Menu

به اسم دلالان به کام فروشندگان/ خرما در سال های گذشته کیلویی چند بوده است؟ | خبرآنلاین

به اسم دلالان به کام فروشندگان/ خرما در سال های گذشته کیلویی چند بوده است؟ | خبرآنلاین
خبرآنلاین

چند سالی است که از دلالان به عنوان مقصران اصلی گرانی های اخیر نامبرده شده است اما گشتی در بازار نشان می دهد که اینبار مغازه داران هستند که جنس را به قیمت دوبرابر خریداری شده دست مشتری می دهند.

نگارعلی_ استفاده از حربه افزایش تقاضا برای توجیه گرانی کالا این بار دامن گیر خرما شده است در حالی که از سال گذشته حجم زیادی خرما در سردخانه ها انباشته شده است و ایران به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ خرما در دنیا با تولید سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن خرما در تامین نیاز بازار داخلی ناتوان نیست. گفتنی است که در یکصد و سی و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار نیز از ذخایر ۱۳۶ هزار تنی خرما برای توزیع در سراسر کشور در ماه رمضان صحبت شده است و رئیس سازمان حمایت نیز از ثابت ماندن قیمت خرما در ماه مبارک رمضان سخن به میان آورده بوده است.

در حالی خرما به عنوان یکی از کالاهای اساسی ماه رمضان به قیمت کیلویی ۷۰ هزار تومان رسیده است که قاسمعلی حسنی، عضو هیات رییسه بنکداران مواد غذایی، قیمت هر کیلوگرم خرما را در ماه رمضان ۲۸ هزار تومان و افزایش قیمت خرما طی یک سال اخیر را ۱۴ تا ۲۰ درصد عنوان کرده است. گفتنی است که هر کیلوگرم خرما در سال گذشته در ماه رمضان ۲۳ هزار تومان قیمت داشته است.

اختلاف قیمتی خرما از نخلستان تا مغازه کیلویی ۶۰ هزار تومان تخمین زده شده است و در این میان دلالان هستند که به عنوان عامل اصلی گرانی های اخیر از آنها نامبرده می شود. گشتی در بازار نشان می دهد که دلالان خرما را به قیمت کیلویی ۲۰ هزار تومان از سردخانه ها خریداری می کنند و به قیمت کیلویی ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان در سطح شهر توزیع می کنند و در نتیجه اشباع این بازار از دلالان، مغازه داران حاضر به خرید خرما با قیمتی بالاتر نمی شوند و این خرما را به قیمت کیلویی ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به دست مشتری می دهند.

اختلاف قیمتی خرما از سردخانه تا دست مردم در بین تمام انواع خرماها دیده می شود و به عنوان مثال خرما پیارم در حالی به قیمت ۹۰ هزار تومان به مغازه داران فروخته می شد که این خرما به قیمت کیلویی ۱۶۰ هزار تومان به دست مشتری می رسد. بررسی های صورت گرفته حاکی از ان است که  در حال حاضر هر کیلوگرم خرما کبکاب در بازار ۳۸ هزار تومان قیمت دارد و هر کیلوگرم خرما عسلی نیز به قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می شود و در این میان هر کیلوگرم خرما مضافتی بم ۷۸ هزار تومان قیمت خورده است.

گفتنی است که سالانه ۸ و نیم میلیون تن خرما در دنیا تولید می شود و سهم ایران از این تولیدات یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن است و در این میان خرما پیارم به اروپا و خرما زاهدی به افغانستان، پاکستان و هند صادر می شود.

در بازارهای جهانی نیز رژیم غاصب صهیونیستی بیشترین سهم را در صادرات خرما دارد و این کشور در سال گذشته نزدیک به ۳۱ درصد از تقاضای بازارهای جهانی به خرما را تامین کرده است و پس از آن ایالت متحده آمریکا و تونس بیشترین سهم را تامین تقاضای خرما بازارهای جهانی دارند و این کشورها به ترتیب ۱۲ و ۱۱ درصد از نیاز بازارهای جهانی به خرما را در سال گذشته تامین کرده اند.

قیمت خرما در سال های گذشته

هر کیلوگرم خرما درجه یک در سال 91 نزدیک به 9 هزار تومان قیمت داشته است و در سال های 92 تا 93 قیمت آن کاهش اندکی داشته است و به کیلویی 7 هزار تا 7 هزار و 500 تومان رسیده بوده است و در سال های 94 تا 95 گرانی به بازار خرما بازگشت و قیمت این کالای اساسی ماه رمضان آن سال ها به کیلویی 12 هزار تومان رسید و طی سال های اخیر تا کیلویی 23 هزار تومان بالا رفت و سرانجام در ماه رمضان سال جاری به کیلویی 70 هزار تومان رسید.

۲۲۳۲۲۷