Menu

توقف توافق سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا با چین | شبکه خبر

توقف توافق سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا با چین | شبکه خبر
شبکه خبر

معاون اجرایی کمیسیون اروپا اعلام کرد: اتحادیه اروپا تلاش‌ها برای تصویب توافق سرمایه‌گذاری با چین را متوقف می‌کند.

 توافقنامه سرمایه‌گذاری در دسامبر سال گذشته (آذر ۹۹) نهایی شد، اما همه تاییدات را از نهاد‌های اروپایی از جمله پارلمان اروپا دریافت نکرده است.  

این توافقنامه پس از افزایش تنش‌های اخیر میان پکن و اتحادیه اروپا به حالت تعلیق درآمد.

والدیس دومبروفسکیس، معاون اجرایی کمیسیون اروپا در امور اقتصادی و تجاری روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ما بخشی از تلاش‌های کمیسیون را به حالت تعلیق درآورده‌ایم، زیرا روشن است که در شرایط کنونی و با تحریم‌های وضع شده از سوی اتحادیه اروپا علیه چین و واکنش متقابل چین علیه این اتحادیه و اعضای پارلمان اروپا، شرایط برای تصویب این توافق‌نامه مساعد نیست.»اتحادیه اروپا در ماه مارس سال جاری میلادی اولین بار در ۳۰ سال اخیر، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه چین به اجرا گذاشت و بر این اساس، در هماهنگی با متحدان غربی این اتحادیه، چهار مقام چینی و یک نهاد دولتی را به بهانه آنچه نقض حقوق بشر نامید تحریم کرد.چین نیز در واکنش ۱۰ شخصیت حقیقی اروپایی از جمله پنج عضو پارلمان اروپا و چهار نهاد از جمله کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا را تحریم کرد. پکن همچنین شماری از مقامات بریتانیا، ایالات متحده و کانادا را در فهرست سیاه قرار داد و در مجموع بیش از ۳۰ فرد و نهاد را تحریم کرد.   گفتنی است، توافق چین و اتحادیه اروپا برای همکاری و سرمایه گذاری، در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی پس از هفت سال مذاکره حاصل شده بود.

گفتنی است، توافق چین و اتحادیه اروپا برای همکاری و سرمایه گذاری، در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی پس از هفت سال مذاکره حاصل شده بود.