش در این ایام سخت، فروش نفت و کسب درآمد کاری سخت و پر مشغله‌ای دارند، گفت: با این سختی و گرفتاری، این وزارتخانه به یاد درماندگی بخش های دیگر بود.  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه نفت اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد، تصریح کرد: اگر بر عوامل موثر بر سیاست و مسایل اجتماعی دقت شود یکی از مهمترین مولفه ها نفت است.  

نمکی با بیان اینکه یکی از ضعف‌ها در کشور محدود بودن مطالعات تاریخی است، گفت: نفت یکی از مهمترین مولفه ها در تمام امور است. نفت به عنوان یک سرمایه مهم مملکتی در توسعه زیرساخت ها و توسعه انسانی کشور باید استفاده شود.  

وی با بیان اینکه یکی از گرفتاری ها این است که منابع را صرف توسعه پایدار نکردیم، گفت: روزهای سختی است که کاهش درآمدهای نفتی خودش را در بخش های مختلف از جمله بخش بهداشت کشور نشان می دهد، افزود: اثرات کاهش فروش نفت در اقتصاد ملی از جمله نظام سلامت خود را نشان می‌دهد سهم ما از مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد هدفمندی به دلیل کاهش فروش نفت افت کرده و ما هم از این اوضاع متاثر شده‌ایم.

نمکی با بیان اینکه وزیر نفت با سختی و مرارت این راه را طی می‌کند، گفت: گاهی مورد کم‌مهری هم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اکنون ما مثل بسیاری از مناطق دنیا گرفتار موج پاندمی کرونا شده‌ایم. کسانی قبل از ما این ویروس را می‌شناختند اما بروز ندادند کسانی هم که بعد از ما گرفتار شدند سعی کردند به ریش ما بخندند ما در ایران به دلیل شرایط تحریم خود را برای طوفان آماده کرده و سنگرآرایی کرده بودیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، گفت: در ایران با استفاده از شیوه های بسیجی از اوایل بهمن ماه خودمان را آماده کردیم. در فرودگاه‌ها از بهمن‌ماه گیت مخصوص قراردادیم.

وی افزود: در همان زمان پروتکل های متعددی را برای روزهای سخت تدوین کردیم، زیرا در شرایط تحریم نمی توانستیم گردش صنعت را تعطیل کنیم.

نمکی با بیان اینکه یکی از بخش هایی که این شیوه نامه ها را به درستی رعایت کردند وزارت نفت بود و میزان ابتلا و بستری نیز در این وزارتخانه قابل قبول است، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در این راستا انجام شد این بود که راه پارسیان بر عسلویه بسته شد تا عسلویه به کرونا آلوده نشود.  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: اروپا بعد از ما گرفتار موج کرونا شد و فهمید که ایران در شرایط تحریم و با دست بسته چگونه توانست در اقیانوس شنا کند، وقتی در زمین چمن به دنبال کپسول اکسیژن بودند، وقتی دستگاه ونتیلاتور را از پیر به جوان بستند، فهمیدند که ایران در شرایط  تحریم چه روزهایی را سپری کرده است.

وی تاکیدکرد: بنده تردید نداریم که درآنیده نزدیک جزو پیشتیازان جهان در عرصه کرونا خواهیم بود.