Menu

نگرانی ایران از اقدامات آمریکا و فرانسه در نقض معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای | ایسنا

نگرانی ایران از اقدامات آمریکا و فرانسه در نقض معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای | ایسنا
ایسنا

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی، ضمن تایید مجدد موضع دیرینه و اصولی کشورمان در مورد لزوم حذف کامل سلاح‌های هسته‌ای، گفت: متأسفانه، بیش از دو دهه پس از تصویب این معاهده، رسیدن به هدف اصلی آن که پایان دادن توسعه و پیشرفت سلاح های هسته‌ای است، دست نیافتنی‌تر شده است.

به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس و نزد دیگر سازمان‌های بین المللی در پنجاه و چهارمین نشست کمیسیون مقدماتی معده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای با ابراز تأسف از این‌که اخیراً جامعه بین‌المللی شاهد رویکرد مخربی در مورد خلع سلاح هسته ای و معاهدات عدم اشاعه توسط برخی کشورهای هسته‌ای بوده است، افزود: نوسازی و آزمایش سلاح‌های هسته‌ای، معاهده ان.پی.تی به عنوان سنگ بنای خلع سلاح هسته‌ای و رژیم عدم اشاعه و همچنین صلح و امنیت بین المللی را تهدید می‌کند. در همین راستا، پرتاب اخیر موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای قادر به حمل چندین کلاهک هسته‌ای (M51) توسط یک زیردریایی فرانسوی در 12 ژوئن 2020، با تعهدات بین المللی فرانسه ناسازگار است.

وی ادامه داد: خروج یکجانبه و غیرقانونی از بسیاری از موافقت‌نامه‌های بین المللی از جمله معاهده آسمان‌های باز، پیمان موشک‌های هسته‌ای میان برد و برجام، به سیاستی رویه ای برای ایالات متحده تبدیل شده که نه تنها مغایر با چندجانبه گرایی بوده، بلکه صلح و امنیت بین المللی را نیز تضعیف می‌کند.

وی در همین راستا، نگرانی عمیق خود را از گزارش‌هایی مبنی بر این‌که «مقامات ارشد آمریکا در مورد احتمال انجام انفجارهای آزمایش هسته‌ای گفت‌وگو کرده‌اند»، اعلام کرد و گفت: انجام چنین آزمایشی موجب تضعیف خلع سلاح هسته‌ای و رژیم عدم اشاعه و در نتیجه، تضعیف صلح و امنیت بین‌المللی می‌شود.

غریب آبادی همچنین از این‌که سنای آمریکا بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته‌ای را تصویب کرده،  به شدت ابراز نگرانی کرد و از آمریکا و فرانسه خواست تا به تعهدات خود در حفاظت از اهداف و مقاصد معاهدات خلع سلاحی، احترام بگذارند. انتهای پیام