Menu

سردار جلالی: استقرار صنایع شیمیایی در شهرها چالشی جدی است | فارس

سردار جلالی: استقرار صنایع شیمیایی در شهرها چالشی جدی است | فارس
فارس نیوز

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت:ما استقرار صنایع شیمیایی در شهرها یا باقی‌ماندن مراکز پر خطر شیمیایی در مراکز شهرها را به عنوان چالش جدی تلقی می‌کنیم که باید حتما به فضای بیرون شهر منتقل شود و یا اگر ممکن نباشد، حتما باید الزامات شدیدتر پدافند شیمیایی برای آن اعمال شود.

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور صبح امروز در حاشیه همایش پدافند شیمیایی که در دانشگاه علوم پزشکی حضرت بقیة الله الاعظم(عج) برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز هشتم تیرماه، روز جهانی مبارزه با کاربرد سلاح‌های شیمیایی است و یک روز بعد از سالروز حادثه بمباران شهر سردشت در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ است که ما حدود ۱۴۰ شهید و بیش از ۸۰۰۰ جانباز شیمیایی در این شهر داشتیم.

وی با بیان اینکه این بهانه‌ای شد تا به موضوع پدافند شیمیایی پرداخت شود، افزود: پدافند شیمیایی دو بخش دارد؛ یک بخش نگاه به سلاح های شیمیایی و مباحث مربوط به حوزه جنگ و دفاع مقدس است و امروز با یادگاران دفاع مقدس آن را دنبال می‌کنیم. بخش دوم هم درباره صنعت شیمیایی کشور است که ما امروز جزو قطب‌های شیمیایی دنیا هستیم و بیش از ۵۰۰۰ مرکز شیمیایی و پتروشیمیایی داریم و حوزه صنعت شیمیایی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور برای ایجاد محصولات متنوع در حوزه‌های مختلف است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشورمان بیان کرد: مباحث مربوط به ایمنی و پدافند شیمیایی جزو الزامات توسعه این صنعت است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ما استقرار صنایع شیمیایی در شهرها یا باقی‌ماندن مراکز پر خطر شیمیایی در مراکز شهرها را به عنوان چالش جدی تلقی می‌کنیم که باید حتما به فضای بیرون شهر منتقل شود و یا اگر ممکن نباشد، حتما باید الزامات شدیدتر پدافند شیمیایی برای آن اعمال شود.

سردار جلالی تصریح کرد: ما توانستیم نظام جامع پدافند شیمیایی کشور را طراحی و بخش‌های مختلف آن را در قالب یک اکوسیستم پدافند شیمیایی آماده و اجرا کنیم.

وی گفت: بیمارستان حضرت بقیة الله الاعظم(عج) که در آن حضور داریم، قطب درمان مصدومیت‌های شیمیایی است. مسئولیت آموزش، پژوهشی و انجام خدمات درمانی در این بیمارستان انجام می‌شود و در بیمارستان‌های استانی که مراکز شیمیایی هستند نیز این آموزش‌ها ارائه می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل خاطر نشان کرد: ما مجهزترین اورژانس پدافند شیمیایی خاورمیانه را داریم که این مسئله بسیار مهم است. درباره پدافند شیمیایی در حوزه صنعت شیمیایی، خوشبختانه کارخانجات در بخش دفاعی و خصوص کشور وجود دارد که تجهیزات حفاظت شیمیایی و بهداشتی اعم از لباس، ماسک، فیلتر و بیمارستان و تجهیزات مربوط به آمبولانس را خودمان تولید کردیم و در این زمینه خودکفا هستیم و در موضوع مقابله با کرونا نیز از این ظرفیت‌ها خیلی استفاده شد.

سردار جلالی همچنین گفتت: به دلیل اهمیت انجام منظم آموزش‌ها در این زمینه، لازم است که رزمایش‌های جدی داشته باشیم که در سال 99 هم رزمایش‌های استانی و هم رزمایش‌های تخصصی در مراکز پرخطر شیمیایی‌ برای ایجاد توانایی مقابله با هرگونه تهدید در این زمینه را خواهیم داشت. زمان این رزمایش‌ها هم باید بخاطر مسئله کرونا تنظیم شوند و ما تقویم آموزشی آن را دنبال می‌کنیم و زمان آن نیز اعلام خواهد شد.

وی در ادامه اظهار داشت: کشور ما در حوزه درمان شیمیایی قطب آموزشی منطقه است و ما تولید کننده پروتکل‌های درمانی خوبی هستیم و پایگاه‌های آموزشی درمانی را در منطقه برای کشورهای مختلف ایجاد می‌کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین گفت: آلمان، فرانسه و انگلیسی‌ها جزو متهمین و شریک جرم صدام در بمباران سردشت و شهر حلبچه هستند و نظام بین‌الملل امروز باید مباحث حقوقی این را دنبال کند. پیشنهاد ما تشکیل دادگاه بین‌المللی برای بررسی کسانی است که به صدام در بمباران سردشت و حلبچه کمک کردند که این موضوع باید دنبال شود.

وی در پایان گفت: فتوای مقام معظم رهبری به عنوان حرمت تولید و کاربرد سلاح‌های کشتار جمعی می‌تواند مبنای خوبی برای سیاست خارجی کشور باشد و این پیمان را تعمیم بدهد.