Menu

مصرف آب تهرانی‌ها ۷۰ لیتر بیشتر از سرانه کشوری | شبکه خبر

مصرف آب تهرانی‌ها ۷۰ لیتر بیشتر از سرانه کشوری | شبکه خبر
شبکه خبر

مدیرمرکز کنترل آب تهران گفت: سرانه مصرف آب در شهر تهران ۲۴۰ لیتر بر ثانیه در شبانه‌روز به ازای هر نفر است که باتوجه به سرانه ۱۷۰ لیتر بر ثانیه کشوری، تهرانی‌ها ۷۰ لیتر بیشتر از سرانه کشور مصرف دارند.

 "حسین سرایی" با بیان اینکه سرانه مصرف شهر تهران در تابستان تا ۳۱۰ لیتر بر ثانیه در شبانه‌روز  می‌رسد که این رقم بسیار بزرگی است، گفت: هم‌اکنون شهر تهران روزانه ۳۷ هزار لیتر بر ثانیه آب مصرف می‌کند که این رقم در تابستان به بیش از ۴۴ هزار لیتر بر ثانیه خواهد رسید که با توجه به کاهش چشمگیر بارندگی‌ها بر لزوم مدیریت مصرف در این کلان شهر تأکید می‌شود.

مدیرمرکز کنترل آب تهران افزود: مصارف فعلی در شهر تهران نشان می‌دهد که مصرف آب شرب این کلانشهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر است که با توجه به گزارش‌های سازمان هواشناسی و بارش‌های انجام شده، ما شرایط خوبی به لحاظ آبی نخواهیم داشت.

او با اشاره به کاهش ذخایر پشت سد‌ها ادامه داد: اگر ما در تابستان ذخایر موجود را حفظ کنیم در ابتدای پاییز و پیش از شروع سال آبی جدید با محدودیت‌های کمتری مواجه خواهیم شد.

سرایی با تأکید بر لزوم صرفه جویی ۱۰ درصدی مصرف آب گفت: استفاده از کاهنده مصرف، استفاده نکردن از آب به‌جای جارو در زمان نظافت ساختمان و باز نذاشتن آب در زمان استحمام می‌تواند مانع از هدر رفت آب شود.

مدیرمرکز کنترل آب تهران بیان کرد: تأمین آب شرب تهران ۷۰ درصد از منابع آب سطحی و ۳۰ درصد از منابع آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود که با کاهش بارش‌ها، سهم آب‌های سطحی کاهش و سهم منابع آب زیرزمینی افزایش می‌یابد که این روند به معنای استفاده از ذخایر آب نسل آینده است.