Menu

چین؛ هدایت کننده مسیر حرکت دهکده جهانی به سمت احیای اقتصادی | خبرآنلاین

چین؛ هدایت کننده مسیر حرکت دهکده جهانی به سمت احیای اقتصادی | خبرآنلاین
خبرآنلاین

صندوق بین المللی پول اخیرا «چشم انداز اقتصادی جهان» را منتشر کرده که در آن اینطور برآورد شده است که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱.۹ درصد رشد خواهد داشت و چین تنها کشوری در میان اقتصادهای بزرگ جهان خواهد بود که همچنان رشد مثبت اقتصادی خود را حفظ خواهد کرد؛‌ این درحالیست که احتمال سقوط ۴.۴ درصدی اقتصاد جهان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس داده های ارائه شده از سوی صندوق بین المللی پول، چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان با روند احیای سریع اقتصادی اش، به شیوه ای موثر و کارآمد می تواند روند رکود اقتصادی جهان را کند کند. 

صندوق بین المللی پول تنها سازمان بین المللی نیست که نسبت به داده های اقتصادی چین ابراز خوش بینی کرده است؛ در تاریخ ۲۸ سپتامبر بود که بانک جهانی نیز گزارشی با محور وضعیت اقتصادی در شرق آسیا و اقیانوسیه منتشر کرد که در آن نیز اینطور پیش بینی شده بود که نرخ رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی ۲ درصد اافزایش دارد که این پیش بینی ۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ۱ درصدی پیش بینی شده اقتصاد چین در اوایل ماه ژوئن است. 

در عین حال انتظار می رود که اقتصاد چین سال آینده میلادی به رشدی ۷.۹ درصدی برسد؛ در تاریخ ۲۵ آگوست بود که آژانس اعتبارسنجی بین المللی «مودی» (Moody) گزارش مربوط به «چشم انداز کلان جهان» را منتشر کرد؛ در این گزارش رشد سالانه تولید ناخالص داخلی چین ۱.۹ درصد پیش بینی و چین به عنوان تنها اقتصاد جهان با روند رو به رشد و پیشرفت ثبت شد. 

داده های اقتصاد چین در یک دوره خاص برخلاف روند فعلی در جهان (رکود اقتصادی) افزایش پیدا کرد و منجر شد که رسانه های جریان اصلی غرب فریاد «چین برنده شده است» سر بدهند. 

شبکه تلویزیونی «سی ان بی سی» آمریکا در تاریخ ۱۳ اکتبر گزارش داد که احیای اقتصاد چین که در روندی فراتر از حد انتظارات پیش رفته، یکی از نیروهای محرکه تغییر روند پیش بینی صندوق بین المللی پول درباره وضعیت اقتصادی جهان شد به طوری که این صندوق پیش بینی رشد منفی ۴.۹ درصدی اقتصاد جهان را به دنبال احیای اقتصادی در چین، به رشد منفی ۴.۴ درصدی تغییر داد. 

مجله «تایمز» انگلیس نیز تاکید کرده است که چین در حال هدایت مسیر به سمت احیای اقتصادی است؛‌ شبکه تلویزیونی «سی ان ان» نیز گزارش داده است که چین پیروز روند احیای اقتصاد جهان شده است؛ بر اساس این گزارش، اقتصاد چین در حال برداشتن گام های بلندی است که تاثیرات بی سابقه ای به همراه داشته است. 

سوالی که به وجود می آید این است که اقتصاد چین چطور می تواند با وجود روند نامطلوبی که حاکم است، شرایط را مدیریت کند؟ 

رسانه های خارجی در جواب به این سوال اینطور تحلیل کرده اند: 

روزنامه مالی ژاپنی «نی کی» (Nikkei) گزارش داده است که نتایج سیاست های دولت پکن در مهار و کنترل اپیدمی ویروس کرونا منجر به احیا و جهش تولید و مصرف در چین شده است. 

خبرگزاری «بلومبرگ» در تاریخ ۲ اکتبر اینطور گزارش داد که تاثیرات مفید اقدامات موفقیت آمیز کنترل و مهار پیشگیری از کرونا در چین ممکن است تا چندین سال ادامه پیدا کند. 

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» در تاریخ ۱۰ اکتبر در قالب مصاحبه ای گزارش داد که هفته طلایی چین، و مسافرت ۶۰۰ میلیون نفری از مردم چین، نشان داد که زندگی مردم چین به وضعیت عادی برگشته است و این امر می تواند به جهش و رشد توان مصرفی در چین کمک کند. 

شبکه تلویزیونی «بی بی سی» در تاریخ ۱۴ اکتبر گزارش داد که علی رغم اینکه کشورهای دیگر همچنان با اپیدمی کرونا درگیر هستند، تجارت خارجی چین به شدت احیا شده است. 

علاوه بر این، تقاضای جهانی برای تجهیزات پزشکی و لوازم خانگی که تحت تاثیر اپیدمی کرونا قرار گرفته بود،‌ منجر به رشد صادرات چین شده است. 

اگرچه در حال حاضر و در شرایطی که اپیدمی جهانی کرونا هنوز تمام نشده است، بسیاری از کشورها فعالانه در حال از سرگیری روند تولید و اشتغال خود هستند، اما مسیر احیای اقتصاد جهان پر از چالش است؛ اقتصاد جهان که به شدت آسیب دیده است احتمالا برای مدت زمانی طولانی همچنان در رکود به سر خواهد برد و سرعت کم روند رشد آن احتمالا به یک قاعده تبدیل خواهد شد. 

آنچه حقیقت دارد این است که تحت شرایط رکود اقتصادی و همه گیری جهانی کرونا، اینکه هر کشوری بتواند از خود مراقبت کند، کاری غیرممکن است و صرفا همکاری و کمک به یکدیگر است که می تواند تنها گزینه صحیح پیش روی دهکده جهانی باشد.

۴۵۲۲۳۲۲۳