Menu

عربستان با برنامه اصلاحات انرژی خود ۲۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی می‌کند | تسنیم

عربستان با برنامه اصلاحات انرژی خود ۲۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی می‌کند | تسنیم
خبرگزاری تسنیم

وزیر دارایی عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور می تواند با جایگزین کردن سوخت مایع در مصرف داخلی با گاز و منابع انرژی تجدید پذیر، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در دهه آینده صرفه جویی کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزیر دارایی عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور می تواند با جایگزین کردن سوخت مایع در مصرف داخلی با گاز و منابع انرژی تجدید پذیر، بیش از 200 میلیارد دلار در دهه آینده صرفه جویی کند چرا که این کشور پادشاهی می خواهد هزینه های خود را برای تامین سرمایه گذاری ها کاهش دهد.

بزرگترین صادرکننده نفت جهان برای مدرنیزه کردن اقتصاد خود، ایجاد شغل و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، در چند سال اخیر یک برنامه بلند پروازانه را آغاز کرده است.

محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان گفت: یک طرح ابتکاری که در حال نهایی سازی آن هستیم، جایگزینی (سوخت های) مایع است.

وی افزود: این برنامه برای دولت حدود 800 میلیارد ریال (213.34 میلیارد دلار) طی 10 سال آینده صرفه جویی  به همراه خواهد داشت که می تواند برای سرمایه گذاری استفاده شود.

عربستان سعودی در ماه جاری میلادی توافق نامه های خرید برق در هفت پروژه جدید انرژی خورشیدی را امضا کرد. این توافق نامه ها بخشی از برنامه بهینه سازی ترکیب انرژی مورد استفاده برای تولید برق است.

الجدان گفت: به جای خرید سوخت از بازارهای بین المللی با قیمت 60 دلار و سپس فروش آن با قیمت 6 دلار برای تاسیسات انرژی سعودی یا استفاده از برخی از سهمیه های خود در اوپک برای فروش با قیمت 6 دلار، ما می خواهیم در واقع حداقل معادل یک میلیون بشکه در روز نفت را طی 10 سال آینده با گاز و انرژی های تجدیدپذیر جایگزین کنیم.

عربستان که سال گذشته با کاهش قیمت نفت خام و بحران ویروس کرونا به شدت تحت تأثیر قرار گرفته بود، اخیراً اعلام کرد قصد دارد سرمایه گذاری داخلی را با هزینه چند تریلیون دلاری به رهبری شرکت نفتی آرامکو و صندوق سرمایه گذاری عمومی افزایش دهد.