Menu

اختصاص ۲.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به مشاغل خانگی | شبکه خبر

اختصاص ۲.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به مشاغل خانگی | شبکه خبر
شبکه خبر

وزیر کار گفت: ستاد مشاغل خانگی برای سال ۱۴۰۰ پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص یابد.

  "محمد شریعتمداری"در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، یکی از مهم‌ترین محل‌های ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری را توسعه مشاغل خانگی دانست و اظهار کرد: بر همین اساس، قانونی برای توسعه مشاغل خانگی به تصویب رسیده و ستادی برای ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های این بخش با حضور دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

وی اعلام کرد: با توجه به حجم زیاد تقاضا‌ها برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه، سهم مشاغل خانگی در طی سال‌های گذشته روند نزولی داشته است. برای سال ۱۴۰۰، ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص یابد.

صدور مجوز مشاغل خانگی بدون نیاز به مراجعه حضوری

وزیر کار با اشاره به رونمایی از سامانه مشاغل خانگی گفت: از ابتدای سال جاری، صدور مجوز مشاغل خانگی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و افراد بدون مراجعه حضوری و با استفاده از سامانه می‌توانند برای صدور مجوز اقدام کنند. تلاش می‌کنیم اشکالات قانونی تحت لایحه اصلاحیه این حوزه برطرف شود.

وی ادامه داد: تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۰ میلیون شغل در حوزه مشاغل خانگی در جهان وجود داشته، ولی در شرایط کرونایی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی ۲.۶ برابر افزایش یافته است.

سهم مشاغل خانگی در کشور‌های توسعه‌یافته، ۹ تا ۱۱ درصد است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۲۶۰ میلیون نفر در سطح جهان در شرایط کرونایی در مشاغل خانگی مشغول به کار هستند. در حالی که سهم مشاغل خانگی در کشور‌های توسعه‌یافته حدود ۹ تا ۱۱ درصد است، این سهم در کشور‌های در حال توسعه حدود ۳ تا ۴ درصد است که در ایران هم باید به این موضوع توجه کرد و این سهم را افزایش داد.

وی افزود: استفاده از آموزش‌ها و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای جدید برای مشاغل نوبنیان که در دنیا مشغول به فعالیت هستند، مورد تاکید ستاد مشاغل خانگی قرار گرفته و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف است در این زمینه با ستاد مشاغل خانگی همکاری‌های لازم را برای توسعه مهارت‌های فنی داشته باشد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه پوشش بیمه‌ای فعالان مشاغل خانگی و استفاده این افراد از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از دیگر موضوعاتی است که می‌توان مورد توجه قرار داد، گفت: از ۳۳۰ رشته مشاغل خانگی حدود ۱۴۹ رشته مشمول این فعالیت‌ها می‌شود.

وی توضیح داد: در رشته‌های حوزه صنایع دستی، فرش و کشاورزی، مناطق بالای ۲۰ هزار نفر نیز می‌توانند از این بیمه استفاده کنند، در رشته‌های فرهنگی و هنری برای استفاده از این بیمه محدودیت سقف زیر بیست هزار نفر وجود دارد و حدود ۹۱ درصد فعالان مشاغل خانگی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

شریعتمداری ادامه داد: مدت‌ها بود که برای استانداردسازی و شرایط بهداشتی مشاغل خانگی که مواد غذایی را تولید می‌کنند با وزیر بهداشت و درمان مذاکراتی داشتیم که خوشبختانه موفق شدیم در ۲۲ رسته شغلی برای توزیع و تولید مواد غذایی دستورالعملی را به تصویب برسانیم که با تعیین فروشگاه‌های مشخص و ناظر فنی به ازای هر ۶ تولیدکننده مواد غذایی یک ناظر فنی با تأیید وزارت بهداشت به تولید و توزیع مواد غذایی اطمینان بخشی دهد.

تصویب استانداردسازی مشاغل خانگی با دستور هیئت وزیران

وی گفت: استاندارد سازی مشاغل خانگی در ماه گذشته با دستور هیئت وزیران به تصویب رسید، ۷۶ درصد مشاغل خانگی یعنی حدود ۲۴۰ هزار شغل طی سال‌های ۹۶ تا ۹۹ ایجاد و با پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه توسط بانوان پوشش داده شده است.

وزیر کار در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه ستاد مشاغل خانگی با تشکیل جلسات، فعالیت‌های مختلف در حوزه مشاغل خانگی را رصد می‌کند، به اقدامات مهم جهاد دانشگاهی در حوزه توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: امروز جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از تسهیلگران ارزشمند در ۳۱ استان و پس از اجرای پایلوت در ۹ استان برای توسعه مشاغل خانگی، ایجاد ۸۱ هزار و ۱۰۰ شغل را از طریق آموزش و توانمندسازی در کشور در دستور کار قرار داده است.

شریعتمداری تصریح کرد: این نهاد در زمینه ایجاد اشتغال برای خانوار‌های تحت پوشش خود و به خصوص زنان سرپرست خانوار، گام‌های بسیار مؤثری برداشته و کار‌های ارزشمندی را انجام داده که این الگوی مناسب را می‌توان با سازمان بین‌المللی کار به اشتراک گذاشت.

وی همچنین بر نقش و تکلیف صدا و سیما برای توسعه مشاغل خانگی نیز تاکید کرد.