Menu

رشد احتمالی ۴۰ تا ۵۰ درصدی بورس/ بازار سرمایه به روز‌های طلایی خود بازمی‌گردد؟ | رویداد

رشد احتمالی ۴۰ تا ۵۰ درصدی بورس/ بازار سرمایه به روز‌های طلایی خود بازمی‌گردد؟ | رویداد
خبرگزاری رویداد

بازار بورس ایران هفته گذشته روز‌های بهتری را پشت سر گذاشت. رویداد‌۲۴ در این گزارش با استناد به تحلیل کارشناسان و داده‌های سامانه کدال نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در کدام سهام امن‌تر خواهد بود و سرمایه‌گذاران تازه وارد و خرد با خرید چه کالایی می‌توانند با ریسک کمتری ارزش پولشان را حفظ کنند.

رویداد۲۴ بورس تهران این هفته روز‌های بهتری نسبت به هفته‌های پیش گذراند. بازار سرمایه که بعد از جهش بی‌سابقه بورس، دو ماهی است روند ریزشی را طی می‌کند، بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید را که به‌ تازگی وارد بورس شده و سرمایه خود را وارد این بازار کرده بودند، ناامید و مستاصل کرده بود. بیش از ۴ میلیون کد بورسی وارد بازار سرمایه شده و سرمایه‌گذاران خرد و تازه وارد امید این را داشتند که در روز‌های گرانی و رکود حاکم بر اقتصاد ایران، بورس بتواند پناهگاهی برای وضعیت اقتصادیشان باشد، اما این امید دیری نپایید. با سقوط چشم‌گیر بورس بسیاری از آن‌ها متضرر شده و از ارزش پولشان کاسته شد. حالا یک هفته است، بورس دوباره سرپا شده و بعد از رشد‌های متوالی منفی، مثبت شده است.معامله گران روز گذشته چهارشنبه یک میلیون معامله به ارزش ۹۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال انجام دادند. فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل گهر و ایران خودرو نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت تهران نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. همچنین ایران خودرو، بانک تجارت، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، بانک ملت، پالایش نفت اصفهان و بانک صادرات ایران نماد‌های پر بیننده این بازار بودند.به گزارش رویداد‌۲۴ترکیب همین معاملات کارشناسان را به این تحلیلی نزدیک کرده است که لیدری بازار سهام از این به بعد به دست سهم‌های دلاری مانند پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها خواهد افتاد و پتروشیمی و پالایشی‌ها لیدر بازار شدند، اما نماد‌های بزرگ گروه فلزات که آن‌ها هم وابسته به ارز هستند روند نزولی خواهند داشت. اما باید توجه کرد که این سهم‌ها در نقطه حمایتی از سوی دولت هستند و به زودی ممکن است روندی صعودی پیدا کنند.

فولادی‌های لیدر تالار بورس

رویداد ۲۴ برای جست‌وجوی بیشتر درباره شناسایی وضعیت آینده سهام صورت حساب‌های مالی این شرکت‌ها را روی سامانه دال بررسی کرده است که نکات جالب توجهی در آن می‌توان مشاهده کرد. شرکت‌های فولادی، مس و پتروشیمی‌ها سال گذشته با دلار ۸۹۰۰ تا ۱۳۵۰۰ تومان ارز‌های صادراتی خود را می‌فروختند، اما امسال با جهش نرخ ارز نیمایی، این شرکت‌ها ارز‌های صادراتی خود را بین ۱۳۵۰۰ تا ۲۳۵۰۰ تومان فروخته‌اند و قیمت فروش داخلی شان هم با توجه به رشد دلار نیمایی، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد رشد داشته است. به‌طور مثال هرکیلو کاتد مس از ابتدای سال تاکنون از ۷۲ به ۱۴۴ هزار تومان رسیده و دقیقا ۱۰۰ درصد در ۶ ماه رشد قیمت داشته است.با مشاهده گزارش‌های فروش ۶ ماهه، می‌توان گفت سود فولاد مبارکه و شرکت ملی مس نسبت به پارسال ۵۰ درصد اضافه شده که تازه ممکن است با توجه به فروش مابقی سال با دلار نیمایی حداقل ۲۳ هزار تومانی، رشد سودشان به صددرصد هم برسد که تثبیت این اثر در ماه‌های آینده در بورس خواهد افتاد.اما بسیاری از سهام‌داران بعد از مشاهده ریزش بورس، سعی کردند سرمایه خود را از این بازار خارج کنند و همین امر صف‌های فروش بلندبالایی را در تالار بورس پدید آورد و بسیاری از سهام‌داران هفته‌های منتظر به فروش رفتن سهامشان بودند. باتوجه به وضعیت معاملات این هفته بورس به نظر می‌رسد که احتمالا اکثر سهم‌های بازار سهام برمی‌گردند و به نوعی احتمالا صف‌های فروش در اکثر نماد‌ها جمع شوند و از هفته بعد بازار بهتر و بدون صف فروش را شاهد خواهیم بود.پرویز بابایی، کارشناس بازار سرمایه در این باره به رویداد‌۲۴ توضیح می‌دهد: به دلیل شرایط تورمی ۶ ماه گذشته و رشد ۸۰ درصدی دلار نیمایی و آزاد، چشم‌انداز بورس خصوصا برای سهامداران خرد، خوشبینانه است چرا که شرکت‌های بزرگ صادرات محور سود عملیاتی شان حدود ۱۰۰ درصد رشد خواهد داشت. از سوی دیگر، شرکت‌های بورسی، خودشان بورس بازان ماهری هستند و با خرید و فروش سهام سود شناسایی می‌کنند تا سود و قیمت سهامشان افت نکند.

سرمایه گذاران خُرد در چه بازاری امنیت بیشتری دارند؟

به گفته بابایی در ادامه امسال چشم انداز بورس این است که ممکن است رشد شارپی را تجربه نکند، ولی رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی تا پایان سال و رسیدن به شاخص ۲.۵ میلیونی محتمل است. به طور کلی اگر احتمال وقوع جنگ قوی نشود. عملا فشار تحریم‌ها پیش‌خور شده است.به گزارش رویداد‌۲۴در این میان آنچه بسیار اهمیت پیدا می‌کند، رفتار اقتصادی سرمایه گذاران خرد است که در میان سیاست‌های متناقض و پرنوسان دولت و بورس، با ضرر مالی کمتری مواجه شوند. تحلیل‌های مبتنی بر نظر کارشناسان و همچنین داده‌های اطلاعاتی از شرکت‌ها روی سامانه کدال نشان می‌دهد، سرمایه گذاری در سهام شرکت‌های ارزآور مانند فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و مس و سیمان به مراتب امن‌تر از خرید سهام شرکت‌های دیگر است. اما کارشناسان به سرمایه‌گذاران خرد توصیه می‌کنند اگر معیشت آن‌ها قدرت ریسک بالایی ندارد و پایگاه اقتصادی خانوار‌های آن‌ها شکننده و آسیب‌پذیر است، سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه همچنان با ریسک کمتری مواجه خواهد بود، چراکه قیمت آن بیشتر از آنکه تحت تاثیر سیاست‌های داخلی باشد، متاثر از بازار‌های جهانی است. هرچند نظام سیاست‌گذار پولی و مالی در ایران اثبات کرده در چنین مواردی هم می‌تواند ریسک زیادی را به سرمایه‌گذاران تحمیل کند.