Menu

موافقت روحانی با تحویل هدایای ریاست‌جمهوری‌اش به میراث فرهنگی | ایسنا

موافقت روحانی با تحویل هدایای ریاست‌جمهوری‌اش به میراث فرهنگی | ایسنا
ایسنا

معاون میراث‌فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از موافقت رییس جمهور برای تحویل هدایای نفیس و ارزشمندِ داده شده به رئیس جمهوری در دوره‌های مختلف، به این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش ایسنا، روسای جمهوری ایران در دوران ریاست‌جمهوری در دیدارها و سفرهای خارجی خود آثاری را به‌عنوان هدیه از سران کشورها دریافت می‌کنند و پس از پایان ریاست‌جمهوری‌شان بخشی از این آثار را با خود به همراه می‌بردند و بخشی دیگر را در موزه‌ها و نقاطی که صلاح می‌دانستند به بازدید می‌گذاشتند، با فرار بنی‌صدر، شهید محمدعلی رجایی در کوران انقلاب به ریاست‌جمهوری رسید، شاید دوران کوتاه ریاست جمهوری وی باعث شد که او فرصتِ جمع‌آوری کلکسیونی از آثارِ اهدایی خود را نداشته باشد.

پس از شهید رجایی نیز ریاست‌جمهوری رهبر معظم انقلاب آغاز شد. ریاست‌جمهوریِ مقام معظم رهبری تا پایان دو دوره پایدار ماند و ایشان توانستند مجموعه‌ای از آثار اهدایی از سران کشورها و مقامات را جمع‌آوری کنند که اکنون بخش زیادی از این آثار در اختیار موزه آستان قدس رضوی و بخش دیگری نیز در ساختمان ۲۴۰مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدآباد نگهداری می‌شود. مرحوم ‌اکبر هاشمی رفسنجانی، نیز بعد از دو دوره‌ی ریاست جمهوری خود، خانه‌ی شخصی‌اش را به موزه‌ی هدایای ریاست جمهوری تبدیل کرد. با آغاز دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، ساختمان شماره ۲۴۰سعدآباد که پیش از انقلاب اسلامی به کاخ شهناز پهلوی مشهور بود به عنوان موزه‌ی اشیای اهدایی رییس جمهوری انتخاب شد که با پایان دوره ریاست‌جمهوری وی، او اسناد متعلق به‌خود را به اردکان یزد زادگاه خود برد ولی اشیای اهدایی در همان موزه سعدآباد باقی ماند.

اما در دوره‌ی ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، موزه آثار اهدایی به روسای جمهوری در سعدآباد به صورت نیمه تعطیل درآمد و همان شد که محمود احمدی‌نژاد در دوره پایانی ریاست‌جمهوری‌اش تمامی آثار اهدا شده را به بهانه ایجاد موزه یادمان‌های روسای جمهوری در حرم امام خمینی (ره) با خود برد و سرانجام اعلام شد بخشی از آثار وی در مرقد بنیانگذار انقلاب، به نمایش درآمده است.

روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به نقل از طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه - اعلام کرده است: پس از سال‌ها تلاش، به دنبال پیشنهاد وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای تحویل آثار نفیس، فاخر و ارزشمند هدیه‌شده به رئیس جمهور در دوره‌های مختلف به این وزارتخانه، حسن روحانی - رییس جمهور - با این پیشنهاد موافقت کرد.

او با بیان این‌که برای نخستین بار هدایای فاخر و نفیس مذکور اهدایی به رئیس جمهوری به عنوان اموال میراث‌فرهنگی ایران به امنای اموال وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحویل خواهد شد، گفت: موافقت رییس جمهور با این اقدام فرهنگی نقطه عطفی برای کشور خواهد بود و امیدواریم این تصمیم و سنت فرهنگی در آینده نیز ادامه‌دار باشد.

وی تاکید کرد: این اشیا و هدایا به محض تحویل در سامانه جام موزه‌های کشور ثبت می‌شود و پس از برنامه‌ریزی‌های لازم و طراحی فضای نمایشی، به‌زودی برای عموم مردم به نمایش گذاشته خواهد شد.