Menu

راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی | مشرق

راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی | مشرق
مشرق نیوز

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: نهاد های مالی تابلوی راهنمای اتوبان بازار سرمایه هستند و یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت و کنترل ریسک محسوب می شوند.

به گزارش سرویس بورس مشرق، میثم فدایی واحد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: هر فردی در  جامعه برای حفظ ارزش پول و کسب سود به دنبال سرمایه‌گذاری است. اما متاسفانه برخی از سرمایه گذاری ها در حوزه های مختلف نتیجه مطلوبی ندارد و مهمترین عامل آن هم بحث دانش و آگاهی خود سرمایه گذار است.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با بیان اینکه افزایش سطح پیچیدگی و تخصصی بودن بازار ها با ریسک، بازدهی و زیان رابطه مستقیم دارد، افزود: مهمترین، پر بازده ترین و پیچیده ترین فرصت اقتصادی کشور نیز که با استقبال گسترده آحاد مردم همراه شده بازار سرمایه است.

وی افزود: بازار سرمایه همواره بهترین فرصت سرمایه گذاری است با این حال بی اطلاعی از پیچیدگی های این بازار تخصصی می تواند عامل افزایش ریسک باشد و این درحالی است که اگر سرمایه گذار ها در مسیر درست حرکت کنند، گزینه ای بهتر از بورس پیش روی آنها نیست و در این میان قطعا نهاد های مالی تابلوی راهنمای اتوبان بازار سرمایه هستند و یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت و کنترل ریسک محسوب می شوند.

میثم فدایی واحد ادامه داد: نهادهای مالی بازار سرمایه متنوع هستند و در حال حاضر ۷۳۶ نهاد مالی تخصصی، تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در بازار سرمایه فعالیت می کنند با این حال  در سال جدید رویکرد نهاد ناظر بازار سرمایه، توسعه، تسهیل فرآیندها و افزایش شفافیت نهادهای مالی است.

وی با بیان اینکه شرکت های تامین سرمایه، مشاورین سرمایه گذاری، نهادهای پردازش اطلاعات مالی، سبدگردان ها، هلدینگ ها و  در کنار آن انواع صندوق های سرمایه گذاری نهاد مالی محسوب می شوند افزود: با توجه به  طیف گسترده فعالیت های نهاد های مالی و همچنین بروکراسی، رسیدگی به درخواست این مجموعه های مهم اقتصادی کاری زمانبر شده و با توجه به نقش و اهمیت این نهاد ها برای بازار سرمایه، از سوی ریاست محترم سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید شد فرآیند های اجرایی نهاد های مالی در اسرع وقت تسهیل شود.

فدایی افزود: طبیعتا در این مسیر پاسخگویی صحیح و راهنمایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در نتیجه راه اندازی یک مرکز ارتباطی قوی در دستور کار قرار گرفت تا ضمن پاسخگویی لازم امور مربوط به نهادهای مالی با سرعت رسیدگی شود. این پاسخگویی سریع و دقیق می تواند سرمنشا تحولی بزرگ در زمینه توسعه کمی و کیفی نهادهای مالی و سرعت بخشی به فرآیندهای تخصصی بازار سرمایه باشد.

وی با اشاره وظایف و مأموریت‌های شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، افزود: مرکز پاسخگویی تخصصی نهادهای مالی اکنون راه اندازی شده و ذینفعان این مرکز که نهادهای مالی دارای مجوز هستند می‌توانند درخواست های خود را پس از اعلام در این مرکز تا حصول نتیجه کنترل و پیگیری کنند.

نهاد های مالی برای ارتباط با این مرکز می توانند علاوه بر مراجعه حضوری به ساختمان شماره ۳ سازمان بورس و اوراق بهادار واقع در خیابان ملاصدرا جنب انتشارات بورس-پلاک ۱۹ با شماره ۹۱۰۷۰۴۴۴ تماس بگیرند.

منبع:سنا