Menu

استیجاری بودن بیش از ۷۵ درصد اصناف یاسوج/اکثر بازاریان در خرید مایحتاج خود مانده اند | ایسنا

استیجاری بودن بیش از ۷۵ درصد اصناف یاسوج/اکثر بازاریان در خرید مایحتاج خود مانده اند | ایسنا
ایسنا

رئیس اتاق اصناف یاسوج گفت: بیش از ۷۵ درصد بازاریان و اصناف یاسوج دارای واحدهای استیجاری هستند که با تعطیلی به دلیل وضعیت کرونایی نگران پرداخت اجاره مغازه هایشان هستند.

«علی ارشدی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: اکثر بازاریان شهر یاسوج به خصوص بازاریان تازه وارد این عرصه شدند در خرید مایحتاج خود مانده اند. بالا بودن کرایه مغازه و تعطیلی مغازه طی یک سال اخیر که با شرایط کرونایی مواجه بوده ایم(بیش از ۱۰۰ روز تعطیلی) و اجاره خانه و مالیات از دیگر مشکلات اصناف این شهر است.

وی اظهارکرد: بازاریان شهر یاسوج خرید نقدی و چکی انجام می دادند که وقتی خرید می‌کنند پیش بینی می کنند تا کی بدهی خود را پرداخت کنند و چکی که داده اند برگشت نمی خورد اما با تعطیلی هایی که داریم اکثر اجناس داخل مغازه ها ماندند، چک آنها برگشت می‌خورد و با مشکلات جدی مواجه شده اند.

رئیس اتاق اصناف یاسوج خاطرنشان کرد: وقتی چک های اصناف برگشت می‌خورد اعتبار خود را نزد تولید کنندگان از دست می‌دهند و بد حساب می‌شوند و تولیدکنندگان دیگر جنس به آنها نمی دهند.

ارشدی تصریح کرد: با این تعطیلی ها تاریخ انقضای برخی از کالاهای اصناف گذشته و دیگر قابل مصرف نیست، اگر به داده اصناف و بازاریان نرسیم مشکلات چند برابر می شود، تاکنون مسئولان به اصناف و بازاریان جهت حمایت و کمک وعده های زیادی دادند اما محقق نشده اند.

وی با بیان این که تعطیلی بازار کار کارشناسی شده نیست، عنوان کرد: صنف آرایشگاه های مردانه تعطیل می شوند اما باعث راه اندازی آرایشگاه‌های خانگی می‌شود که شیوع بیماری کرونا را بیشتر می‌کند.

رئیس اتاق اصناف یاسوج ادامه داد: پیشنهاد می دهم طرح‌ها و و برنامه‌های جدیدتری در این خصوص اعمال شود مثلاً مغازه ها به صورت زوج و فرد باز شوند یا خودروها به صورت زوج و فرد تردد کنند.

ارشدی تاکید کرد: تاثیر اصناف بر گسترش شیوع کرونا در حد بسیار پایین است درحالی که سایر بخش هایی که تاثیر بیشتری بر شیوع کرونا دارند، باز هستند.

وی اظهارکرد: صنف آرایشی و بهداشتی تعطیل است اما در داروخانه‌ها عرضه مواد آرایشی ممنوع نیست و مردم با وجود شلوغی داروخانه ها مجبورند برای تامین نیاز روزانه خود به داروخانه ها مراجعه کنند.

رئیس اتاق اصناف یاسوج بیان کرد: اصناف و بازاریان از دولت انتظار حمایت و کمک به خصوص در زمینه اجاره بها مالیات عوارض شهرداری و برگشت نخوردن چک های خود را دارند.