Menu

پرداخت یک ششم یارانه انرژی جهان توسط ایران | ایسنا

پرداخت یک ششم یارانه انرژی جهان توسط ایران | ایسنا
ایسنا

بنا به گفته یک مسئول دولتی، یک ششم یارانه انرژی توسط ایران پرداخت می‌شود و بیشترین مصرف توسط افراد پردرآمد است.

به گزارش ایسنا، امروز آمار تأمل برانگیز دیگری از مصرف بالای انرژی در ایران اعلام شد. بنا به گفته محمد شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، امروزه یک ششم یارانه انرژی در دنیا را ایران پرداخت می کند که حدود ١٧ درصد است. این در حالی است که جمعیت ایران یک درصد جمعیت دنیاست. در عین حال مصرف بالای انرژی از سوی پردرآمدها انجام می شود که این روند باید اصلاح شود.

یکی از بخشهایی که انرژی قابل توجهی در آن هدر می رود بخش ساختمان است. طبق آماری که سال ۱۳۹۶ توسط اکبر ترکان، مشاور رییس جمهور اعلام شد ۳۵  درصد پرت حرارتی ساختمانهای ما از پنجره است و آماری که امروز شکرچی زاده اعلام کرد نشان می دهد با وجود تلاشها هنوز مصرف انرژی بخش ساختمان درایران بالاست. گفته می شود تولید ناخالص داخلی ترکیه سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار است؛ در حالی که این رقم در کشور ما ۴۰۰ میلیارد است. این در حالی است که ما ۲ برابر ترکیه انرژی مصرف می کنیم. یعنی بازده سرمایه در ترکیه پنج برابر ایران است.

به هر ترتیب، امروز مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی در ساختمان با حضور نیره فیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد، ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، اسلامی وزیر راه و شهرسازی و شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شد.

در جریان این مراسم، شکرچی زاده گفت: در کشورمان متاسفانه کارنامه قابل قبولی برای مصرف انرژی وجود ندارد. در عین حال چشم اندازهای روشنی نیز وجود ندارد. به همین دلیل ضرورت دارد تا در بخش ساختمان، برنامه های کاهش مصرف انرژی تدوین و تهیه شود.

ویژگیهای سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان

بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی، سامانه شناسنامه انرژی در ساختمان (BEID) یک سامانه تحلیلی و آماری است که با هدف بهبود علمکرد سیستم های انرژی در صنعت ساختمان طراحی شده است. این سامانه برای ثبت اطلاعات و داده های مربوط به کیفیت ساخت، تجهیزات مرتبط با پوسته ساختمان های جدید و پایش نحوه بهره برداری پس از اجرای راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های موجود برای ذینفعانی چون سیاستگذاران، کاربران دولتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی در بهیه سازی مصرف انرزی تهیه و راه اندازی شده است.

سامانه ارزیابی رویکرد انرژی در ساختمان

سامانه ارزیابی رویکرد انرژی  (EAES) در پروژه های ساختمانی در حال احداث در افق چندساله و با پایش مصرف انرژی، این امکان را فراهم خواهد ساخت تا سیاستگداری های حوزه انرژی ارزشیابی شده و نسبت به برنامه ریزی مجدد و اصلاح راهکارهای مدیریت انرژی در بخش ساختمان بر پایه داده های آماری مناسب اقدامات لازم انجام شود. همچنین میزان کاهش مصرف انرژی و آلاینده های انتشاریافته، منتشر شود.

مالکان، سازندگان، مهندسان طراح و ناظران، بهره برداران اصلی سامانه ارزیابی رویکرد انرژی در پروژه های ساختمانی هستند. در این سامانه این امکان وجود دارد که با بهره گیری از فرم های ورود اطلاعات، نرم افزارهای تحلیل انرژی، تحلیل روشنایی و همچنین انجام کلیه محاسبات بر مبنای مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، بتوان مدارک طراحی انرژی ساختمان را در این دوره طراحی و کنترل کرد.