Menu

تدریس مجازی یا حضوری، بهترین مدارس تهران برای کدام نوع تدریس آماده می‌شوند؟ | خبرآنلاین

تدریس مجازی یا حضوری، بهترین مدارس تهران برای کدام نوع تدریس آماده می‌شوند؟ | خبرآنلاین
خبرآنلاین

از ابتدای شیوع ویروس کرونا و تعطیلی  بهترین مدارس تهران، زمزمه‌هایی مبنی بر زمان تقریبی آغاز به کار مدارس به شکل حضوری شروع شد. رعایت پروتکل‌های بهداشتی مختلف، شیوع ویروس جهش‌یافته و... ازجمله عواملی بودند که حضور در مدارس را برای دانش‌آموزان و مربیان مارس دشوار می‌کردند.

درنهایت با راه‌اندازی سامانه‌ی شاد تدریس به‌صورت آنلاین به شکل جدی شروع شد. ما حالا و در آستانه‌ی ثبت‌نام مدارس جدید، زمزمه‌های بازگشایی مدارس ۱۴۰۰ به گوش می‌رسد. اما به نظرتان می‌شود تنها بر اساس حدس و گمان عمل کرد؟

با توجه به تمام این مسائل در این مطلب به سراغ بررسی شرایط و نحوه بازگشایی مدارس رفتیم. بعد از آن هم از ویژگی‌های بهترین مدارس تهران گفتیم و مدارسی را که دست‌پر به میدان آمدند و برای تدریس به شکل حضوری و مجازی آماده هستند، معرفی کردیم.

در صورت عدم بازگشایی مدارس تهران به سراغ کدام مدارس برویم؟

انتخاب مدرسه‌ی مناسب برای ادامه‌ی تحصیل بچه‌ها در روزهای عادی هم کار نسبتا سختی بود. اما در شرایط فعلی شاید بهتر باشد که کمی بیشتر به کیفیت تدریس آنلاین مدارس مختلف توجه کنیم.

· استفاده از برنامه آموزشی جامع: معمولا مدارسی که زیرساخت قوی آموزشی به شکل هماهنگ و مجموعه‌ای دارند، از برنامه‌ی درسی و آموزشی منسجم در کنار انواع تقویم‌های آموزشی بهره می‌برند و برای آموزش‌وپرورش دانش‌آموزان از برنامه‌های بلندمدت کمک می‌گیرند، در بحران‌هایی نظیر بحران فعلی ویروس کرونا کمتر دچار اشتباه می‌شوند و به‌راحتی می‌توانند کشتی آموزشی‌شان را از میان طوفان‌ها عبور بدهند.

· تلاش برای رشد شخصیتی دانش‌آموزن: بهترین مدارس تهران معمولا به انواع اردوهای آموزشی و جشنواره‌ها به چشم فرصت‌های طلایی‌ای نگاه می‌کنند که در آن‌ها می‌توان روح پرشور و خلاق دانش‌آموزان را سیراب و در کنارش مسائل آموزشی مختلف مثل نوع‌دوستی، کار تیمی و هماهنگی را آموزش داد. لزوم فعالیت‌هایی ازاین‌دست در دوران کرونا نه‌تنها کمتر نشده، بلکه با توجه به دوری دانش‌آموزان از فضای پرنشاط مدرسه، اهمیتشان بیشتر هم شده است.

با توجه به این موضوع بسیاری از مدارس، تلاش می‌کنند با بزرگداشت مراسم‌های ملی و مذهبی، انواع جشنواره‌های دانش‌آموزی را در قالب پلت‌فرم‌های مجازی برگزار کنند. و در کنار حفظ شادابی دانش‌آموزان مسائل تربیتی را هم به بهترین شکل آموزش دهند.

· تقویت قوای جسمانی در کنار آموزش استاندارد:  امکانات ورزشی مدرسه مثل زمین ورزشی مناسب یا قرارداد با انواع مجموعه‌های ورزشی خارج از مدرسه برای حفظ توان جسمی دانش‌آموزان و ارتقای آن از ویژگی‌های مهمی بود که بسیاری از والدین هنگام انتخاب مدرسه به آن توجه می‌کردند. توجه به فعالیت‌های ورزشی هم از دیگر نکاتی است که این روزها در برخی مدارس و به‌واسطه‌ی مجازی شدن تدریس‌ها کمتر به آن توجه می‌شود.

اما کادر آموزشی مدارس برتر به‌خوبی می‌دانند که «عقل سالم در بدن سالم است.» بنابراین با برگزاری کلاس‌های ورزشی آنلاین، تشویق به ایجاد باشگاه خانگی، تدوین انواع مطالب ورزشی در شبکه‌های مجازی، آموزش ورزش‌هایی مثل یوگا برای افزایش تمرکز و... تلاش می‌کنند تا نشاط دانش‌آموزان را در هر شرایطی حفظ کنند.

· کمک گرفتن از مشاوران کارآزموده: همان‌قدر که گفتگو و آموزش بچه‌ها مهم است، مشاوره با والدین هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معمولا بهترین مدارس این روزها یک‌چشمشان هم به برگزاری انواع جلسات مشاوره آنلاین والدین است. چرا که همه‌ی ما از خطرات دنیای مجازی، نیاز به هماهنگی با والدین در رابطه با نحوه‌ی انجام تکالیف، قرار دادن آن‌ها در جریان امور درسی و بیان نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز و تلاش برای تقویت نقاط مثبت و از بین بردن نقاط ضعف و... از دیگر مواردی است که خوب است مدارس چه در حالت حضوری و چه در حالت تدریس آنلاین و مجازی به آن توجه کنند.

· تدوین محتوای اختصاصی و متناسب: استفاده از محتوای کاملاً اختصاصی با توجه به روش تدریس معلم و سیستم یادگیری دانش‌آموزان، کمک گرفتن از انواع جشنواره‌های دانش‌آموزی به شکل مجازی برای تقویت مهارت‌های عملی دانش‌آموز، تدریس زبان انگلیسی با روش‌های خلاقانه به شیوه‌ی آنلاین هم از دیگر عواملی است که خوب است قبل از بازگشایی مدارس ۱۴۰۰ به آن توجه کنید و با فهرست کردن این موارد بهترین مدرسه برای آموزش فرزندتان به شکل مجازی یا حضوری انتخاب کنید.

 نحوه بازگشایی مدارس ۱۴۰۰ چیست؟

برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات برای حضور دانش‌آموزان در مدارس با توجه به مسائل مختلفی مثل روند واکسیناسیون، شیب شیوع کرونا در استان‌های مختلف و... به شکل منطقه‌ای اتخاذ می‌شود.

چنانچه روند گسترش ویروس به شکل فعلی باشد، پیش‌بینی می‌شود بازگشایی مدارس ۱۴۰۰ و روند تحصیلی دانش‌آموزان مثل سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ به این شکل باشد:

شهرهای سفید: فرآیند آموزش و یادگیری به شکل ترکیبی و ۹۰ درصد حضوری و ۱۰ درصد غیرحضوری بنابه صلاحدید؛

شهرهای زرد: شیوه‌ی آموزشی بر اساس ترکیب‌بندی حضوری و مجازی بنا به صلاحدید، حضر دانش‌آموزان در مدارس باید بر اساس برنامه و به شکل گروهی باشد.

شهرهای قرمز: تمام فعالیت‌های کمک درسی و آموزشی باید به شکل غیر حضوری و مجازی برگزار بشود.

بعد از بازگشایی مدارس تهران برای آموزش بهتر به سراغ کدام مدارس برویم؟

تفاوتی ندارد نحوه بازگشایی مدارس از چه قرار باشد. مهم این است که هنگام ثبت‌نام و انتخاب مدرسه چه در مقطع دبستان و چه در مقاطع متوسطه اول و دوم، به سراغ مدرسه‌ای بروید که شعارش چیزی شبیه به این جمله باشد: «برای آموزش حضوری یا مجازی آماده‌ایم.»

مجموعه مدارس سلام از سال ۱۳۸۰و باهدف آموزش دانش‌آموزانی کوشا و متعهد کارش را شروع کرد. ساختار سیستماتیک این مجموعه کمک کرده که آموزش در سلام به شکل مجازی هم با همان کیفیت آموزش حضوری ادامه پیدا کند.

در مجموعه مدارس سلام سیستم پاسخگویی و پشتیبانی توانمند به آموزش بهتر و کارآمد سرعت می‌بخشد. و تدریس و آموزش بر اساس اصول ارزشی درست آموزش‌وپرورش را به شکل موازی و متناسب باروحیه‌ی دانش‌آموزان پیش می‌رود.

مدیران و کادر آموزشی سلام معتقدند که آموزش یک امر ساده نیست که بتوان صرفا با تشویق و تنبیه‌های مرسوم دانش‌آموز را به پیشرفت بیشتر وادار کرد. بلکه هر دانش‌آموز فرصت دارد بر اساس استعدادها و توانایی‌های منحصربه‌فردش در مسیر صحیح حرکت و پیشروی کند. بنابراین تشویق‌های مرسوم و کارت‌های امتیاز در مجموعه مدارس سلام جایی ندارند و بیشتر بر روی درونی‌سازی ارزش‌ها تاکید می‌شود.

 دنبال کردن مسیر آموزش تخصصی از طریق ایجاد دپارتمان‌های آموزشی تخصصی، آموزش زبان انگلیسی با روش‌های به روز، توجه ویژه به المپیادها و مسابقات کشوری و تشویق دانش‌آموزان برای شرکت در آن‌ها، تنوع در روش‌های تدریس مجازی و حفظ کیفیت تدریس آنلاین، بیان مفاهیم درسی با ویدیوهای آموزشی کاربردی و... هم از دیگر فعالیت‌ها جاری در مجموعه مدارس سلام است. در این به جایگاه والدین در امر آموزش، مهم شمرده می‌شود و از طریق جلسات مشاوره در بزنگاه‌های حساس مثل انتخاب رشته و... از نظرات ارزشمند آن‌ها برای تصمیم‌گیری نهایی استفاده می‌شود.

حرف آخر

همه‌ی ما امیدواریم شرایط دشوار امروز تبدیل به درسی بزرگ برای فردا بشود و بتوانیم به‌زودی از این شرایط عبور کنیم. اما چرخ روزگار منتظر نمی‌ماند تا ما بحران‌ها را پشت سر بگذاریم و بعد به سراغ کسب تجربه و آموزش برویم.

تفاوتی نمی‌کند فرزندمان در کدام مقطع تحصیلی از متوسطه دوم گرفته تا پیش دبستانی مشغول به تحصیل باشد. وظیفه‌ ما به عنوان والدین این است که با انتخاب یک مدرسه‌ی خوب و آموزش درست مجازی بتوانیم این درس بزرگ را به فرزندمان هم بیاموزیم که هیچ شرایطی نباید مانع یادگیری ما بشود بلکه با یک انتخاب صحیح می‌تواند سکوی پرش ما باشد.

۲۱۲۱