Menu

چه زمانی امکان معامله پالایشی یکم فراهم می‌شود؟ | مشرق

چه زمانی امکان معامله پالایشی یکم فراهم می‌شود؟ | مشرق
مشرق نیوز

با توجه به ادامه پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور ماه احتمالا از اوایل آبان ماه امکان معامله این صندوق فراهم می‌گردد.

به گزارش مشرق، پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF دارا دوم پس از کش و قوس‌های فراوان از ۵ شهریورماه ۹۹ آغاز و تا اواخر شهریورماه ادامه یافت.

این صندوق متشکل از شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران است.

در ابتدا مقرر شد این صندوق با ۲۰ درصد تخفیف از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران واگذار شود، اما بعدها با اصلاح مصوبه میزان تخفیف واگذاری سهام دولت در قالب ETF تخفیف این صندوق به ۳۰ درصد افزایش یافت.

مطابق مقررات، یک ماه پس از پایان پذیره‌نویسی امکان معامله برای صندوق‌های ETF فراهم می‌شود.

در این میان با توجه به اینکه پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور ماه ادامه پیدا کرد باید از اوایل آبان ماه امکان معامله این صندوق فراهم گردد.

به همین منظور باید اقدام‌های لازم برای نقل و انتقال سهام پالایشی‌ها از سوی دولت به نام صندوق انجام و اطلاعات سرمایه‌گذاران در سپرده‌گذاری به روزرسانی گردد تا این صندوق قابلیت بازگشایی نماد و مجوز فعالیت را پیدا کند.

بر اساس آمارهای ارائه شده، حدود چهار میلیون نفر از سرمایه‌گذاران در پذیره‌نویسی صندوق مشارکت داشتند که ارزش واحدهای خریداری شده بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گفته صباغیان مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس تعداد مشارکت‌کنندگان در پذیره‌نویسی دومین مرحله از صندوق‌های قابل معامله دولتی (ETF) دو برابر افراد مشارکت‌کننده در دارا یکم بوده است.

در معاملات ۲۴ مهر ۹۹ بورس اوراق بهادار در بین ۴ نماد صندوق پالایشی سه نماد شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس)، شتران (پالایش نفت تهران) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) به ترتیب با رشد ۱.۷۶ درصد، ۴.۴۸ درصد و ۴.۹۶ درصدی روبرو شدن دکه موجب افزایش ارزش صندوق پالایشی یکم شد.