Menu

تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور | ایسنا

تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور | ایسنا
ایسنا

به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع، میزان ذخیره شناخته شده قطعی قیر طبیعی (بیتومین) کشور تاکنون حدود ۱.۵ میلیون تن است و سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور تولید می‌شود.

به گزارش ایسنا، معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت که به تازگی در برنامه گفت‌وگوی خبری شرکت کرده و بررسی مسائل مربوط به عرضه فولاد در بورس کالا و سهم نوردکاران از مواد اولیه داخلی پرداخته بود، شب گذشته (سه‌شنبه شب) نیز مجدد با شرکت در این برنامه که با حضور رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به صورت تصویری، محمدحسین حسنی- تولید کننده تونر- و محمدسلیمان بیگی-تولید کننده قیر طبیعی-  در ارتباط تلفنی برگزار شد، به موضوع خام‌فروشی بیتومین، ماده معدنی با ۱۶۰ کاربرد در صنایع داخلی پرداختند.

داریوش اسماعیلی- معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت- ضمن اشاره به اینکه قیر طبیعی نوعی نفت خام غلیظ شده داخل زمین است که ارتباط مستقیم با نفت دارد، گفت: مهمترین کاربرد آن در بخش رنگ‌سازی، تونرسازی، رنگرزی، ایزوگام، عایق‌کاری و آسفالت است. ۲۶ پروانه بهره‌برداری معدن قیر طبیعی داریم که بیشتر آن در استان کرمانشاه و پس از آن در استان‌های ایلام، فارس، خوزستان و اردبیل است، در حال حاضر، ۳۷ پروانه اکتشافی داریم و جدیداً پنج گواهی کشف را نیز در این زمینه به ثبت رسانده‌ایم.

وی افزود: میزان تولید اسمی ۲۶ پروانه بهره برداری صادر شده، حدود ۱۷۰ هزار تن در سال است که باید تولید کنند. ضمن اینکه در بخش ذخایر معدنی توانستیم سرمایه‌گذاران را تشویق کنیم و سود و بهره‌وری آن را به آن‌ها معرفی کنیم. در بخش‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری؛ تکیه و جهت دهی و وارد میدان شدن با بخش خصوصی است و قرار نیست دولت در این مجموعه‌ها وارد شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت با بیان اینکه البته شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان شرکت تماماً دولتی متعلق به ایمیدرو، دو طرح بزرگ را در بخش اکتشاف آغاز کرد و در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع را تحت اکتشاف قرار داد و در سال ۱۳۹۹ به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: موانعی در استعلام‌ها بود بنابراین در برخی موارد، متوقف شد. با توجه به این که بخش خصوصی وارد فضای بهره‌وری از ماده معدنی ”بیتومین“ نشده است، امسال وزارت صمت از طریق ایمیدرو طرحی را مصوب کرد که مطالعه و فرآوری در استان‌های ایلام و کرمانشاه را در دست بررسی دارد و امیدواریم تا پایان سال به نتیجه برسد.

تسهیلات ارزان‌قیمت برای بخش خصوصی در موضوع اکتشاف و فرآوری ماده معدنی بیتومین

اسماعیلی ادامه داد: اگر بخش خصوصی قصد ورود به این عرصه را داشته باشد تسهیلات ارزان قیمت از طریق ضمانت صندوق بیمه معادن تا سه هزار میلیارد تومان در بخش اکتشاف، بهره برداری و فرآوری بدون وثیقه کمک خواهیم کرد. بخش خصوصی هنوز به طور جدی ورود پیدا نکرده؛ البته تنها بخش خصوصی مقصر نیست و مجموعه دست اندرکاران باید این زمینه را فراهم می کردند.

وی ضمن تاکید بر اینکه نباید انتظار داشته باشیم به سرعت یک نوع ماده معدنی که در سطح جهانی آن چنان هم معرفی نشده در کشور ما حرف اول را بزند، گفت: گام اول؛ موضوع اکتشاف است. برداشت این ماده معدنی هنوز به شکل سنتی انجام می شود. بر اساس برنامه، طرح اکتشافی سازمان زمین شناسی انجام شده و شرکت تهیه و تولید در سال ۱۳۹۸ طرح های اکتشافی خود را در معادن بزرگ به بهره برداری رسانده و همچنین ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای در سال جاری برنامه فراوری و ایجاد فراوری این ماده را دارد. در حال حاضر کارخانه فرآوری در کشور ایجاد نشده است.

این مقام مسئول در وزارت صمت، گفت: در موضوع ماشین‌آلات هر فردی به خصوص شرکت‌هایی که قیر طبیعی را صادر می‌کنند اگر نمی‌توانند ماشین آلات نو وارد کنند، مجوز ورود ماشین آلات با عمر کمتر از ۱۰ سال با ارز صادراتی را خواهیم داد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: ما کارگروهی از افراد متخصص و شرکت‌های فعال در بخش قیر و نمایندگان استان‌هایی همچون ایلام و کرمانشاه که در مناطق آن‌ها قیر وجود دارد و همچنین نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن را به زودی تشکیل خواهیم داد. قصد داریم تا  به شکل جدی تری وارد این عرصه  شده و با همکاری سازمان ایمیدرو سعی خواهیم کرد تا سریعتر به فرآوری این ماده معدنی برسیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: سرمایه گذاران در این بخش می توانند با ورود به صفحه صندوق بیمه فعالیت های معدنی، درخواست خود را برای دریافت تسهیلات ثبت کنند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲ تن طلا در سال تولید می کنیم و طلایی که تا یک ماه گذشته به شکل ۷۰ درصد به صورت کامل صادر می شده، امروز تمام آن را با استاندارد بین المللی پالایش و شمش طلا با اونس جهانی به فروش می رسد.

ایران رتبه‌دار سومین ذخایر قیر طبیعی دنیا است

در ادامه این برنامه بهرام شکوری- رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز با حضور در این برنامه با اشاره به این که کشور ما در حوزه معدنی، غنی است، گفت: کشورمان رتبه سوم ذخایر قیر طبیعی را در جهان دارد. سالانه کمتر از ۱۰۰ هزار تن استخراج بیتومین داریم که باید سعی کنیم میزان استخراج را بیشتر کنیم.

وی با بیان اینکه برای فرآوری و تکمیل زنجیره این ماده معدنی تا کنون کاری انجام نشده است، گفت: از سال ۱۳۷۶ در استان‌هایی از جمله کرمانشاه، ایلام و لرستان، پروانه‌های بهره برداری صادر شده است، اما زیرساخت‌ها مشکل دارد. باید بر روی جاده‌ها سرمایه گذاری شود و باید به صاحبان معادن کمک کنیم تا قیر طبیعی استخراج شده را فرآوری کنند یا سرمایه گذاران را در این زمینه تشویق کنیم تا ارزش افزوده بیشتری ایجاد شود.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران ضمن تاکید براینکه مشکل سرمایه در گردش، تجهیز معادن، مشکل استخراج و اکتشاف علمی است، اظهار کرد: اما در مقایسه با گذشته، شرایط بهتری را پیدا کردیم. در گذشته شاید با توجه به درآمدهای نفتی، به بخش‌های معدنی اهمیت داده نمی‌شد، اما در مورد زنجیره سنگ آهن تا فولاد و یا مس و طلا اهمیت داده شده است و شاید از این قیر طبیعی غافل شدند.

عبدالرضا مصری - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی - نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: تقریباً کشف ”بیتومین“ به زمان کشف صنعت نفت در داخل کشور بر می‌گردد، اما متأسفانه از زمان کشف آن تا کنون به علت سیاست غلط آمریکایی‌ها به هیچ عنوان به آن پرداخته نشد و بیشتر به سمت نفت رفتند.

وی ادامه داد: مسئولیت این موضوع قبلاً بر عهده شرکت ملی نفت ایران بود که پس از این که آن‌ها هیچ اقدامی انجام ندادند به وزارت صنایع و وزارت صمت کنونی محول شد.

مصری اضافه کرد: پس از جنگ تحمیلی، افراد محلی و بومی با ابزار ساده و سنتی شروع به استخراج کردند و خودشان برای صادرات راهی را باز کردند و همه این چرخه به صورت سنتی انجام می‌شود.

وی گفت: از همان زمان، این موضوع در چندین جلسه به مسئولان منعکس و خواسته شد اجازه ورود محصولات فراوری شده بیتومین را ندهند، اما متأسفانه همچنان ارز دولتی برای وارد کردن این مواد داده می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور ما نهایت فراوری این ماده؛ آسیاب کردن آن است و درصدی هم خاکسترگیری داریم که صادر می‌شود.

همزمان با نفت، بیتومین نیز کشف شد اما مورد ظلم قرار گرفت

در ادامه عبدالرضا مصری- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس- در ارتباط تصویری با این برنامه، گفت: بخش خصوصی در صنایع فولاد، پتروشیمی، نفت و سیمان در ابتدای اکتشاف نمی‌توانستند وارد شوند و فرآوری را انجام دهند و بخش دولتی در تمام این صنایع که بعدها بومی شده با سرمایه گذاری و ریسک پذیری دولتی و با وظیفه بومی سازی، واگذاری و برون سپاری انجام داده است.

وی افزود: متأسفانه بیتومین مورد توجه قرار نگرفته است ولی بر اساس واقعیت، از زمانی که اکتشاف نفت صورت گرفته بیتومین هم کشف شده است و از همان زمان به این صنعت ظلم شده است. بعد از سیاست‌های اصل ۴۴ انتظار داشتیم شرکت هایی مثل ایمیدور که مأموریت داشتند حداقل یک واحد فراوری را تشکیل می دادند. با توجه به اینکه پایه ۷۰ درصد کربن در بیتومین داریم ولی الآن یک کارخانه ای که دوده صنعتی از بیتومین تولید کند برای کارخانجات لاستیک سازی نداریم و باید واردات انجام دهیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: از دستگاه های حاکمیتی مثل بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و ایمیدرو درخواست می کنیم تا به این عرصه ورود پیدا کنند.

با فرآوری بیتومین، نیازی به واردات آن نیست

همچنین محمدحسین حسنی -تولیدکننده تونر- هم در ارتباط تلفنی با این برنامه، اظهار کرد: در حال حاضر تونر با مشکل بازار مواجه است چون به فراوانی از خارج وارد می شود و کسانی که تونر را وارد می کنند در مناطق ویژه اقتصادی، عوارض، مالیات و حقوق گمرکی را پرداخت نمی کنند. در صورت فرآوری بیتومین، از محصول آن استفاده خواهیم کرد و نیازی به واردات تونر نداریم.

علاوه براین محمدسلیمان بیگی -تولیدکننده تونر- نیز در ارتباط تلفنی، ضمن تاکید براینکه وضعیت تولیدی ما کاملاً راکد است و با وجود هزینه‌های میلیاردی، اسیر بدهکاری به بانک‌ها هستیم، گفت: ماده "گل حفاری" تولیدی داخل را به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری معرفی کردیم اما مذاکره با شرکت مناطق نفت خیز، خوب پیش نرفت اما با شرکت ملی حفاری، خوب پیش رفته‌ایم و به صورت میدانی از آن استفاده کرد و نتایج خوبی هم گرفت اما به بهانه نبود کیفیت، حاضر به خرید آن نشد.

وی افزود: بزرگترین مشکلی که در صنعت نفت، قیر و آسفالت در داخل داریم؛ عدم وجود استاندارد و آزمایشگاه کنترل کیفیت است. حمایت از شرکت‌های نوپا که مراحل رشد خود را طی می‌کنند بسیار متفاوت از شرکت‌های با سابقه است.