Menu

ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده | ایسنا

ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده | ایسنا
ایسنا

عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی دانشگاه زابل با تحقیق بر روی گل ارکیده و ساختار مورفولوژیکی خاص آن، موفق به ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی ارکیده فلانوپسیس شد.

به گزارش ایسنا، دکتر فاطمه بیدرنامنی با بیان این که گیاه ارکیده به عنوان گیاهی با ارزش و ظرفیت اقتصادی فراوان است، بهترین روش تکثیر و پرورش آن را "استفاده از بذر در محیط کشت بافت" و بهترین راهکار برای تولید ارقام جدید آن را "تلقیح مصنوعی و دو رگ‌گیری" دانست و گفت: در دنیا از روش‌های بسیار ساده مانند سوزن، چوب و یا وسایل پیش پا افتاده برای تلقیح مصنوعی ارکیده بهره می‌برند که استفاده از این روش‌ها گاهی باعث انتقال آلودگی از سوی کاربر به کپسول محتوای بذر و عدم تشکیل کپسول می‌شود. وی در تشریح طراحی و سازوکار سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده فلانوپسیس، افزود: این دستگاه متشکل از دو پیستون، شاسی، چراغ و سوزن‌های تلقیح متشکل از خلال دندان است که ضمن صرفه اقتصادی، کارایی دستگاه برای تلقیح را تا ۱۰۰ درصد افزایش داده و آلودگی انتقال دانه گرده به مادگی را نیز به حداقل می‌رساند. عضو هیئت علمی دانشگاه زابل که با همکاری همسرش دکتر مهدی شعبانی پور موفق به ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی و ارائه یک پروتکل تولید جدید برای گل ارکیده شده است، خاطرنشان کرد: ارکیده گلدانی به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و بسیاری از کارشناسان، می‌تواند به عنوان بهترین جایگزین صادراتی برای نفت درنظر گرفته شود و این امر با توجه به این حقیقت که قیمت هر چهار گلدان از این گیاه با قیمت یک بشکه نفت برابری می‌کند چندان دور از انتظار نیست. وی در رابطه با پروتکل تولید انبوه که برای گیاه ارکیده ارائه کرده است، گفت: با تغییر روش‌های رایج ساخت محیط کشت و به کارگیری ترکیبات متفاوت با دیگر پروتکل‌های مشابه در دنیا؛ موادی را به محیط کشت بافت اضافه کردیم که علاوه بر افزودن خواص دارویی، باعث افزایش مدت زمان نیاز به واکشت گیاهان نیز شد. دکتر بیدرنامنی افزود: با تزریق موادی با خاصیت‌های دارویی به محیط کشت و اندازه گیری پارامترهایی مانند میزان فنل، فلاونوئید و آنتی اکسیدان شاهد بودیم که میزان فنل و سایر فاکتورهایی که باعث ممانعت از سرطان می‌شوند نیز افزایش یافته است. ترکیباتی که برای این پروتکل استفاده شده است کاملاً نوآورانه بوده و میزان ماندگاری و زنده مانی گیاهچه را چه در مرحله کشت درون شیشه‌ای و چه در مرحله سازگاری افزایش داد.

وی در پایان از زحمات و پیگیری‌های دکتر افراسیاب رئیس دانشگاه زابل و دکتر عرفانیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه برای حمایت و توجه به طرح‌های کلیدی و باارزش اقتصادی بالا قدردانی کرد.