Menu

انتخابات آمریکا، رفراندومی برای ترامپ/ «پیرمرد خواب‌آلود» خیالِ دموکرات‌ها را راحت می‌کند؟ | رویداد

انتخابات آمریکا، رفراندومی برای ترامپ/ «پیرمرد خواب‌آلود» خیالِ دموکرات‌ها را راحت می‌کند؟ | رویداد
خبرگزاری رویداد

در شرایطی که تیغ تیز انتقادات مردم در جریان جنبش‌های اخیر ضد نژادپرستی و مدیریت بحران کرونا به سمت دولت آمریکا نشانه رفته، «جو بایدن» در نظرسنجی‌های انتخاباتی گوی سبقت را از آن خود کرده است. اکنون اختلاف کاندیدای دموکرات‌ها در برخی ایالات تا ۱۴ درصد نیز افزایش پیدا کرده است.

رویداد۲۴ «هایدی هیت کمپ» یکی از سناتور‌های پیشین دموکرات درباره وضعیت ترامپ در کمپین انتخاباتی‌اش می‌گوید: «یک ضرب‌المثل سیاسی هست که می‌گوید وقتی رقیبت دارد به پای خودش شلیک می‌کند، اسلحه را نباید از او گرفت.»

در شرایط فاصله گذاری اجتماعی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا، انتظار می‌رفت ترامپ از رقیب خود در برگزاری همایش‌های انتخاباتی موفقتر ظاهر شود. با همین فرض ترامپ همایش‌های انتخاباتی اش را با برگزاری نشستی در تالسا آغاز کرد، اما نتیجه بسیار اسفناک بود. برخی رسانه‌ها با انتشار تصویر خسته ترامپ بعد از همایش تالسا و بازنشر تصویر صندلی‌های خالی سالن همایش نوشتند: «ترامپ می‌خواست از سالن فرار کند.»

فایننشیال تایمز در توصیف این تصویر می‌نویسد: ترامپ صبح زود از تالسا به کاخ سفید برگشت در حالی که به نظر می‌رسید بادش خالی شده. کراوات باز دور گردنش آویزان بود و کلاه قرمز تبلیغاتی‌اش را در دست گرفته بود. تنها ۶ هزار و ۲۰۰ نفر در همایش انتخاباتی او در تالسا شرکت کردند در حالی که بلیط فروشی‌ها نشان می‌داد ۱ میلیون نفر خواستار شرکت در این همایش هستند.

برخی گزارش‌ها حاکی از خرید بلیط‌های همایش تالسا توسط نوجوانان در یک کمپین تیک تاکی بوده است. تیک تاک یک شبکه اجتماعی مخصوص نوجوانان است. به گزارش نیویورک تایمز برخی فعالان این شبکه اجتماعی مدعی شده‌اند که در یک کمپین تیک تاکی همه بلیط‌های همایش تالسا را خریداری کرده‌اند تا ترامپ مجبور شود برای صندلی‌های خالی سخنرانی کند.

چرا محبوبیت ترامپ افت کرد؟

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی در دو ماه گذشته رتبه ترامپ در نظر سنجی‌ها به شدت پایین آمده است. یکی از دلایل این سیر نزولی محبوبیت می‌تواند انتقادات مردم به مدیریت بحران کرونا و دیگری واکنش‌های دولت به کشته شدن جرج فلوید و جنبش ضد نژادپرستی مردم باشد. درحالی که بسیاری از کشور‌های درحال توسعه موفق شده‌اند تعداد مبتلایان به کرونا را در ماه‌های گذشته کاهش دهند، آمریکا روز پنجشنبه بیشترین آمار موارد جدید ابتلا را از آن خود کرد.

همزمان با این مدیریت ضعیف، ترامپ در واکنش به جنبش ضد نژادپرستی شکل گرفته در ایالات متحده پیام‌های نژادپرستانه و خشونت آمیزی را مخابره کرد که این موضوع خشم مردم را دوچندان کرد. او در یک فقره با گاز اشک‌آور مردم را پراکنده کرد تا بتواند سخنرانی نمادین خود را با انجیلی که برعکس در دست گرفته بود روبه روی یک کلیسا انجام دهد و در ادامه خواستار دخالت ارتش برای سرکوب مردم شد.

حتما بخوانید:بررسی نظرسنجی‌های انتخاباتی در آمریکا/ مرگ جورج فلوید چه بلایی بر سر ترامپ آورده است؟

رویداد۲۴امروز وضعیت به گونه‌ای در آمده که فاصله ترامپ با «جو بایدن» رقیب دموکراتش که هنوز تبلیغاتش را رسما آغاز نکرده، در نظرسنجی‌ها دو رقمی شده است.

آخرین آمار منتشر شده توسط نیویورک تایمز و مرکز نظرسنجی سینا از فاصله ۱۴ درصدی بین رتبه ترامپ و بایدن خبر می‌دهد. این نظرسنجی‌ها در ایالات خاکستری که نقش کلیدی در تعیین سرنوشت انتخابات‌های آمریکا را دارند، چنین فاصله‌ای را نشان می‌دهند.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ موفق شد رای ایالت‌های خاکستری پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین را از آن خود کند، اما نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد او با ۹ درصد فاصله از رقیت دموکرات خود در همین ایالت‌ها عقب افتاده است. در فلوریدا ۷ و در آریزونا با ۴ درصد از بایدن عقب افتاده، این در حالی است که ترامپ در ۲۰۱۶ رای این ایالت‌ها را به خود اختصاص داده بود. در تگزاس نیز بایدن رای اول نظرسنجی‌ها را دارد. تگزاس از زمان جیمی کارتر تاکنون به هیچ کاندیدای دموکراتی رای نداده است.

«وایت آیرس» ناظر انتخابات جمهوری‌خواهان در انتخابات‌های گذشته در اظهار نظری به فایننشیال تایمز گفته ایالت‌هایی که در سال ۲۰۱۶ وارد بازی نشده بودند امروز فعال شده‌اند و اگر انتخابات امروز برگزار می‌شد قطعا جو بایدن به راحتی رییس‌جمهور می‌شد.

ترامپ آراء خود را احیا می‌کند؟

رویداد۲۴آیریس در پاسخ به این سوال گفته همه چیز ممکن است در این مدت به سرعت تغییر کند همان طور که همه چیز با یک ویروس و جنبش تغییر کرد. چهار ماه در عالم سیاست برابر چندین سال است. فایننشیال تایمز همچنین می‌نویسد: بایدن انتخابات پیش رو را به یک رفرداندوم برای ترامپ تبدیل کرده است. اما حامیان ترامپ معتقدند رییس‌جمهور آمریکا برای ماه‌‌های آینده استراتژی در نظر دارد.

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهند که ترامپ حمایت زنان به ویژه قشر تحصیل کرده این گروه را از دست داده است. اما یک فاکتور به شدت به نفع اوست. اینکه رای دهندگان آمریکایی اطمینان دارند برای ریکاوری اقتصادی بعد از کرونا، ترامپ گزینه بهتری در مقایسه با بایدن است؛ این در حالی است که نرخ بیکاری در آمریکا به از ۳.۵ درصد در ماه فوریه به ۱۳.۳ درصد رسیده است.

در همایش انتخاباتی ایالت آریزونا، ترامپ مدعی شد که اقتصاد آمریکا ظرف چهار ماه به حالت اول برمی‌گردد. «دقیقا همان زمانی که تا انتخابات باقی مانده است.». او به آسمان نگاه کرد و گفت «من نشانه‌های (امید بخشی) از آن بالا دریافت کرده‌ام».

اما سوال اینجاست که آمریکا چطور ظرف چهار ماه می‌خواهد اقتصادش را احیا کند در حالی که بازگشایی‌های زودهنگام در ایالت‌هایی نظیر فلوریدا و تگزاس نتایج فاجعه باری به دنبال داشته و تعداد موارد ابتلا بسیار افزایش یافته است؟

بایدن این هفته در حالی که همچنان خود را در خانه قرنطینه کرده اظهارات ترامپ درباره کاهش شمار تست‌های کرونا برای کاهش آمار مبتلایان را مورد مواخذه قرار داد و گفت او (ترامپ) فکر می‌کند هرچه تعداد آمریکایی‌های بیشتری مریض شوند برای او بد خواهد شد. هرچند ترامپ بعدا حرف خود را پس گرفت و گفت در این باره شوخی کرده است.

فاکتور دیگری که ترامپ را از رقیب خود متمایز و بهتر کرده اشتیاق حامیان او است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که خاستگاه رای او اشتیاق بیشتری نسبت به انتخاب ترامپ در مقایسه با حامیان بایدن دارند.

کارشناسات معتقدند پیام‌های ترامپ علیه جنبش ضد نژادپرستی آمریکا چیز جدیدی نبوده و در راستای همان پیام‌هایی است که به ریاست جمهوری او در سال ۲۰۱۶ کمک کرد. پیام‌های نژادپرستانه‌ای درباره دیوار مکزیک و ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا شباهت زیادی به تلاش‌های او برای سرکوب جنبش ضد نزادپرستی اخیر داشتند. هایدی هیت کمپ سناتور پیشین دموکرات معتقد است ترامپ بدون همایش‌هایی که بتواند میزان احساسات مردم نسبت به پیام‌هایش را در آن‌ها بسنجد دچار مشکل جدی در تبلیغات انتخاباتی‌اش خواهد بود.

آیا خیال دموکرات‌ها باید راحت باشد؟

رویداد۲۴فایننشال تایمز در یادداشتی نوشته دموکرات‌ها همچنان نگرانند. برخی نگران توانایی بایدن برای به هیجان آوردن جوانان و رنگین پوستانی که دور اوباما جمع شده بودند، هستند.

با اینکه بایدن قول داده یک زن را به عنوان معاون اول خود انتخاب کند و برخی از احتمال انتخاب یک زن رنگین پوست خبر داده اند، اما «ایمی آلیسون» موسس گروه حمایت از زنان رنگین پوست در سیاست تحت عنوان «او هم یکی از مردم است» به فایننشال تایمز گفته که بایدن باید برای جلب رای رنگین پوستان کار‌های بیشتری بکند. این گروه خاستگاه رای اصلی دموکرات‌ها هستند، اما این تصور که رای آن‌ها بی‌تردید به صندوق بایدن ریخته خواهد شد خیال خامی است.

ترامپ در همه رقابت‌های انتخاباتی‌اش سعی می‌کند سن و سال بایدن را مطرح کند و مدام او را متهم به کهولت سن می‌کند. ترامپ بار‌ها بایدن را «پیرمرد خواب‌آلود» خطاب کرده و می‌گوید او نمی‌تواند کلمات را به خاطر بیاورد.

رییس‌جمهور آمریکا اخیرا در اظهار نظری احتمال ریاست جمهوری بایدن را به خاطر رای سلبی مردم به رقیب دموکراتش مطرح کرده و گفته بود «بایدن نمی‌تواند دو تا جمله را کنار هم قرار دهد. او فقط به این دلیل ممکن است رییس‌جمهور شود که شما از من خوشتان نمی‌آید.»تیم میلر دستیار جب بوش جرج دبلیو بوش و شهردار جمهوری خواه فلوریدا معتقد است ترامپ هنوز هم ممکن است بدون نیاز به رای ایالت‌های خاکستری رای سفیدپوستان را از آن خود کرده و پیروز انتخابات شود.