Menu

سردار جلالی: مجهزترین اورژانس پدافند شیمیایی خاورمیانه را داریم | ایسنا

سردار جلالی: مجهزترین اورژانس پدافند شیمیایی خاورمیانه را داریم | ایسنا
ایسنا

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: کشور ما در حوزه درمان شیمیایی قطب آموزشی منطقه است و ما تولید کننده پروتکل‌های درمانی خوبی هستیم و پایگاه‌های آموزشی درمانی را در منطقه برای کشورهای مختلف ایجاد می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در حاشیه همایش پدافند شیمیایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پدافند شیمیایی دو بخش دارد؛ یک بخش نگاه به سلاح های شیمیایی و مباحث مربوط به حوزه جنگ و دفاع مقدس است و امروز با یادگاران دفاع مقدس آن را دنبال می‌کنیم. بخش دوم هم درباره صنعت شیمیایی کشور است که ما امروز جزو قطب‌های شیمیایی دنیا هستیم و بیش از ۵۰۰۰ مرکز شیمیایی و پتروشیمیایی داریم و حوزه صنعت شیمیایی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور برای ایجاد محصولات متنوع در حوزه‌های مختلف است.

وی افزود: مباحث مربوط به ایمنی و پدافند شیمیایی جزو الزامات توسعه این صنعت است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ما استقرار صنایع شیمیایی در شهرها یا باقی‌ ماندن مراکز پر خطر شیمیایی در مراکز شهرها را به عنوان چالش جدی تلقی می‌کنیم که باید حتما به فضای بیرون شهر منتقل شود و یا اگر ممکن نباشد، حتما باید الزامات شدیدتر پدافند شیمیایی برای آن اعمال شود.

جلالی تصریح کرد: ما توانستیم نظام جامع پدافند شیمیایی کشور را طراحی و بخش‌های مختلف آن را در قالب یک اکوسیستم پدافند شیمیایی آماده و اجرا کنیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: ما مجهزترین اورژانس پدافند شیمیایی خاورمیانه را داریم که این مسئله بسیار مهم است. درباره پدافند شیمیایی در حوزه صنعت شیمیایی، خوشبختانه کارخانه‌هایی در بخش دفاعی و ... وجود دارد که تجهیزات حفاظت شیمیایی و بهداشتی اعم از لباس، ماسک، فیلتر و بیمارستان و تجهیزات مربوط به آمبولانس را خودمان تولید کردیم و در این زمینه خودکفا هستیم و در موضوع مقابله با کرونا نیز از این ظرفیت‌ها خیلی استفاده شد.

جلالی ادامه داد: به دلیل اهمیت انجام منظم آموزش‌ها در این زمینه، لازم است که رزمایش‌های جدی داشته باشیم که در سال ۹۹ هم رزمایش‌های استانی و هم رزمایش‌های تخصصی در مراکز پرخطر شیمیایی‌ برای ایجاد توانایی مقابله با هرگونه تهدید در این زمینه را خواهیم داشت. زمان این رزمایش‌ها هم باید بخاطر مسئله کرونا تنظیم شوند و ما تقویم آموزشی آن را دنبال می‌کنیم و زمان آن نیز اعلام خواهد شد.

وی اظهار کرد: کشور ما در حوزه درمان شیمیایی قطب آموزشی منطقه است و ما تولید کننده پروتکل‌های درمانی خوبی هستیم و پایگاه‌های آموزشی درمانی را در منطقه برای کشورهای مختلف ایجاد می‌کنیم.

وی ادامه داد: فتوای رهبری به عنوان حرمت تولید و کاربرد سلاح‌های کشتار جمعی می‌تواند مبنای خوبی برای سیاست خارجی کشور باشد و این پیمان را تعمیم بدهد.